Günde 4 Fincan Çay İçmek İkinci Tip Diyabet Riskini Azaltabilir

Günde 4 Fincan Çay İçmek İkinci Tip Diyabet Riskini Azaltabilir

Çay Nasıl Yapılır? Sohbet

Büyük Bir Çalışmaya Göre Günde 4 Fincan Çay İçmek İkinci Tip Diyabet Riskini Azaltabilir

Uzun zamandır hayattaki birçok sorunun cevabının iyi bir fincan çay olduğu düşünülüyordu. Şimdi büyük bir çalışma, günde dört fincanın aynı zamanda tip iki diyabet riskini de azaltabileceğini buldu. 1 milyondan fazla insan üzerinde yapılan araştırma, bol miktarda çayın hastalık riskini neredeyse beşte bir oranında azalttığını buldu.

Bilim adamları, Stockholm’deki Avrupa Diyabet Araştırmaları Derneği yıllık toplantısında sunulan bulguların “heyecan verici” olduğunu ve insanların sağlıklarını korumak için atabilecekleri basit adımları gösterdiğini söyledi.

Birleşik Krallık’ta yaklaşık 5 milyon insan diyabet hastasıdır ve 10 vakadan dokuzu tip ikidir. 19 kohort çalışmasının sistematik incelemesi ve meta-analizi, siyah, yeşil ve Oolong çay çeşitlerinin incelendiği sekiz ülkede çay içmenin etkisini inceledi.

Tüketilen çay türünden bağımsız olarak, günde dört fincan, on yıl boyunca tip iki diyabet geliştirme riskinin yüzde 17 daha düşük olmasıyla bağlantılıydı.

Oolong çayı, yeşil ve siyah çay yapmak için kullanılan aynı bitkiden yapılan geleneksel bir Çin çayıdır. Çaydaki farklılıklar, nasıl işlendiğiyle ilgilidir. Yeşil çayın fazla oksitlenmesine izin verilmez, siyah çayın – İngiltere’de en yaygın içilen demleme türü – siyaha dönene kadar oksitlenmesine izin verilir ve Oolong çayı kısmen oksitlenir.

Çin’den bilim adamlarının öncülük ettiği uluslararası araştırma, çaya süt eklemenin herhangi bir etkisini incelemedi. Bununla birlikte, ayrı araştırmalar, orta miktarda süt ürünlerinin diyabete karşı da koruma sağlayabileceğini öne sürüyor.

Çayın içerdiği çeşitli antioksidanlar, antienflamatuar ve antikanserojen bileşikler nedeniyle sağlığa faydalı olabileceği uzun zamandır bilinmektedir. Ancak diyabetle olan bağlantı daha az netti ve önceki çalışmalar tutarsızdı. Yeni araştırma gözlemsel, yani çayın düşük riskin nedeni olduğunu kanıtlayamadı. Ancak çalışmanın boyutu, düzenli bir fincan çayın diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğine olan güveni artırdı.

Bağışıklık Sisteminizi Korumanıza Destek Beyaz Çay

Wuhan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden baş yazar Xiaying Li, “Sonuçlarımız heyecan verici çünkü insanların tip 2 diyabet geliştirme risklerini potansiyel olarak azaltmak için günde dört fincan çay içmek kadar basit bir şey yapabileceklerini öne sürüyorlar” dedi.

Araştırmacılar, Eylül 2021’e kadar yetişkinlerde çay içmeyi ve tip iki diyabet riskini araştıran tüm kohort çalışmalarının sistematik bir incelemesini gerçekleştirdi. Genel olarak, sekiz ülkeden 1.076.311 katılımcıyı içeren 19 kohort çalışması dahil edildi.

Günde bir ila üç fincan arasında içenler diyabet riskini sadece yüzde dört oranında azalttı. Ancak günde en az dört bardak içmek yüzde 17’lik bir risk azalması gördü.

Bilim adamları, katılımcıların içtikleri çayın türü, erkek veya kadın olup olmadığına veya nerede yaşadıklarına bakılmaksızın bu ilişkilerin gözlemlendiğini ve bunun önemli bir rol oynayan başka herhangi bir faktörden ziyade tüketilen çay miktarı olabileceğini öne sürdüler.

“Bu gözlemlerin arkasındaki kesin dozu ve mekanizmaları belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmekle birlikte, bulgularımız çay içmenin tip 2 diyabet riskini azaltmada yararlı olduğunu, ancak yalnızca yüksek dozlarda (günde en az 4 bardak) olduğunu gösteriyor.”, dedi Li.

“Çaydaki polifenoller gibi belirli bileşenlerin kan şekeri düzeylerini düşürmesi mümkündür, ancak etkili olması için bu biyoaktif bileşiklerin yeterli bir miktarına ihtiyaç duyulabilir” diye ekledi.

Çay Nasıl Yapılır? Tavşan kanı çay

Diğer uzmanlar, çay içmekten herhangi bir belirgin sağlık kazanımının, insanların daha az sağlıklı seçenekler yerine içtikleri için meydana gelmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Glasgow Üniversitesi Metabolik Tıp Profesörü Prof Naveed Sattar şunları söyledi: “Bu çalışmanın doğası göz önüne alındığında, çayın kendi başına diyabeti önlediğini kanıtlayamaz. Bunun yerine, daha fazla çay içen kişilerin daha zararlı şekerli içecekleri veya eşdeğerlerini tüketmekten kaçınmaları veya daha az sıklıkla içmeleri veya daha düşük tip 2 diyabet risklerine sahip olmalarına yol açan başka sağlık davranışlarına sahip olmaları olabilir.

“Çaydaki kimyasalların diyabeti önlediğine dair hiçbir iyi deneme kanıtı yok, bu yüzden çayın daha sağlıklı (daha az kalorili) olduğundan şüpheleniyorum, birçok alternatif içecekten veya çay içenlerden daha genel olarak daha sağlıklı yaşamlar sağlıyor.” dedi.

Günde 4 Fincan Çay İçmek İkinci Tip Diyabet Riskini Azaltabilir-Kaynak: telegraph.co.uk

Yorum yapın