Anasayfa » Haber » MrBeast’in Afrika’da 100 Kuyu İnşa Etmesi Hem Övgü Hem de Eleştiri Aldı

MrBeast’in Afrika’da 100 Kuyu İnşa Etmesi Hem Övgü Hem de Eleştiri Aldı

MrBeast'in Afrika'da 100 Kuyu

MrBeast’in Afrika‘da 100 Kuyu İnşa Etmesi Hem Övgü Hem de Eleştiri Aldı

MrBeast’in Afrika’da 100 Kuyu İnşa Etmesi Hem Övgü Hem de Eleştiri Aldı

Amerikalı YouTuber MrBeast‘in Afrika çapında 100 kuyu inşa ettiğini söylediği son videosu, cumartesi günü yayınlandığından bu yana internette karmaşık bir tepki aldı.

Bazı Kenyalı aktivist ve gazeteciler, Kenya hükümetinin başarısızlıklarına dikkat çektiğini söylerken, asıl adı Jimmy Donaldson olan MrBeast, tepkilerin ardından “iptal edileceğini” öngörüyor.

Yeni kuyuların Kamerun, Kenya, Somali, Uganda ve Zimbabwe‘de 500.000’e kadar kişiye temiz içme suyu sağlayacağını söyleyen Donaldson, yerel su yardım kuruluşlarını desteklemek için eşlik eden bir bağış toplama etkinliğinin Pazartesi sabahı itibarıyla 300.000 dolardan fazla topladığını söyledi.

Donaldson’ın 10 dakikalık videosunda ayrıca Kenya’daki okullara yeni mobilyalar, futbol topları, bilgisayarlar, beyaz tahtalar ve projektörler gibi malzemeler bağışladığı da görülüyordu; bir köyü yerel okullara ve hastaneye güvenli bir şekilde bağlamak için nehrin üzerine bir köprü inşa etmek; ve çocukların okula gitmesine yardımcı olmak için Zimbabve’deki bir köye bisiklet bağışlamak.

Tanınmış aktivist Boniface Mwangi, Donaldson’ın eylemlerini Kenya hükümetinin eylemleriyle karşılaştırarak, “biz “utanç verici, korkunç bir ülkeyiz… milyonerler tarafından yönetilen dilenci bir milletiz” dedi.

Eskiden Twitter olarak bilinen X’e şunları ekledi:

“Her beş yılda bir yeni seçilen parlamento üyelerine ve senatörlere 5 milyon Sh (33.000 $) araba bağışı veriyoruz, her ay o arabalara yakıt dolduruyoruz ama halkımız için sondaj kuyusu açacak paramız mı yok? ”

Benzer şekilde, serbest gazeteci Ferdinand Omondi, Donaldson’ın çabalarını övdü ancak şunu söyledi: “Bir YouTuber’ın, vergilerimizin yıllar önce tamamlaması gereken görevleri yerine getirmek için bir yardım turu için Kenya’ya uçması utanç verici.”

CNN, yorum yapması için Kenya hükümeti sözcüsüne ulaştı ancak haberin yayınlandığı tarihte bir yanıt alamadı.

Sahra altı Afrika’da su altyapısını ve sanitasyonu iyileştirmek için çalışan bir kuruluş olan FACE Africa’nın kurucusu ve CEO’su Saran Kaba Jones , CNN’e şunları söyledi: “Bunu 15 yıldır yapıyorum, ancak çalışmaya devam etmek için mücadele ediyoruz. çünkü finansman, farkındalık ve savunuculuğun hepsi emek gerektiriyor.”

Ve sonra şunu ekledi: “Bir gecede, devasa bir platforma sahip beyaz bir erkek figürü olan bu kişi ortaya çıkıyor ve bir anda tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Bu biraz sinir bozucu ama aynı zamanda dünyanın doğasının anlaşılmasını da gerektiriyor.”

Temiz su temini ihtiyacına dikkat çektiği için Donaldson’a övgüde bulundu ancak “sorunun sürdürülebilirlik olduğu” konusunda uyardı. Bizim için içeri girip kuyuyu kurmak başka bir şey, bundan üç, dört veya beş yıl sonrasına dönüp kuyunun hâlâ çalışır durumda olup olmadığını görmek başka bir şey.”

Kaba Jones, CNN’e, FACE Africa’nın “kuyuların yüzde 60’ının bozulduğu ve onarım için bakım takibi için altyapı kurulmadığı için insanların dereden su içmeye döndüğü” bölgelerde çalıştığını belirterek, Donaldson’ın yardımını umduğunu söyledi. İyi inşa etme çabası bu altyapıyı da içeriyordu.

Donaldson’ın videosuna verilen tepkilerin çoğu, Kenya hükümetini nasıl utandırdığına odaklanıyor gibi görünse de, videonun yaratıcısı, X hakkında şunları söyleyerek bir tepki bekliyordu: “İnsanlara yardım eden bir video yüklediğim ve 100 yaşında olacağım için iptal edileceğimi biliyor.” % açık, umurumda değil.”

Gelecek vadeden Kenyalı siyasetçi Francis Gaitho, Donaldson’ın videosunu eleştirdi ve X’te bu videonun Afrika’nın “bağımlı yardımlara… ve hayırsever müdahalelere” bağımlı olduğu stereotipini sürdürdüğünü söyledi, ancak Gaitho’nun yorumları kendilerinin de eleştirilerini çekti.

Donaldson, 200 milyondan fazla abonesiyle YouTube’daki en popüler bireysel içerik oluşturucudur

1.000 kör kişinin katarakt ameliyatına sponsor olduğu ve 2.000 ampute için protez uzuv satın aldığı videoları yayınlayarak hayırseverliğiyle tanındı.

Bu tür videolar onun potansiyel olarak 1 milyar dolardan fazla değere sahip bir iş imparatorluğu kurmasına yardımcı oldu ve Time dergisinin onu 2023’ün en etkili kişilerinden biri olarak adlandırmasına yetecek kadar tanınmayı sağladı.

Bazı eleştirmenler daha önce Donaldson’ı görüntüleme ve gelir elde etmek için savunmasız insanları sömürmekle suçlamıştı ancak o, X’te “İnsanlara yardım etmek için her zaman kanalımı kullanacağım ve izleyicilerime de aynı şeyi yapmaları için ilham vermeye çalışacağım” dedi.

MrBeast’in Afrika’da 100 Kuyu İnşa Etmesi Hem Övgü Hem de Eleştiri Aldı-Kaynak: edition.cnn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir