İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Türkiye, Yeni Borç Verme Kurallarıyla Kredi Patlamasındaki Vidaları Sıkılaştırıyor

Türkiye, Yeni Borç Verme Kurallarıyla Kredi Patlamasındaki Vidaları Sıkılaştırıyor

Adınıza Banka Kredisi

Türkiye, Yeni Borç Verme Kurallarıyla Kredi Patlamasındaki Vidaları Sıkılaştırıyor

Türkiye, Yeni Borç Verme Kurallarıyla Kredi Patlamasındaki Vidaları Sıkılaştırıyor

Türkiye Merkez Bankası, ekonomiyi çökertmeden enflasyonu kontrol altına almak için arka kapı sıkılaştırmasına yönelirken, kredi kartı harcamalarını kısmak ve bazı sektörlere verilen kredileri sınırlamak için yeni önlemler aldı.

Beklentilerin altında kalan ikinci faiz artışından günler sonra politika yapıcılar, tüketicilerin kredi kartıyla nakit çekme işlemini daha maliyetli hale getirecek kural değişikliklerini açıkladılar. Salı günü yaptığı duyuruya göre, merkez bankası ayrıca otomobil kredileri ve bazı ticari krediler için daha katı bir büyüme limiti uyguluyor.

Diğerlerinin yanı sıra ihracat ve yatırım kredileri de kısıtlamalardan muaf tutulacak. Merkez bankası, kredi kartı kullanımına ilişkin adımları “enflasyonu kontrol etme ve iç talebi dengeleme” çabasının bir parçası olarak nitelendirdi.

Türkiye’nin önündeki zorluk, hala %40’a yakın olan enflasyonu (resmi verilere göre) nasıl azaltacağı, ancak yerel seçimlere bir yıldan kısa bir süre kala 900 milyar dolarlık ekonominin bazı bölgelerine kredi akışını nasıl sürdüreceği. Geçen yıl Türkiye’de hayat pahalılığı krizi yaşanırken, bankalardan çok daha yüksek oranlı borçlanmaya alternatif olarak kredi kartı harcamaları rekor seviyeye ulaştı.

Bloomberg Ekonomi Ne Diyor…

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın güncellenen planlarının parasal sıkılaştırmayı alternatif araçlarla destekleyerek daha yüksek kredi faizlerine yol açmasını bekliyoruz. Bu iyi bir haber, çünkü daha fazla sıkılaşmaya dönüşüyor ve mevduat faizlerinin gerisinde kalan borç verme oranlarındaki anormalliği tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Kötü haber ise, politika faizindeki artışa kıyasla kısıtlayıcı adımların şeffaf olmaması.”

— Selva Bahar Baziki, ekonomist.

Yeni Başkan Hafize Gaye Erkan’ın yönetimindeki merkez bankası, resmi borçlanma maliyetlerini 9 puan artırırken, alternatif tedbirler yoluyla bir miktar parasal sıkılaştırma yapmayı tercih etti. Gösterge oranı şu anda %17,5’te ve fiyatlara göre ayarlandığında hala son derece negatif.

Bloomberg Economics şimdi tüketici enflasyonunun, daha önceki %47’lik çağrısına kıyasla yılı %55’te kapatacağını tahmin ediyor.

Erkan, Merkez Bankası tahminlerinde önemli yukarı yönlü revizyonlar yapması beklenen Perşembe günü ilk enflasyon raporunu sunacak. Mevcut yıl sonu enflasyon tahmini %22,3’tür.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, alınan son tedbirleri “Ülkemizin ödemeler dengesinin iyileştirilmesi, kamu açıklarının azaltılması ve enflasyonun düşürülmesi amacına uygun” olarak nitelendirdi.

Erkan gibi Wall Street gazisi olan Şimşek, Twitter’da Türkiye’nin “kısıtlı kaynaklarımızı ihracat ve yatırımlara kanalize etmeye devam edeceğini” söyledi.

Türkiye, Yeni Borç Verme Kurallarıyla Kredi Patlamasındaki Vidaları Sıkılaştırıyor-Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir