İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Fed Tutanakları Yaklaşan Faiz İndirimi Tartışmasını Detaylandırabilir

Fed Tutanakları Yaklaşan Faiz İndirimi Tartışmasını Detaylandırabilir

Fed'den Powell, Bilanço Özeti

Fed Tutanakları Yaklaşan Faiz İndirimi Tartışmasını Detaylandırabilir

Fed Tutanakları Yaklaşan Faiz İndirimi Tartışmasını Detaylandırabilir

2024 başlarken Fed’in faiz oranlarını tam olarak ne zaman indirmeye başlayacağı piyasalar ve ekonomistler için büyük bir bilinmezlik olarak duruyor ve Fed’in bu yöndeki gidişatına ilişkin yeni ayrıntılar, 2023 yılının son politika toplantısının Çarşamba günkü okumasından ortaya çıkabilir.

Fed yetkilileri Aralık ortasındaki toplantılarında politika faiz oranını %5,25 ila %5,5 aralığında sabit tuttu ancak çoğu yetkilinin yıl içinde en az yüzde puanın dörtte üçü oranında düşmesi gerektiğini beklediğini gösteren tahminler yayınladı. Enflasyon istikrarlı bir şekilde Fed’in %2 hedefine geriledi.

Ancak yıl sonu tahminleri, herhangi bir ilk faiz indiriminin zamanlaması konusunda şüpheye yol açıyor ve Fed Başkanı Jerome Powell, toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında bunun henüz canlı bir tartışma konusu olmadığı konusunda ısrar etti.

Fed politika faizine bağlı sözleşmelerin piyasa fiyatlaması, Fed’in borçlanma maliyetlerini düşürmek için hızla harekete geçmesini görmek isteyen yatırımcıların artık genel olarak Mart ayında ilk faiz indirimini beklediğini gösteriyor. Dengeli ekonomistler Fed’in yıl ortasına kadar ertelendiğini düşünüyor.

12:00 EST’de (19:00 GMT) yayınlanması planlanan 12-13 Aralık toplantısının tutanakları, yetkililerin umut verici bir görünümü sürdürmek için para politikasının daha az kısıtlayıcı olması gerektiği noktaya ne kadar yakın oldukları konusunda fikir verebilir. – Enflasyonun istihdam piyasasına büyük bir darbe almadan düşmeye devam etmesiyle “yumuşak iniş” yolunda.

SGH Makro Danışmanlar Baş ABD Ekonomisti Tim Duy, “Düşen enflasyon Fed’i faiz indirimine doğru ittiği için Fed’in yönelimi açık” diye yazdı. Duy, yavaşlayan enflasyon ile sabit federal fon oranı kombinasyonunun para politikasının iyi durumda olduğu anlamına geldiğini kaydetti. Enflasyon hafiflese ve istihdam artışının yavaşlaması beklense bile etki daha kısıtlayıcı hale geliyor.

Her ne kadar tutanakların şu anda yatırımcılar tarafından beklenen Mart ayı faiz indirimine “doğrudan işaret etme ihtimalinin düşük olduğunu” söylese de, “Fed’in enflasyonun fiyat istikrarı yolunda olduğuna giderek daha fazla güvendiğini ortaya koyacaklarından şüpheleniyorum.”

Aslında Fed toplantısından bu yana yayınlanan ve politika yapıcıların 12-13 Aralık’taki toplantılarında etkili bir şekilde beklenen veriler bu yönde güçlü bir dönüş yaptı.

Kasım ayı manşet kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi düştü;

Değişken gıda ve enerji maliyetleri hariç tutulduğunda, “çekirdek” enflasyon oranı yıllık bazda %1’in altında arttı. Fed yetkililerinin politika tartışmalarını şekillendirmede yardımcı olduğunu belirttikleri bir zaman dilimi olan Haziran’dan Kasım’a kadar olan altı ay boyunca çekirdek PCE enflasyonu %2 hedefinin biraz altında kaldı – bazı analistler bunun Fed’i daha erken faiz indirimine itebileceğini belirtiyor daha sonra.

Powell, son basın toplantısında enflasyonun yüzde 2 hedefine dönmesinden önce oranların düşmesi gerektiğini, aksi takdirde “çok geç olacağını” ve politikanın gereğinden fazla kısıtlayıcı olacağını ve istihdam piyasasına yönelik risklerin daha büyük olacağını belirtti.

Yıla ilişkin Fed politika senaryoları analizinde Deutsche Bank ekonomistleri, Fed’in Haziran ayında faiz indirimine başlayacağını temel olarak hissettiklerini, ancak enflasyon verilerinin beklenenden zayıf olması durumunda “Mart gibi erken bir tarihte ilk faiz indiriminin makul olacağını” ifade etti. “

CME Group’un FedWatch aracından elde edilen verilere göre, Fed’in politika faiz oranına bağlı sözleşmelerdeki yatırımcılar şu anda Mart ayında faiz indirimine yaklaşık %80 ihtimal veriyor ve Fed, yıl sonuna kadar faiz oranlarını eninde sonunda 1,5 puan indiriyor; bu oran iki katı. Fed politika yapıcıları bekliyor.

Yaklaşan istihdam ve enflasyon verileri nihai sonucu şekillendirecek; yeni iş açılış verileri de Çarşamba günü yayınlanacak, Aralık ayı istihdam raporu Cuma günü yayınlanacak ve Aralık ayı tüketici enflasyonu verileri gelecek hafta yayınlanacak.

Fed’in bir sonraki toplantısı 30-31 Ocak’ta yapılacak.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir