Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Cryptoverse: Ether, Spot ETF Tekliflerinin Kaderi Tarafından Zincire Vuruldu

Cryptoverse: Ether, Spot ETF Tekliflerinin Kaderi Tarafından Zincire Vuruldu

Cryptoverse: Ether, Spot ETF Tekliflerinin Kaderi Tarafından Zincire Vuruldu

Kripto para birimi eter, yükselen büyük kardeş Bitcoin’e ayak uydurmak için mücadele ediyor.

Hayır. 2,7 trilyon dolarlık kripto pazarının beşte birinden daha azına hakim olan 2 kripto para birimi, kötü bir performans sergilemedi. Ancak Bitcoin’in %65’ine kıyasla Ethereum bu yılın ilk üç ayında sadece %53 civarında artış gösterdi.

Bitcoin geçen ay yeni zirvelere ulaştı. Pazartesi günü 3.612 dolar civarında işlem gören Ethereum, Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.867,60 doların en az %26 altında.

Uygulama oluşturmak için kullanılan Ethereum blok zincirinin yakın zamanda yapılan bir teknik güncellemesi bile, Bitcoin’in önümüzdeki ay “yarıya indirilmesi” öncesindeki heyecanın aksine, kripto para meraklıları çevresinin ötesinde zar zor bir sıçrama yaptı. tedarik.

Bu gerçeği satan piyasaların tipik bir örneğinde, Ethereum, ekosistemindeki işlem ücretlerini düşürmeyi amaçlayan 13 Mart’ta temel blockchain’in Dencun yükseltmesinin ardından %12 düştü.

Londra kripto firması Enigma Securities’in araştırma başkanı Joseph Edwards, “Ethereum, endemik olmayan yatırımcılar arasında isminin tanınmaması nedeniyle ısrarla takip ediliyor” dedi.

“2020’ye kıyasla çok daha fazla ekonomik aktivite var… ancak tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşması muhtemelen oldukça geç gerçekleşecek.”

Çoğu şey ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot eter ETF’lerini onaylayıp onaylamamasına bağlıdır. Çünkü kurumsal talebi teşvik eden ve onu rekor seviyelere taşıyan şey, birkaç ABD spot bitcoin ETF’sinin onaylanması ve piyasaya sürülmesiydi.

Ether ETF’leri de VanEck’in 23 Mayıs’taki karar için ilk sırada yer almasını bekliyor.

Standard Chartered Bank, ABD Ethereum ETF’lerinin 23 Mayıs’ta onaylanmasını ve bunun 2024 sonunda 8.000 dolara, 2025 sonunda ise 14.000 dolara çıkmasını bekliyor.

ÜRÜN VEYA GÜVENLİK?

Herkes ABD düzenleyicisinin spot eter ETF’sine yeşil ışık yakması konusunda o kadar iyimser değil.

Avukatlar ve endüstri kaynakları, Ethereum’un yasal statüsünün belirsiz olduğunu ve düzenleyicilerin temkinli hareket etmesini beklediklerini söyledi.

SEC, Bitcoin’in bir emtia olduğunu söyledi ancak eter konusunda karar vermedi.

Bitcoin’den farklı olarak eter, kullanıcıların belirli bir süre için tokenları kilitleme karşılığında getiri elde etmelerine olanak tanıyan “hisse kanıtı” adı verilen bir blockchain üzerinde alınıp satılıyor.

Ether sıklıkla ‘bahse konulduğu’ veya yatırıldığı için, bir menkul kıymet olarak kabul edilebilir; bu, kripto para biriminin bankalar ve borsalar gibi geleneksel finans bekçilerini bypass etme ahlakına ters düşen ifşa konusunda daha katı kurallar gerektirecektir.

Ancak bu, ETF’ler için hesaplamayı karmaşık hale getiriyor çünkü stake edilmiş eterin getirisi genellikle basit pasif tokenlardan daha yüksek.

Dijital varlık analitiği şirketi K33’ün araştırma başkanı Anders Helset, “Stake’li Ether ETF’lerine izin vermek için SEC’i devreye sokmak çok zorlu bir pazarlık olacak ve şu an için son derece düşük bir ihtimal” dedi.

Ether’e yönelik kurumsal talep, rakip Bitcoin’e olan talebin çok küçük bir kısmıydı. CoinShares verilerine göre, Ethereum’u takip eden dijital varlık fonları, 23 Mart’a kadar olan ayda 46,4 milyon dolarlık çıkış görürken, Bitcoin’i takip eden ürünlerde 4 milyar doların üzerinde giriş görüldü.

Bazı piyasa katılımcıları, internetin ‘Web3’ vizyonunun çoğunun omurgasını oluşturan ve merkezi olmayan finans ve blockchain oyunları gibi kripto yan dallarını içeren uygulamalara güç veren Ethereum teknolojisine odaklanmaya inanıyor.

BlackRock, geçen ay ethereum blok zincirindeki ilk tokenize edilmiş fonunu açıklayarak platformun gerçek dünya varlıklarının daha geniş tokenizasyonunda kullanımıyla ilgili tartışmaları ateşledi.

İsviçreli kripto para birimi yöneticisi 21Shares’e göre, şu ana kadar diğer geleneksel varlıkların yanı sıra 2 milyar dolardan fazla değere sahip emtia ve devlet tahvilleri çeşitli ağlarda tokenleştirildi ve bunların %80’i Ethereum blok zincirinde yer alıyor.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Cryptoverse: Ether, Spot ETF Tekliflerinin Kaderi Tarafından Zincire Vuruldu-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir