Ekonomi ve Para

Altın, Güvenli Liman Girişlerindeki Rekor Koşusunun Ardından Duraksadı

Altın, Güvenli Liman Girişlerindeki Rekor Koşusunun Ardından Duraksadı

Altın, Güvenli Liman Girişlerindeki Rekor Koşusunun Ardından Duraksadı

Altın, Orta Doğu’da artan gerilimler ve ABD’de faiz indirimi umutlarının yatırımcıları güvenli liman varlığına itmeye devam etmesiyle Çarşamba günü yeni bir rekor seviyeye ulaştıktan sonra biraz nefes aldı.

Spot altın, seansın başlarında 2.288,09 $ gibi rekor bir seviyeye ulaştıktan sonra, TSİ 12:11 itibarıyla %0,3 düşüşle ons başına 2,272,79 $’a geriledi. Analistler hafif gerilemeyi ABD getirilerindeki artışa bağladılar.

ABD altın vadeli işlemleri %0,5 artışla 2.293,20 dolara yükseldi.

Julius Baer analisti Carsten Menke, “Altın fiyatlarını yukarıya iten en önemli faktör, piyasadaki yükseliş hissiyatı… Anlatı çok güçlü bir şekilde merkez bankası alımları etrafında yoğunlaşıyor gibi görünüyor” dedi.

“Altın konusunda oldukça ihtiyatlı kalıyoruz ve mevcut seviyelerdeki fiyatlarda yükselişten ziyade düşüş olduğuna inanıyoruz. Bununla birlikte, yükseliş piyasasındaki ruh hali dikkate alındığında kısa vadeli fiyat risklerinin de yukarıya doğru çarpık olduğunu kabul ediyoruz.”

Artan jeopolitik risklerin ortasında güçlü merkez bankası alımları ve güvenli liman girişleri, külçenin bu yıl şu ana kadar %10’luk yükselişini tetikledi. [GOL/AS]

Heraeus’ta değerli metal tüccarı Alexander Zumpfe, “Altın, piyasadaki her gelişmeyi fiyat artışına dönüştürüyor gibi görünüyor” dedi.

Salı günü Fed politika yapıcıları, son zamanlarda güçlü ekonomik verilerin bu sonuç hakkında şüpheler yaratmasına rağmen, ABD faiz oranlarını bu yıl üç kez düşürmenin “makul” olacağını düşündüklerini söylediler.

Zumpfe, “ABD ekonomisi, Haziran ayında ilk faiz indirimi olasılığını azaltacak ve dolayısıyla altın fiyatı üzerinde baskı yaratacak güçlü performansıyla şaşırtıcı, ancak değerli metal değerini koruyor” dedi.

Yatırımcılar şimdi merkez bankasının ilk faiz indirimini ne zaman yapacağına dair ipuçları için Fed Başkanı Jerome Powell’ın günün ilerleyen saatlerinde yapacağı açıklamayı bekliyor.

Altın, faiz oranları düşük olduğunda kazanma eğilimindedir, bu da getirisi olmayan külçeyi tutmanın fırsat maliyetini azaltır.

Diğer yandan gümüş %0,8 artışla ons başına 26,33 dolara yükseldi, platin %0,8 artışla 925,95 dolarda ve paladyum ise 1.003,50 dolarda sabit kaldı.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir