Mutfak

Çiğ Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Durur? Bozulduğunun İşareti Nelerdir?

Çiğ Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Durur? Bozulduğunun İşareti Nelerdir?

Çiğ Tavuk Buzdolabında

Çiğ Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Durur?

Yanlış saklanmış veya hazırlanmış kümes hayvanlarını yemekten milyonlarca insan hastalanıyor. Bu durumlardan biri olmaktan kaçınmak için, çiğ tavuğu atmadan önce buzdolabında ne kadar süre tutabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin. Ayrıca, çiğ tavuk seçme ve saklamayla ilgili ipuçlarını öğrenin.

Şaşırtıcı veya değil, çiğ tavuk, ister bütün ister parçalara ayrılmış olsun (göğüsler, butlar, bagetler, kanatlar), federal eyaletlerden biri olan FoodSafety.gov’un Soğuk Gıda Depolama Tablosuna göre buzdolabında bir ila iki gün arasında dayanır. Gıda güvenliği için tüketici kaynakları. ( Çiğ tavuğu dondurucuda saklamak, raf ömrünü parçalar için dokuz aya ve tavuğun tamamı için bir yıla uzatacaktır.)

Yemeklerin Doğru Şekilde Pişirilmesi

Çiğ Tavuğun Bozulduğunun İşaretleri Nelerdir?

Satın aldığınız tavuk paketinin “son kullanma tarihi” geçmemiş olsa bile (bu tarihler daha sonra anlatılacaktır), etin bozulmamış olması mümkündür. Peki, bozulup bozulmadığını ve artık yemenin güvenli olmadığını nasıl anlarsınız?

İlk olarak, duyularınıza güvenin. Şımarık tavuk kötü bir koku yayar.

Ete bir göz atın. Bozulan çiğ tavuk eti de ekstra parlak ve yapışkan görünür.

Renk de önemli. Şımarık tavuk genellikle pembemsi rengini kaybeder ve gri, hatta yeşil ve sarı görünebilir. Bazen eti büyüten küfü görebilirsiniz.

Etin dokusunu hissedin. Kötü giden tavuk, özellikle baskı uyguladığınızda sert hissedebilir ve etin orijinal şekline geri dönmediği bir girinti oluşturur. Bazı şımarık etler de yumuşak ve yapışkan olabilir. Ve unutmayın, çiğ tavuğu elledikten sonra daima ellerinizi ılık sabunlu suyla en az 20 saniye yıkayın.

Ambalaj Üzerindeki Tarihler Ne Anlama Geliyor?

Çiğ tavuk buzdolabında sadece 1-2 gün dayandığı için ambalajın üzerinde yazan tarihlerin ne anlama geldiğini merak etmek kaçınılmazdır.

USDA’lara göre Gıda ve Güvenlik Kontrol Hizmeti, tüm çiğ kümes hayvanları, ambalaj üzerinde “paket tarihi” ve “tarihte kullanılması durumunda en iyisi” ile piyasaya sunulmalıdır.

“Paket tarihi”, gıda kaynaklı hastalık salgınları durumunda kümes hayvanlarını tanımlamak ve izlemek için kullanılır. “Tarihe göre kullanılmışsa en iyisi” kalite güvencesi amacıyla listelenmiştir. Başka bir deyişle, çiğ tavuğun kalitesi, “tarihinde kullanılmışsa en iyi” değerini geçtiğinde bozulmuş olabilir.

Gıda güvenliği açısından bakıldığında, buzdolabındaki çiğ tavuğun raf ömrü kısadır ve “tarihi kullanıldığında en iyisi” ne olursa olsun, satın alma tarihinden itibaren bir ila iki gün içinde kullanılırsa en iyisidir.

Fırında Soslu Tavuk Budu Yapımı

Taze Kalması İçin Tavuk Nasıl Seçilir ve Saklanır?

En taze tavuğu seçmek, markete yaptığınız geziyle başlar. Açık pembe renkli etli çiğ tavuk arayın. Çiğ tavuk paketini tek kullanımlık bir torbaya koymak, meyve sularının diğer yiyeceklerinizi kirletmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Evde çiğ tavuğu orijinal ambalajında ​​saklayın ve sadece kullanıma hazır olduğunda açın. Ve açtığınızda, taze tavuk etinin kokusuz olduğunu bilin. Et aynı zamanda biraz sertleştiğinde sağlam, dokunulduğunda pürüzsüz ve nemli olmalıdır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Her 25 paket tavuktan 1’inin Salmonella bakterileri tarafından kontamine olabileceği tahmin edilmektedir. Uygun saklama prosedürlerini takip etmek, bakterilerin yayılmasını azaltmanın anahtarıdır.

Çiğ tavuğu buzdolabında 40°F (4°C) altındaki bir sıcaklıkta saklayın. Ambalajdan sızabilecek ve diğer gıdaları kirletebilecek herhangi bir damlama olmaması için torbalı ambalajı alt rafa yerleştirin.

Sonuç olarak; tavuğun ambalajındaki “son kullanma tarihi geçmişse en iyisi” ibaresine dikkat edin. Ama daha da önemlisi, ete iyi bakın, dokunun ve herhangi bir bozulma belirtisi için koklayın. Şüphe duyduğunuzda, atın. Ve unutmayın, bir ila iki gün uçup gidebilir, bu yüzden tavuğunuzu pişirmek için aklınızda plan yapın.

Çiğ Tavuk Buzdolabında Ne Kadar Durur? Bozulduğunun İşareti Nelerdir?-Kaynak: eatingwell.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir