Google, 1,2 Milyar Dolarlık İsrail Sözleşmesini Protesto Eden 28 İşçiyi İşten Çıkardı

Google, 1,2 Milyar Dolarlık İsrail Sözleşmesini Protesto Eden 28 İşçiyi İşten Çıkardı

Google, 1,2 Milyar Dolarlık İsrail Sözleşmesini Protesto Eden 28 İşçiyi İşten Çıkardı

Alphabet Inc.’in Google’ı, Amazon.com Inc. ile İsrail hükümetine ve ordusuna yapay zeka ve bulut hizmetleri sağlamayı amaçlayan 1,2 milyar dolarlık ortak sözleşme olan Nimbus Projesi’ne karşı protestolara katılan 28 çalışanını işten çıkardı.

No Tech for Apartheid örgütünün önderlik ettiği protestolar Salı günü New York City, Seattle ve Sunnyvale, California’daki Google ofislerinde gerçekleşti. New York ve Kaliforniya’daki protestocular yaklaşık 10 saatlik bir oturma eylemi düzenlerken, diğerleri Twitch canlı yayını da dahil olmak üzere eylemi belgeledi. Bunlardan dokuzu Salı akşamı izinsiz girme suçlamasıyla tutuklandı.

Oturma eylemine doğrudan katılmayanlar da dahil olmak üzere protestolara katılan birçok işçi, şirketin Çalışan İlişkileri grubundan izne çıkarıldıklarını bildiren bir mesaj aldı. Google, Bloomberg tarafından görülen bir e-postada etkilenen çalışanlara “bu konuyu mümkün olduğu kadar gizli tutacağını, yalnızca bilinmesi gereken bilgileri açıklayacağını” söyledi. Apartheid için Teknoloji Yok kampanyası kapsamında Google çalışanlarından yapılan açıklamaya göre Çarşamba akşamı işçilere şirket tarafından işten çıkarılacağı bilgisi verildi.

Google, protestocular hakkında yaptığı açıklamada, “Diğer çalışanların çalışmalarını fiziksel olarak engellemek ve tesislerimize erişimlerini engellemek, politikalarımızın açık bir ihlalidir ve kesinlikle kabul edilemez bir davranıştır” dedi. “Binadan ayrılmaya yönelik çok sayıda talebin reddedilmesinin ardından kolluk kuvvetleri, ofis güvenliğini sağlamak amacıyla bu kişilerin kaldırılması için görevlendirildi. Şu ana kadar 28 çalışanın iş akdinin feshedilmesiyle sonuçlanan bireysel soruşturmaları sonuçlandırdık ve soruşturmaya ve gerektiği şekilde harekete geçmeye devam edeceğiz.”Protesto, İsrail hükümetinin İsrail’e geçişe yönelik beş yıllık stratejik planını onaylamasından bir gün önce gerçekleşti. Project Nimbus kapsamında buluta geçin ve dijital hizmetleri genişletin. İsrail Savunma Bakanlığı ve ordusu, bir hükümet açıklamasında diğer devlet daireleriyle birlikte Nimbus Projesi’nin ortakları olarak listelendi. Google’dan bir temsilci, Nimbus sözleşmesinin “silahlar veya istihbarat servisleriyle ilgili son derece hassas, gizli veya askeri iş yüklerine yönelik olmadığını” söyledi.

Google uzun süredir açık tartışma kültürünü tercih ediyor ancak son yıllarda çalışanların aktivizmi bu bağlılığı test etti

Şirketin cinsel saldırı iddialarını ele alması nedeniyle 2018’de grev düzenleyen işçiler, Google’ın aktivizmleri nedeniyle kendilerini cezalandırdığını söyledi. Diğer dört işçi, Google’ın federal Gümrük ve Sınır Koruma ile yaptığı çalışmalara karşı muhalefeti örgütlemek ve diğer işyeri savunuculuğu nedeniyle işten atıldıklarını iddia etti.

ABD iş kanunu, çalışanlara çalışma koşullarıyla ilgili toplu eylemde bulunma hakkı vermektedir. San Francisco Eyalet Üniversitesi’nden çalışma profesörü John Logan, teknoloji çalışanlarının büyük olasılıkla bunun kendilerine, yarattıkları araçların nasıl kullanıldığına itiraz etmek için bir araya gelme yeteneği vermesi gerektiğini savunacaklarını söyledi.

“Teknik çalışanlar diğer türden çalışanlar gibi değil” dedi. “Bu durumda, iş ürünlerinin nasıl kullanıldığına ilişkin bir tür söz, kontrol veya protesto etme becerisine sahip olmanın aslında bir tür önemli konu olduğunu iddia edebilirsiniz.”

Logan, Google gibi teknoloji şirketlerinin “daha eşitlikçi ve çok kozmopolit çalışma kültürlerine sahip olmakla ünlü olduğunu, ancak kendi çalışanları arasında işçi aktivizmiyle karşılaştıklarında aslında oldukça acımasız bir şekilde tepki verdiklerini” ekledi.

Kaliforniya’daki protestoya katılan iki Google çalışanı Bloomberg’e, bir grup işçinin oturma eylemini düzenleyenlere destek göstermek için Cloud İcra Kurulu Başkanı Thomas Kurian’ın ofisinin bulunduğu Google’ın Sunnyvale bürosunun altıncı katında toplandığını söyledi. . Çalışanlara göre, yalnızca bazılarının kimlik kartları güvenlik personeli tarafından tarandığından ve kovulanlardan bazıları Google ofislerinin dışında olduğundan, Google’ın protestoya katılanları nasıl tanımladığı belli değil.

Bir çalışan, Google’ın başlangıçta çalışanları izne çıkarma hamlesini kamuoyu önünde itibarını korumak için “gizli” olarak çerçevelemiş olabileceğini söyledi ve protestocuların herhangi bir şirket politikasını ihlal etmediğini savundu. Söz konusu kişi, protestocuların kendilerinden istendiği anda binayı terk ettiğini ve şirketteki diğer kişileri engellemediklerini veya rahatsız etmediklerini söyledi.

Protestonun ötesinde Google, Orta Doğu çatışmasıyla ilgili iç tartışmanın nasıl yönetileceği konusunda da mücadele etti

Bir Google çalışanı, gösteriden sonra Google’ın dahili forumlarındaki gönderilerde Filistin yanlısı ve İsrail yanlısı duyguların bir karışımının yer aldığını ve bazı diğer çalışanların konunun iş yeri için uygunsuz olduğunu düşündüklerini söyledi. Çalışan, moderatörlerin önceki tartışmaların çok hararetli olduğunu söyleyerek konuyla ilgili bazı konuları kilitlediğini ekledi.

İşten atılan işçilerden biri, Google’ın tepkisine rağmen Nimbus Projesi’ne karşı gösteri yapan çalışanların oturma eyleminden bu yana desteklerinde bir artış gördüğünü söyledi.

Google, 1,2 Milyar Dolarlık İsrail Sözleşmesini Protesto Eden 28 İşçiyi İşten Çıkardı-Kaynak: bloomberg

Yorum yapın