Anasayfa » Ekonomi ve Para » Bitcoin Yarılanması Yüzde 85 Tamamlandı, Uzun Vadeli Sahiplerin Arzı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Yaklaştı!

Bitcoin Yarılanması Yüzde 85 Tamamlandı, Uzun Vadeli Sahiplerin Arzı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Yaklaştı!

Fed, Kolay Para Dönemini Sona

Bitcoin Yarılanması Yüzde 85 Tamamlandı, Uzun Vadeli Sahiplerin Arzı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Yaklaştı!

Bitcoin Yarılanması Yüzde 85 Tamamlandı, Uzun Vadeli Sahiplerin Arzı Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Yaklaştı!

Kripto para birimi uzmanı @therationalroot’a göre, uzun vadeli sahipleri (LTH’ler) tarafından tutulan dijital tokenların arzının rekor seviyeye yaklaşmasıyla Bitcoin yarılanması sürecinin Pazartesi itibarıyla %85 oranında tamamlandığı bildiriliyor. Tarihsel olarak bu, geçmiş döngülerde makro dip noktasının yaklaştığını ve ardından yeni bir döngünün başladığını işaret ediyordu. Uzun vadeli sahiplerinin Bitcoin arzı, geleneksel olarak dijital para piyasasının durumunun güvenilir bir göstergesi olarak hizmet vermiştir ve Bitcoin’in uzun vadeli fiyat hareketi ile ters bir korelasyona sahiptir.

Mevcut Bitcoin halving döngüsü, önceki döngülere benzer yatay BTC fiyat davranışı gösterdi ve fiyatlar döngünün sonuna doğru neredeyse sabit kaldı. Bu döngüdeki fark, Bitcoin’in iki döngü önce yukarı yönlü yatay bir eğilime sahip olması, önceki döngünün ise yatırımcılara COVID-19 salgınının yol açtığı piyasa çöküşü nedeniyle ek bir fırsat sunmasıydı.

@therationalroot, halving ilerlemesini takip etmenin yanı sıra, uzun vadeli yatırımcıların elinde tuttuğu Bitcoin arzını gösteren bir grafik de yayınladı. Grafik, LTH’lerin tuttuğu BTC arz oranının şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %76’ya çok yakın olduğunu ortaya koydu. Tarihsel olarak, bu göstergenin zirve yaptığı her seferde, Bitcoin halving olayının gerçekleşmesinden aylar önceydi. LTH’lerin tuttuğu arz, bu yerel yüksek seviyenin ardından giderek azaldı ve bir sonraki halvingden aylar sonrasına kadar yatay seyretti.

Bu model, uzun vadeli sahiplerin, BTC fiyatındaki yükselişin bir sonucu olarak boğa piyasası aşamasının sonunda varlıklarını kâr için satmaya giderek daha istekli olduklarını gösteriyor. Tersine, bir ayı piyasası başladığında, LTH’ler piyasa en düşük noktadayken varlıklarını korurlar. LTH’nin sahipliğindeki en büyük artış, güçlü yatırımcıların Bitcoin fiyatları düşerken satış yapmaktan çekindiği ayı piyasalarında da yaşanıyor.

İleriye baktığımızda, 2024 ortasındaki Bitcoin yarılanması yatırımcıların artan ilgisini çekiyor

Tarih tekerrür ederse, kripto para piyasası kabaca bir yıl boyunca yatay bir trend yaşayabilir. Bitcoin’in 2024 Nisan ortasında yarıya indirilmesinin BTC fiyatı üzerinde hemen bir etkisi olmayabilir ve bunun sonuçları potansiyel olarak 2024’ün son çeyreğine ve 2025’e kadar hissedilmeyebilir.

Bu arada takma adlı analist Rekt Capital, Bitcoin’in Nisan 2024’teki yarılanmanın ardından 18 ay boyunca bir boğa piyasasına tanık olabileceğini öne sürdü. Rekt Capital’in geçmiş verilere dayanan analizi, Bitcoin’in Eylül 2025 ortası ya da Ekim 2025 ortasında zirveye ulaşabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, Bitcoin’in halvinge giden aylarda çökebileceği ve potansiyel olarak makro yüksek dip seviyesini tekrar gözden geçirebileceği konusunda da uyarıyor. Şubat 2024 ortasında ~20.300$ civarında. Bu yazının yazıldığı Pazartesi günü Bitcoin’in değeri 26.258$’dı ve Rekt Capital’in aşağı yönlü hedefine göre BTC için %22’nin üzerinde bir devalüasyon potansiyeline işaret ediyordu.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Kaynak: Investing

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir