Türk Markası Olarak Bilinen 20 Yabancı Marka

Türk Markası Olarak Bilinen 20 Yabancı Marka yazımızda Türkiye’de çoğumuzun Türk markası olarak bildiği bazı dünyaca ünlü markaların kimlere ait olduklarını yazdık.

Türk Markası Olarak Bilinen 20 Yabancı Marka 2018 Listesi

Erikli su

Erikli

Erikli, 1960’lı yılların başlarında Nihat Aslanoba tarafından kurulmuştur. 2006 yılında İsveçli Nestle markasıyla birleşerek yabancılaşmıştır.

Yemek Sepetinin Hızla Büyümesi

Yemek Sepeti

Yemek Sepeti, 2000 yılında Nevzat Aydın ve 3 arkadaşı tarafından kurulmuştur. 2013 yılında günde 60 bin sipariş rakamına ulaşarak çok büyük bir gelişim gösterdi ve her yerden yatırımlar aldı. Kuruluşundan 6 yıl sonra büyümeye başlamışlardır. 2015 yılında Almanya merkezli Uluslararası yemek dağıtım ağı olan Delivery Hero tarafından 589 milyon dolara satın alınmıştır.

Türk Markası Olarak Bilinen Yörsan

Yörsan

Yörsan, süt ve süt ürünleri alanlarında üretim yapmaktadır. Yörükler Gıda tarafından 1964 yılında kurulmuştur. 2014 yılında Dubai şirketi The Abraaj Group tarafından satın alınmıştır.

Türk Markası Olarak Bilinen Hacı Şakir

Türk Markası Olarak Bilinen Hacı Şakir

Hacı Şakir adını kurucusu Hacı Şakir’den almaktadır. Marka 1889 yılında Kırım’da kurulmuştur. 1915’te ise İstanbul’a taşınmıştır. 1925 yılında Atatürk tarafından marka tescil edilmiştir. 1999 yılında ise Amerikan şirketi Colgate-Palmolive satılmıştır.

Türk Markası Olarak Bilinen Petrol Ofisi

Petrol Ofisi

Petrol Ofisi 1941’de Türkiye’ye ait bir devlet şirketi olarak kuruldu. Zaman içerisinde hisseleri satılan şirket, son olarak 2017 yılında tamamen Hollandalı Vitol Group tarafından satın alınmıştır.

Türk Markası Olarak Bilinen İpek

İpek Şampuan

İpek Şampuan, Canan Kozmetik tarafından 1981 yılında üretilmeye başlandı. 2007 yılında Fransız L’oreal kozmetik şirketi tarafından satın alındı.

Türk Markası Olarak Bilinen Ace

Ace

Ace, 1975 yılından beri Amerikan şirketi P&G tarafından üretilmektedir. Tide markası da aynı firmaya aittir.

Türk Markası Olarak Bilinen Banvit

Banvit

Banvit 1968 yılında Bandırma’da yem üreticisi olarak başlamış ve ürünlerini çoğaltmıştır. 2017 yılında marka hisselerinin %79.48’ini Brezilya merkezli TBQ‘ya satmıştır.

Türk Markası Olarak Bilinen Atasun Optik

Atasun Optik

Atasun Optik 2007 yılında kurulmuştur. Hollandalı optik perakende şirketi GrandVision‘a aittir.

Türk Markası Olarak Bilinen Yedigün

Yedigün

Yedigünün üretimi 1960 yılında başladı. Başlarda İspanya kökeni olan yedigün, 1970 yılında PEPSİCO‘ya satılmıştır. Yedigün tüm dünyadan Mirinda ismiyle satılmaktadır.

Türk Markası Olarak Bilinen Sana

Sana, Omo, Yumoş, Algida, Cif, Domestos

Sana, Omo, Yumoş, Algida, Cif, Domestos 1930 yılında margarin şirketi Margarine Unie ve İngiliz sabun şirketi Lever Brothers birleşmesiyle Unilever kuruldu. Unilever firması Türkiye’de ilk yatırımını 1952’de Bakırköy’de açtığı Sana fabrikasıyla yapmıştır. Unilever şirketinin bünyesinde 400’den fazla dünya çapında marka bulunmaktadır.

Damla

Damla

Damla su, 2007 yılında içecek devi Coca-cola tarafından piyasaya sürülmüştür.

Sırma Su

Sırma

Sırma, 1950’li yıllarda üretime başlamıştır. Sırma suyun yanı sıra maden suyu, limonata ve ice tea gibi içecekleri üretmektedir. 2013 yılında sırmanın %50,1 hissesi Fransız Danone firmasına satılmıştır.

Hayat

Hayat Su

Hayat Su, Fransız Danone firması tarafından 1984 yılında kurulmuştur. 1999 yılında maden suyu Akmina‘yı üretmeye başlamıştır.

Can Bebe Bez

Can Bebe

Can Bebe, Astel kağıtçılık tarafından 1990 yılında üretilmeye başlandı. 2000 yılında Amerikan şirketi Ontex‘e satılmıştır. Canlady ve Canped‘de bu şirkete aittir.

Doğadan İyilik Yap

Doğadan

Türk eczacı Nevzat Karpuzcu, Türkiye’nin ilk poşet çayını 1975 yılında üretmiştir. Doğadan markası ilk olarak Demle adıyla satışa sunuldu. Şuan ki ismi 1985 yılında verilmiştir. 2007 yılında marka Coca-cola‘ya satılmıştır.

Kent Gıda

Kent

Kent, 1927 yılında Türk girişimciler tarafından kurulmuştur. 2002 yılında İngiliz Cadbury tarafından satın alınmıştır. Cadbury şirketi ise Amerikalı Kraft şirketi tarafından satın alınmıştır. Falım, First, Tipitip, Şıpsevdi, Topitop, Jelibon gibi markalarda Kent’e aittir. Yani Kraft’a aittirler.

İçim Ülker

İçim

İçim süt ve süt ürünler markasıdır. 1998 yılında Ülker tarafından kurulmuştur. İçim’in %80 hissesi 2015 yılında Fransız şirket Lactalis‘e satılmıştır.

Türk Markası Olarak Bilinen 20 Yabancı Marka-Ruhi Çenet‘in videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın