İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Yolculuklarda Helal Gıdayı Aramak

Yolculuklarda Helal Gıdayı Aramak

Yolculuklarda Helal Gıda

Yolculuklarda Helal Gıdayı Aramak yazımızda yolculuk esnasında insanların verecekleri kararların normal yürürkenkiyle farklılık gösterebileceğini, uçakta ve otobüste yolculara ikram edilen yiyeceklerin helalliğini kontrol etmeyi yazdık.

Yolculuk Esnasında Kararların Değişebilmesi-Yolculuklarda Helal Gıdayı Aramak

İnsan yürüdüğü zaman tabiatla, canlılarla iç içe olur. Doğadaki olayları kendince hisseder. Rüzgarı hisseder, ağaçları görür, kuşların sesini duyar. Yürüyen insanlar ayrıntılara dikkat eder. Gördüğü şehir yorumlar, baktığı ağaçları düşünür, yediklerini ölçer biçer ve elekten geçirir. Fakat insan ulaşım için kullandığı tren, otobüs, uçak nedeniyle bu durumlar hissetmez. Bir otobüs yolcusu, yanından hızla geçip gittiği ağaçları göremediği gibi, vasıtanın verdiği hıza, ruhu da ayak uyduramaz. İnsan bu durumdayken normal zamanda verdiği kararlara veremeyebilir. Yolculuk esnasında kendisini hızlı akışa kaptırıp yediği yemekler konusunda da kendini bırakabilir. İçinde bulunan mekan ve ruh halinin değişmesi, uyulması gereken kuralları değiştirmez.

Uçakta Koltuk Seçimi-Yemek

Yolculuklarda Yemek Menülerine Dikkat Etmek

Otobüs yolculuğunda genelde otobüs içinde yolcular için ikramlar bulunur. Kekler, meyve suları genelde ucuz olanlardan seçilir. Yolculuk aşamalarında kan şekerinin düşmesini bastırmak için bu tür hazır yiyecekler tüketilebilmektedir. Sağlık açısından da bunlar yararlı değildir. Otobüs yolculuğu yapacaklar önceden kendileri için atıştırmalıklar hazırlaması daha iyi olacaktır. Yolculuk esnasında ve otobüs mola yerlerinde yenebilecek, temiz, içinde şüphe olmayan yemekler eskiye göre daha azdır. Otobüs firmaları 12 saatlik yolculuklarda yemek molaları vermektedir.

Uçaklar ise 6-7 saatlik uçuşlarında belirli menü seçeneklerini yolculara sunarak hiç durmadan yoluna devam etmektedir. Bu zaman içinde 1-2 defa yemek ikramı veren uçak firmaları bulunmaktadır. Uçağa binmeden önce bir yemek tercihinde bulunmadıysanız genel olarak et ve tavuk menüde yer almaktadır. Bunlar dışında daha az şüphe barındıran vejetaryen menüleri de seçebilmektesiniz. Ayrıca vejetaryen menülerinde alkol kullanılabildiğini de unutmamak gerekir. Alkol ve hayvani yağlar sadece menüde yer almaz, şekerlemelerde, içinde sıvı çikolata ve reçel kıvamında jeller bulunan bütün keklere de dikkat edilmesi gerekir. Uçak menülerinde yer alan deniz ürünleri bu hassas konuda kurtarıcı olmaktadır. Burada da kullanılan soslara dikkat etmek gerekir. Ayrıca deniz canlılarında da kendine göre olanları seçmek gerekir. Kişiler, kendileri için helal olmayan ürünlere dikkat etmelidir. Uçaklarda vegan (bitkisel) seçeneği de bulunmaktadır. Bu beslenme tipinde et ve balığın yanı sıra yumurta ve süt ürünleri de yer almamaktadır. Alkol şüphesi yoksa bu menüde tercih edilebilir.

Yol arkadaşınızı kendiniz seçebilirsiniz, fakat tek kişi yolculuk edecekler yan koltukta kimin oturacağına karar verememektedir. Bileti alırken görevliye hassas olduğunuz konuları belirtirseniz size yardımcı olacaklardır.

Yolculuklarda Helal Gıdayı Aramak-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir