İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Çin, Eski Komünist Parti Patronu Zhou Jiangyong’a Yolsuzluk Suçlamasıyla Ertelenmiş Ölüm Cezası Verdi

Çin, Eski Komünist Parti Patronu Zhou Jiangyong’a Yolsuzluk Suçlamasıyla Ertelenmiş Ölüm Cezası Verdi

Çin, Eski Komünist Parti Patronu Zhou Jiangyong'a Yolsuzluk

Çin, Eski Komünist Parti Patronu Zhou Jiangyong’a Yolsuzluk Suçlamasıyla Ertelenmiş Ölüm Cezası Verdi

Çin, Eski Komünist Parti Patronu Zhou Jiangyong’a Yolsuzluk Suçlamasıyla Ertelenmiş Ölüm Cezası Verdi

Çin, Ant Group Co. ve Alibaba Group Holding Ltd.’nin bulunduğu doğu şehri Hangzhou’nun eski Komünist Parti patronunu, kariyeri boyunca yaklaşık 25 milyon dolar rüşvet aldığını öğrendikten sonra ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Devlet yayın kuruluşu China Central Television’ın bildirdiğine göre, 55 yaşındaki Zhou Jiangyong‘a yolsuzluk suçlamasıyla Salı günü ertelenmiş ölüm cezası verildi. Anhui eyaleti, Chuzhou’daki bir mahkeme, Zhou’nun bireylere ve firmalara arazi kullanma haklarını ve projeler için sözleşmeleri güvence altına almalarına yardımcı olduğunu söyledi.

Zhou daha önce Ant ile bağlantılıydı, ancak savcılar fintech şirketinin veya Alibaba’nın adını vermedi. Geçen yıl, Başkan Xi Jinping’in teknoloji şirketlerine yönelik baskısının merkezinde yer alan bir slogan olan “sermayenin düzensiz genişlemesi” ile ilgili yolsuzluk suçlamaları nedeniyle partiden ihraç edilen ilk kadro oldu.

Pekin, 2020’nin sonlarında Ant’ı dünyanın en büyük ilk halka arzını hurdaya çıkarmaya zorlayarak özel sektörü hedef alan kapsamlı bir kampanya başlattı. Bu inceleme daha sonra e-ticaretten sosyal medyaya kadar internetin hemen hemen her sektörüne yayıldı ve Alibaba da dahil olmak üzere ülkenin en büyük şirketlerinin çoğunu tuzağa düşürdü.

Bu ayın başlarında Çin, Ant ve Tencent Holdings Ltd.’ye 1 milyar dolardan fazla para cezası vererek baskıların sona erdiğinin sinyalini verdi.

İktidardaki Komünist Partinin özel sektöre yönelik gelişen duruşu, son yıllarda küresel piyasalarda en yakından izlenen gelişmelerden biri haline geldi ve hatta bazı gözlemciler Çin’in genişleyen internet sektörünü yatırım yapılamaz olarak nitelendiriyor.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir