You are currently viewing Akıllı Doğalgaz Sayaç Okuma Cihazı
Doğalgaz Sayaç Okuma

Akıllı Doğalgaz Sayaç Okuma Cihazı

Akıllı Doğalgaz Sayaç Okuma Cihazı yazımızda Muharrem Erbay’ın geliştirdiği akıllı sayaç okuma cihazı ve sisteminin ne işe yaradığı, nasıl çalıştığı ve nasıl bir tasarruf sağladığını yazdık.

Akıllı Doğalgaz Sayaç Okuma-Faturapaylasim.net

Kayserili girişimci Muharrem Erbay’ın ürettiği ‘Fatura Paylaşım ve Enerji Yönetim Sistemi’ adındaki akıllı sayaç okuma cihazı, doğalgaz harcamalarını düşürmektedir. Üretmiş olduğu sistem, daire bazında %60, bina bazında %30’a varan oranlarda tasarruf sağlamaktadır. Kayseri’nin Erciyes kentinde Teknopark’ta faaliyet gösteren Erbe Yazılım ve Elektronik Firması tarafından üretilmiştir. Üretildiği andan itibaren Türkiye genelinde 4000’e yakın müşterisi olmuştur. Akıllı sayaç okuma cihazı merkezi sistemle ısıtılan binalardaki enerji tüketimlerini kayıt altına alıyor ve binalar için sayaç okuma maliyetlerini düşürüyor. Müşteriler faturapaylasim.net adresinden başvuruda bulunabilmektedir. 2007 yılında çıkan Enerji Verimliliği Kanunu ile binalarda ısı sayacının kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Doğalgaz tüketicilerin yaşadıkları sorunları çözmek adına fatura paylaşım enerji yönetim sistemi için çalışmalara başlamışlardır. Bir yıl içerisinde sistemi aktif hale getirmişlerdir.

Akıllı Doğalgaz Sayaç Okuma Cihazı-Fatura Paylaşım

Fatura Paylaşım Enerji Yönetim Sistemi Ne Yapar?

Kullanıcıların tüketmiş olduğu doğalgazları anlık olarak takip etmektedir. Doğalgaz sayaçlarının okuması ve paylaştırılması teknik bir konu olduğu ve hesaplama yapmak zor bir işlemdir. Bu hizmet için dışarıdan yardım almak zorunda kalmaktasınız. Bu sistem ile binaya takılan cihazla sayaçların anlık olarak okunması mümkün hale gelmektedir. Kullanıcılar dairelerinde yaptıkları tüketimleri anlık olarak takip edip diğer daire, bina, il ve bölge bazında kıyaslama yapma şansına sahip olmaktadır. Sayaç okuma maliyetini büyük oranda düşmektedir.

Ayrıca kullanıcılar sayaçlarında oluşabilecek arızaları anında görmektedir. Dairelerinde aşırı bir tüketim varsa ya da dairelerinde bir ısı kaçağı olduysa görevlileri çağırıp onarımını yaptırabilmektedirler. Sistem siz takip etmeseniz de herhangi bir olumsuz durumda size sms ve e-posta ile bilgilendirme yapmaktadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, internet sayesinde sayacınızı rahatlıkla okuyabiliyorsunuz.

Akıllı Doğalgaz Sayaç Okuma Cihazı Wimbus
Muharrem Erbay

Akıllı Doğalgaz Sayaç Okuma Cihazının Kurulumu

Erbe Yazılım ve Elektronik Firması yöneticisi ve cihazın üreticisi Muharrem Erbay, sistemin kurulmasını anlattı. Müşteriler onlara ulaştıktan sonra binalarında bir keşif yapmaktalar. Binalardaki ihtiyaçları tespit edip ona göre bir çözüm geliştirmektedirler. Örneğin binanın kablolamaya ihtiyacı varsa bunu kendileri karşılamaktadır. Daha sonra cihazı takarak sistemi başlatmaktadırlar. Wimbus adını verdikleri cihaz basit bir elektrik bağlantısı ile binaya takıldığında, kullanım için prize takmak yeterli olmaktadır. Üzerinde bir sim kart yuvası bulunmaktadır. Bu sim kart takılıp cihazın enerjisi verildikten sonra hemen hemen kullanıma hazır hale geliyor.

Aboneler, internet sitesi faturapaylasim.net üzerinden kullanıcı bilgileriyle giriş yaparak, kendi sayaçlarını kendileri okuyup ısı giderlerini kendileri paylaştırabilir duruma gelmektedir. Kayseri, Adana, Mersin, Konya, Malatya, Kastamonu ve İstanbul kentlerinden müşterileri bulunmaktadır. Cihazın binaya maliyeti 1100 TL ve aylık abonelik ücreti ortalama 3 TL’dir.

Bir yanıt yazın