Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, Dolar Firmalarının ve Tüccarların Fed Konuşmalarına Hazırlanmasıyla Yüzde 1 Düştü

Altın, Dolar Firmalarının ve Tüccarların Fed Konuşmalarına Hazırlanmasıyla Yüzde 1 Düştü

Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi 2022

Altın, Dolar Firmalarının ve Tüccarların Fed Konuşmalarına Hazırlanmasıyla Yüzde 1 Düştü

Altın, Dolar Firmalarının ve Tüccarların Fed Konuşmalarına Hazırlanmasıyla Yüzde 1 Düştü

Altın Salı günü güçlenen dolar karşısında yüzde 1 düşerek iki haftanın en düşük seviyesine geriledi, tüccarlar bu hafta Fed‘in bir dizi konuşmacısından gelecek faiz oranı ipuçlarına hazırlanıyor.

Spot altın yüzde 1 düşüşle GMT 13:21’de ons başına 1.957,50 dolara gerileyerek 24 Ekim’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 1,2 düşüşle 1.964,70 dolara geriledi.

“Altın fiyatları, ons başına 2.000 dolarlık temel direncin üzerine çıkamamasının ardından düşüşe geçiyor gibi görünüyor, (bu) bir miktar kar alımına yol açtı ve (ve) genel olarak daha yüksek olan daha güçlü bir ABD doları tarafından yönlendiriliyor gibi görünüyor.” CMC Markets baş piyasa analisti Michael Hewson şöyle konuştu:

Dolar endeksi %0,4 yükselerek külçeyi yurt dışındaki alıcılar için daha pahalı hale getirdi. [AMERİKAN DOLARI/]

Altın, Orta Doğu’daki çatışmaların güvenli liman talebini artırmasıyla Ekim ayında %7’den fazla değer kazandı.

Kinesis Money piyasa analisti Carlo Alberto De Casa, altın piyasasının yükseliş devam etmeden önce ABD merkez bankasından daha güvercin sinyaller beklediğini söyledi.

Yatırımcılar şimdi Fed yetkililerinin bu hafta, Çarşamba ve Perşembe günü konuşma yapacak olan Başkan Jerome Powell’ın ön planda olduğu bir dizi konuşmasını bekliyor.

CME FedWatch aracına göre yatırımcılar, Fed’in Aralık toplantısında faiz oranlarını değiştirmeme ihtimalini %90, gelecek yılın Haziran ayı gibi erken bir tarihte ise faiz indirimi yapma ihtimalini %75 görüyor.

Ancak Fed Bank of Minneapolis Başkanı Neel Kashkari, merkez bankasının muhtemelen enflasyonu kontrol etmek için önünde daha fazla iş olduğunu söyledi.

Capital.com finans piyasası analisti Kyle Rodda, “Eğer (bu hafta Hazine ihalelerinde) bir tür durgun talep görürsek, bu getiriler üzerinde yeniden yukarı yönlü bir baskı oluşturabilir ve altın üzerinde aşağı yönlü bir baskı yaratabilir” dedi. [BİZ/]

Spot gümüş %2,2 düşüşle ons başına 22,52 dolara gerilerken, platin %1,2 düşüşle 894,73 dolara geriledi

Palladyum %1,2 kayıpla 1.093,27 dolara geriledi ve yıl boyunca şu ana kadar %39 kayıp yaşadı.

UBS, bir notunda “Paladyumun platine ikame edilmesi ve daha fazla elektrikli aracın satılması, muhtemelen metali gelecek yıl yapısal fazlalığa itecektir” dedi ve fiyatların 2024’ün ikinci yarısında ons başına 1.050 doları hedeflediğini gördüğünü ekledi.

Kaynak: reuters

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir