İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » İnternetten Uyuşturucu Satışında Artış Yaşanıyor

İnternetten Uyuşturucu Satışında Artış Yaşanıyor

Uyuşturucu Bağımlılığı

İnternetten Uyuşturucu Satışında Artış Yaşanıyor yazımızda uyuşturucu satıcılarının interneti kullanarak uyuşturucuları pazarlamalarını ve uyuşturucunun internette satış oranını yazdık.

İnternetten Uyuşturucu Satışı

İnternet ortamı milyonlarda insana bir tıkla ulaşmanızı çok kolay hale getirdi. Teknolojinin gelişmesiyle olumlu ve olumsuz taraflarını hızlı bir şekilde yaşamaya devam ediyoruz. Olumsuz yönleri de sıklıkla görülmektedir. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi tarafından hazırlanan geçen yılın Dünya Uyuşturucu raporuna göre, internet üzerindeki gizli pazarlarda yapılan uyuşturucu ticaretinin son yıllarda arttığı gözlenmiştir. Bu durum daha ülkelerine internetten uyuşturucu satışı gerçekleşmemiş ülkeleri korkutuyor.

Esrarın Bir Kısmı İnternetten Satılıyor

Uyuşturucu ve hapların satışı internet aracılığıyla yaygınlaşıyor. Esrarın %25’i, ekstazi türü hapların %40’ı, halüsinojen türü LSD‘lerin yarı sentetik uyuşturucu ve kuvvetli uyuşturucuların %30’u internet pazarlarında satılıyor. Uyuşturucu kullanımı nedeniyle insan ölümleri de gerçekleşiyor. Avrupa ülkelerinde geçen yıl uyuşturucu kullanımından dolayı 8 bin 441 kişi hayatını kaybetti. Bu insanların %22’sini kadınlar oluşturuyor. Türkiye’de ise 508 kişi uyuşturucu kullanımı yüzünden hayatını kaybetti.

İnternette Uyuşturucu Satıcılarına Karşı Dikkatli Olun

İnternet ve dijital pazar bu tür kirli işlere yatkındır. Bu alanı kullanan kişilerin tedbiri elden bırakmaması ve çocuklarını yalnız bırakmamaları gerekir. İnternette uyanık olmak, aldanmamak ve mümkün mertebe boş vakit geçirmemek gerekir. Torbacıların gerçek hayatta olduğu kadar sanal dünyada da yer aldığını unutmamak gerekir.

İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir