İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Bitmeyen Hastalık Vakası

Bitmeyen Hastalık Vakası

Kronik Bir Hastalığa Sahip Olmak

Bitmeyen Hastalık Vakası

Bitmeyen Hastalık Vakası

Bugünlerde hayatımın fon müziği öksürme ve hapşırma korosu. İşyerinde iş arkadaşları boğazlarının kaşınmasından şikayet ediyor ve Slack’te isimlerinin yanına hastalık emojisi koyuyorlar. Kızım evde kreşten el işi kağıtlarıyla dolu bir sırt çantasıyla ve çoğu zaman burun akıntısıyla dönüyor.

Kocam ve ben ellerimizi (ve onunkini) ne kadar yıkarsak yıkayalım, mikroplar kaçınılmaz olarak bebeğimize, sonra da bize geçiyor. Bazen başka bir hastalığın ortaya çıkmasından önce çok az ara varmış gibi görünüyor.

Çocuğunuz olsun ya da olmasın, yılın bu zamanında hiç bitmeyen bir hastalık döngüsünde sıkışıp kalmış gibi hissedebilirsiniz. Özellikle pandemiden bu yana siz ve aileniz daha sık hastalanıyor, soğuk algınlıklarınız daha şiddetli oluyor, öksürükleriniz daha uzun sürüyor gibi görünebilir.

Boston Üniversitesi Yeni Gelişen Bulaşıcı Hastalıklar Politikası ve Araştırma Merkezi’nin kurucu müdürü Dr. Nahid Bhadelia, bir dereceye kadar bu basit bir matematik; COVID artık her virüs sezonunda yayılan bulaşıcı hastalıklara ekleniyor, dedi. Grip ve RSV’ye veya solunum sinsityal virüsüne ek olarak, soğuk algınlığı benzeri semptomlara neden olan 200’den fazla virüs vardır; bunlar arasında enterovirüsler, rinovirüsler, parainfluenza virüsleri ve COVID’e neden olan virüsün kuzeni olan soğuk algınlığı koronavirüsleri yer alır.

Uzmanların söyleyebildiği kadarıyla bu virüsler değişerek daha şiddetli hale gelmedi. Ancak Bhadelia, kendilerini daha yoğun hissetmelerinin bir nedeninin de vücutlarımızın onlarla nasıl savaşacağını unutmuş olması olduğunu söyledi.

Bhadelia, pandeminin ilk günlerinde hepimizin Kovid-19 bulaşmasını azaltmak için aldığımız önlemlerin diğer virüslerin yayılmasını da yavaşlattığını söyledi

Böylece insanlar maskelerini çıkarıp daha fazla birbirine karışmaya başlayınca çeşitli hastalıklara yeniden maruz kaldılar.

Geçen yıl grip, RSV ve KOVİD üçlü bir salgın halinde birlikte artış gösterdi. Bu yılın başlarında Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri strep boğaz vakalarının artışta olduğunu kaydetti. Ateş ve kusmaya neden olabilen norovirüs de normal soğuk algınlığıyla birlikte geri döndü.

UTHealth Houston ve Memorial Hermann’da bulaşıcı hastalıklar ve epidemiyoloji şefi Dr. Luis Ostrosky, ne yazık ki insanları hasta eden virüslerin çoğuna karşı bağışıklığın çok uzun sürmediğini söyledi. Bu, vücudunuzun yetişmesi gereken bir tür bağışıklık borcu olduğu anlamına gelir. Ostrosky, “Bağışıklığınız üç veya dört yıl önce dolaşımda olan türlere dayanıyorsa bunun karşılığını ödemeniz gerekiyor” dedi.

Ostrosky, vücudunuz belirli bir virüse karşı nasıl antikor oluşturulacağını yeniden öğrendiğinde, muhtemelen daha hafif semptomlar yaşayacaksınız ve tekrar maruz kaldığınızda daha hızlı iyileşeceksiniz, dedi.

Uzmanlar, Kovid-19’un hasta olduğumuzda bizi çok daha uyumlu hale getirdiğini söyledi. Birisi işe ya da okula şiddetli bir öksürükle geldiğinde, artık daha büyük bir olaymış gibi geliyor. Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde koruyucu tıp profesörü Dr. William Schaffner, “COVID öncesinde burnunuzu sümkürür ve biraz homurdanırdınız, ancak bunun hakkında pek konuşmazdınız” dedi.

Michigan Sağlık Üniversitesi C.S. Mott Çocuk Hastanesi’nde çocuk doktoru olan Dr. Debra Langlois, solunum semptomlarına daha fazla dikkat etmenin, daha uzun süre hastaymış gibi görünmemize neden olabileceğini söyledi. Ancak çocuklarda yaygın görülen solunum yolu enfeksiyonlarına ilişkin 2013 yılında yapılan bir inceleme, hastalığın düzelmesi için gereken sürenin her zaman şaşırtıcı olduğunu ortaya çıkardı: Çoğu durumda soğuk algınlığının geçmesi 15 gün, öksürüğün geçmesi ise 25 gün sürebilir.

Yetişkinlerde ayrıca diğer semptomların ortadan kalkmasından sonra üç hafta veya daha uzun süren ve doktorların viral sonrası öksürük olarak adlandırdığı hastalık da görülebilir. Langlois, “Kocamın haftalardır virüs sonrası öksürüğü var” dedi.

Bazı durumlarda sinüslerinizde, kulaklarınızda veya boğazınızda bir hastalığın diğerine karışıyormuş gibi görünmesine neden olan ikincil bir enfeksiyon gelişmesi mümkündür. Langlois, “Arka arkaya hasta olmak gerçekten kötü kokuyor” dedi. “Fakat biz doktorlar için gerçekten güven veren şey, bir veya iki günlük veya bir haftalık aranız olsa bile bunun ayrı bir virüs olduğu anlamına gelmesidir.”

Langlois, uygunsanız RSV’ye karşı aşı olmak gibi, en azından bazı enfeksiyonları azaltabilecek adımların da olduğunu söyledi; grip ve COVID aşıları konusunda güncel bilgi sahibi olduğunuzdan emin olmak; ve hasta olduğunuzda evde kalmak ve uçaklarda maske takmak gibi pandemiden alınan diğer dersleri uygulamak.

Langlois, benim gibi akla gelebilecek her türlü mikrobu taşıyan küçük çocukları olan ebeveynler için bu kadar sık ​​hastalanmayacağımızı ummak için nedenler olduğunu söyledi: Çocuklar büyüdükçe yüzünüze öksürme olasılıkları çok daha az oluyor ve kavga etmeden ellerini yıkama olasılıkları çok daha yüksek.

Bitmeyen Hastalık Vakası-Kaynak: nytimes

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir