HaberSağlıkYaşam

Yumurta Kodları

Yumurta Kodları yazımızda yeni çıkan düzenleme ile vatandaşların bilmesi gereken yumurtaların üzerindeki numaralara göre 4 çeşit yumurtanın ne ifade ettiğini yazdık.

Yumurta Kodları Sistemi

Herkesin mutlaka tükettiği protein ve diğer faydalı katkılarından dolayı beslenmede çok önemli yeri olan yumurtanın doğal mı yoksa fabrika ürünümü olduğu bilinmiyordu. Yumurtaların üzerinde sadece müşteriler için son tüketim tarihi hakkında bilgilendirme yapılmaktaydı. Günümüzde yumurtanın sağlığa olan büyük katkısının daha iyi anlaşılmasından dolayı nasıl yumurta oldukları yumurta kodlama sistemi sayesinde halka bildirilecektir. Tavukların yetişme ve beslenme şekillerine göre yumurtaların içeriğinin değişmesi bu kodlama sisteminin yapılmasını mecbur kılmıştır.

Dışarıdan yumurtaya bakıldığında aralarındaki farkı anlayamayan müşteriler satıcısına güvenmek durumunda kalıyordu. Artık 4 çeşit kod ile ne tür yumurta yediğini insanlar bilebilecektir. Ülkemizde yumurtanın yıllık üretimi 19 milyar adeti bulmaktadır. Yıllık yumurta tüketimi ise kişi başı 215 adettir. Bu kadar üretime bu kadar yumurta tüketilmesi yeterli seviyelerde değildir.

Yumurta Üretimi 2017 Verileri

Yumurtaların Yeni Kodları

  • 0-Organik tavuk yumurtası
  • 1-Gezen tavuk yumurtası (serbest dolaşan tavuk)
  • 2-Kümeste özgür tavuk yumurtası
  • 3-Kafeste yaşayan tavuk yumurtası (Fabrika)

Yumurta kek, pasta ve diğer tariflerde de ana maddeler arasında yer almaktadır. Özellikle kahvaltıların vazgeçilmez elemanıdır. Melemen ve sucuklu yumurtanın değişilmez maddesidir. Yumurtada yetiştirme metodu dönemi başlaması ile yukarıda saydığımız 4 çeşit koddan birisi yumurtanın üzerine basılmak zorundadır. Yumurta alan vatandaş artık yumurtada herhangi bir sürpriz yaşamayacaktır. Organik tavuk yumurtası almak isteyenler 0 kodlu yumurtayı alması yetecektir. Vatandaş yeni uygulamadan çok memnun kalmış durumdadır. Yinede yumurta satıcılarının iyi bir şekilde denetlenmesi ve kodların gerçeği yansıtmasını istiyorlar. Yumurtanın organik mi yoksa kümeste mi yetiştirildiği artık bilinir duruma gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir