İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Vücut Tipleri Nelerdir? Vücut Tipine Göre Öneriler

Vücut Tipleri Nelerdir? Vücut Tipine Göre Öneriler

Vücut Tipleri Nelerdir?

Vücut Tipleri Nelerdir? Vücut Tipine Göre Öneriler yazımızda insanların vücut tiplerinin nelere benzediğini ve vücut tiplerine göre yapılması gerekenleri yazdık.

Vücut Tipleri Nelerdir?

Elma, armut, kum saati ve kalem şeklinde vücut tipleri bulunmaktadır.

İnsülin Hormonunun Önemi-Meyve yemek

Vücut Tipleri-Elma Tipi Vücut

Elma şeklinde vücudu olanların göbek ve bel çevresi geniştir. En sağlıksız vücut tipidir. İç organlar yağlanır, metabolik sendromlar artar, diyabet, yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması, kalp hastalıkları oluşma riskleri yüksektir. Kilo aldıkça üst bölgenin yağlanmasının yanında alt bölgelerde hızlıca yağlanır. Elma tipi vücudu olanlar bol bol yeşil çay içmelidir. Karın yağlarının yakılmasını artırmaktadır. Tiroid problemi, yüksek tansiyon ve çarpıntı problemi olmayanlar günde 4-5 fincan yeşil çay içebilir. Yeşil çayın içine limon, tarçın, karanfil ve ayva dilimi koyabilirsiniz. Bunlar yeşil çayın tatlanmasını sağlayacaktır.

Paketli gıdalardan uzak durmaları gerekir. Üst bölge yağlanmasını genelde hazır ve paketli işlenmiş gıdalar yapar. Bunun yanında kalp ritmini arttıracak sporlar yapmalıdırlar. Yürüyüş, egzersiz ve yüzme gibi hafif sporlar yeterli olacaktır. Suyunuzu içmeyi de unutmayın. Şeker ve şekerli gıdalardan uzak durun.

Armut.com

Armut Tipi Vücut

Armut şeklinde vücudu olanların üst tarafları normal kalça bölgesi daha kalındır. Elma tipi vücuda göre daha sağlıklıdır. Varis, selülit gibi dolaşım bozukluğu sorunları vardır. Armut tipi vücudu olanların bol bol yürüyüş yapmaları kalçalarının küçülmesini sağlayacaktır. Bol bol kardiyo egzersizleri yapmanız önerilmektedir. Plates yapmanız önerilir. Yanlış yapılan diyetler ise yüzünüzün çökmesine neden olur ve kalça aynı yerinde kalır. Armut tipinde vücudu olanlar kilo aldıkça kolları da genişlemeye başlar. Suyunuzu içmeyi de unutmayın. Aşırı yağlı ve aşırı kremalı gıdalardan uzak durun.

Vücut Tipleri-Kum Saati

Kum Saati Tipi Vücut

Kıyafet giyme ve sağlık açısından en az risk taşıyan gruptur. Belleri diğer bölgelere göre daha incedir. İdeal vücut tipidir. Yalnız kum saati bölgelerinin büyümemesi gerekir. İdeal egzersiz ve beslenme yeterli olacaktır. Vücut şekli yapmak için ideal tiptir. Kalça ve göğüs bölgesinin büyümemesi gerekir. Aksi halde duruş bozuklukları, bel ve sırt ağrıları oluşacaktır. Üst bölge yağlanması bu tipte de olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Suyunuzu içmeyi de unutmayın.

Vücut Tipleri Kalem

Kalem Tipi veya Gazete Tipi Vücut

Kalem tipi vücutlarda kıvrımlar yoktur ve vücut baştan aşağıya dümdüz inmektedir. Baştan aşağıya kilolu olabilmektedirler. Omuzların genişlemesi için bolca yüzme önerilmektedir. Belin incelmesi içinde egzersiz yapmak ve plates yapmak önerilir. Kilo verdiklerinde çok sağlıklı olacaklardır. Yürüyüşte bu tipler için ideal spordur. Suyunuzu içmeyi de unutmayın.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak ve Diyetisyen Merve Bilge Atalay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir