Duygusal Açlıkla Baş Etmenin Yolları

Duygusal Açlıkla Baş Etmenin Yolları yazımızda dünyada ve ülkemizde fazla kilolu insanların çoğalması nedeniyle kilo artmasının bir sürü nedeninden biri olan duygusal açlığın belirtileri ve tedbirlerini yazdık.

Fazla Kilolu Olmanın Nedenlerinden Biri: Duygusal Açlık

Fazla kilolu olmanın birçok faktörü olmakla birlikte duygusal açlık nedeniyle de kilo alımı olabilmektedir. Kişi duygusal yönden açlık yaşadığını bir takım belirtiler sayesinde öğrenebilir. Kişi üzgün olduğunda, kendisini hep buzdolabının önünde bulur. Üzgünlüğü gidermek için ilk çözüm buzdolabı olur. Aç olmasanız da yiyor musunuz? Gizli yemek yemekte duygusal açlığın göstergesidir. Kısa zamanda çok fazla yemek yemek belirtileri arasındadır. Kişi yemek yediği zaman sakinleşip biraz daha mutlu olmaktadır. Kişi morali bozuk olduğu zaman daha çok yemek yiyebilmektedir. Kişi çok yemek yedikten sonra pişmanlık duyabilmektedir. Bu maddelerden birkaç tanesi kişide varsa, duygusal yönden birazcık zayıf olduğu kabul edilmektedir.

Duygusal Açlıktan Yemek

Duygusal Açlıkla Baş Etmenin Yolları

Gerçekten acıkmadığınız halde yiyorsanız ve stresin çok yüksek olduğu zamanlarda ilk işiniz yemek yemeye gidiyorsa bunun önüne geçmek gerekir. İlk iş olarak stresli anlarda yemek yemeği hayatınızdan çıkarmalısınız. Hiç aç olmamanıza rağmen tatlı ihtiyacı oluştuğunda kendinizi frenlemeniz gerekir. Bu gibi durumlarda açık havaya çıkmak ve güneş ışığı altında yarım saat kadar açık havada dolaşmak size iyi gelecektir. Açık havada yürümek mutluluk hormonunu harekete geçireceği için sizin daha mutlu olmanızı sağlar ve tatlı ihtiyacını ortadan kaldırır. Hava kapalı olduğu zaman veya dışarı çıkmaya enerjiniz olmadığı zamanlarda en sevdiğiniz arkadaşınızı arayıp onunla sohbet ederek mutlu olabilirsiniz. Sevincinizi ve acınızı paylaştıkça rahatlayacaksınız.

Bu iki şeyi yapmak istemeyenlerde kitap okuyabilir. Kadınlar alışverişe gidebilir. Su ve bitki çayı içerek de rahatlayabilirsiniz. Tatlı ihtiyacını hurma ve tarçın yiyerek de giderebilirsiniz. Aşırı kilo problemi olanlar günlük beslenme programı tutabilirler. Neleri gün boyunca yediklerini yazarak kilo kontrollerini daha iyi sağlayacaklardır. Duygusal çöküntü yaşandığında yukarıda saymış olduğumuz aktiviteleri yaparak fazla yemenin önüne geçilebilir. Unutmamak gerekir ki çoğu hastalığın nedeni fazla kilolardır.

Duygusal Açlıkla Baş Etmenin Yolları-Dr. Ayça Kaya’nın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın