İçeriğe geç
Anasayfa » Seyahat » Kuzey Kıbrıs Seyahati

Kuzey Kıbrıs Seyahati

Kuzey Kıbrıs Seyahati Yapmak

Kuzey Kıbrıs Seyahati yazımızda Kuzey ve Güney Kıbrıs taraflarının turizm açısından karşılaştırması ve Kuzey Kıbrıs’ın güzelliklerini yazdık.

Kuzey Kıbrıs Seyahati Turizm

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Seyahati

Bildiğiniz üzere Kıbrıs adası Rum tarafı ve Türk tarafı olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Güney tarafı Rumlara ait, Kuzey tarafı Kıbrıslı Türklere aittir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin nüfusu 2014 sayımına göre 313.626 kişidir. İki ülkenin başkentleri Lefkoşa‘dır. Kıbrıs’ın kuzeyi ve güneyi 1974’ten beri bir Birleşmiş Milletler tampon bölgesi baz alınarak bölünmüş durumdadır. İki ülkenin dostça birleşmesi için Birleşmiş Milletler ve her iki taraf sürekli olarak müzakereler yapmaktadır. Akdeniz’de bulunan Kıbrıs adası dünya üzerinde Rumların olarak bilinmektedir. Daha çok Güney Rum kesimine turistler gelmektedir. Kuzey tarafına göre daha gelişmiştir. Fakat Kuzey Kıbrıs Türk tarafında da doğanın ve otellerin harika görünümü mevcuttur.

Kuzey Kıbrıs tarafına seyahat düşünen kişiler, kebap, köfte, hellim ve lezzetli börek gibi yerel lezzetleri tadarak çok güzel yemekler yiyebilirler. Şirin küçük kafeleri ve ucuz otelleriyle ideal bir turizm yeridir. Dünyaca az bilindiği için tanınması güney tarafına göre daha azdır. Kuzey Kıbrıs’ı güzel kılan lezzetli yemekleri, bozulmamış doğası ve kumlu plajlarıdır. Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a pasaport ile geçiş yapabilmektesiniz. İkisinin ayrı yönetimleri olduğunu unutmayın. Güney Kıbrıs Avrupa Birliğinde olduğundan para birimi Euro‘dur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin para birimi ise Türk Lirası‘dır.

Kuzey Kıbrıs Seyahati-Kaplumbağa Plajı
Kaplumbağa Plajı

Güney ve Kuzey Kıbrıs’ı Ayıran Turistik Özellikler

Günümüzde Güney Kıbrıs, ziyaretçilerine fast food yemek zincirlerinin yanı sıra lüks otelleri ve plajı bol tatil beldeleri ile popüler bir turistik hizmet sağlamaktadır. Kuzey Kıbrıs tarafı ise, yeşil kırsal alanlar, el değmemiş plajlar ve büyüleyici uzak köyler ile büyük ölçüde değişmeden kalmıştır. Bu sadelik ona ayrı bir hava katmıştır. Türk tarafında evlerin eski doğallığında oluşa kente ayrı bir tarihi hava katmıştır. Kuzey Kıbrıs’ı bir araba kiralayarak boydan boya gezmek çok iyi bir fikir olacaktır. Kıbrıs ta ki insanlar araçları yolun solundan kullanmaktadır. Girne kenti Kuzey Kıbrıs’ın en gelişmiş kentidir. Bu kentte güzel oteller ve yerleşim alanları bulabilirsiniz. Kaplumbağa Plajını burada bulabilirsiniz. Altın Plaj, adanın en iyi plajıdır, burada sıcak su ve bozulmamış kumların keyfini yalnızlık içinde çıkarabilirsiniz. Apostolos Andreas Manastırı ve su kaynağı bahçesi görülmeye değerdir.

Kuzey Kıbrıs Seyahati.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir