İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Svalbard Küresel Tohum Deposuna Su Tehlikesi

Svalbard Küresel Tohum Deposuna Su Tehlikesi

Norveç Svalbard Küresel Tohum Deposu

Svalbard Küresel Tohum Deposuna Su Tehlikesi yazımızda kıyamet günü için planlanan küresel tohum deposunun özelliklerini, ayrıntılarını ve ısınmaya bağlı olarak yaşadığı su tehlikesini yazdık.

Svalbard Küresel Tohum Deposu
Küresel Tohum Deposu

Doomsday Vault-Kıyamet Günü Deposu

Svalbard Küresel tohum deposu Norveç’in Svalbard takımadalarındaki Spitsbergen adasında bulunuyor. 13.000 yıllık tarımsal tarihi temsil eden yaklaşık bir milyon tohum burada saklanmaktadır. Deponun kurulma amacı dünya üzerinde oluşacak kitlesel savaş ve doğal afetlerle tehdit altına giren insanların yaşamı için son çare olmaktır. Dünyaya tohumların yeniden büyümesi ve yetiştirilmesi için dağıtım buradan yapılacaktır. Permafrost toprak ve kalın kaya, tohum numunelerinin dondurulması ve hayatta kalmaları için gerekli ortamı oluşturmaktadır. Norveç adasının bu tür yapıya sahip olduğu için seçilmiştir. Hala dünyada mevcut ürün çeşitlerini temsil eden milyonlarca tohumu burada saklanmak için toplanmaktadır.

Svalbard Küresel Tohum Deposu
Sel riski

Küresel Isınma Sebebiyle Svalbard Küresel Tohum Deposunda Oluşan Sel Riski

Kıyamet gününde korunacak olan tohum numunelerinin Arctic permafrost’tan gelen erimiş sular bu depoyu tehdit etmektedir. Kıyamet günü deposu bundan 10 yıl önce açılmıştı ve hala tohumları kendi bünyesinde toplayarak insanlığın son kalesi olma görevini yerine getirmeye çalışıyor. Fakat alışılmadık sıcaklıklar nedeniyle tünelin girişinde beklenmedik bir su birikintisi oluşmuş. Bu tür aksaklıklara karşı dayanmaya yönelik kurulduğu için bu su birikintisinin fazlalığında suyun içeriye girebileceği hissi uzmanları korkutmuş durumdadır. Şuana kadar tohumlarda her hangi bir zarar meydana gelmemiştir. Fakat bu tehdit uzun vadede bu yapının koruma potansiyelini tartışır hale getirmiştir. Uzun yıllar bu tohumlar burada sağ kalabilecek miydi bu soru ciddi anlamda kafaları karıştırdı. Yetkililere göre yapılmış olan tesis kendini koruyabilecek şekilde tasarlanmış ve herhangi bir müdahale yapmalarına gerek yokmuş. Şu anlık kendilerine güvenleri tam gözüküyor.

Svalbard Küresel Tohum Deposu

Kıyamet Günü Deposunun Korunması

En son 50.000 tohum numunesi kıyamet günü deposuna bağışlanarak korumaya alınmıştı. Depo şu anda yaklaşık bir milyon tohum örneği barındırıyor ve dünyanın en büyük tarımsal biyo çeşitliliğini koruması altında tutuyor. Küresel sıcaklıklar deponun şuanda en büyük düşmanı olarak görülmektedir. Norveç hükumetinden Hege Njaa Aschim, permafrost’un orada olmayacağını ve bunun gibi aşırı kötü hava koşullarının planları arasında bulunmadığını açıkladı. Kıyamet günü deposu tünelinin başlangıcına bir sürü su girdiğini ve daha sonra bu suların buza döndüklerini söyledi. İçeri girdiğinizde buzlaşmış bir ortamla karşılaştığını bildirdi.

Kıyamet günü deposu

Sıcaklıklar normal seviyelerin çok üzerinde olduğu için böyle bir durumlar karşılaştıklarını da ekledi. Etkilerin nasıl olacağını merak eden uzmanlar takibi sürdürüyor. Yeni önlemlerin alınması için çalışmaları başlatacaklarmış. Büyük tünelin suya dayanıklı hale getirilmesi, aşırı suyu akıtacak siperlerin oluşturulması ve taşırma pompaların kurulması yapılacak ilk işlerden olacakmış. Dünyada Girilmesi Yasak Olan 10 Yer arasında kendisine yer bulmuştur. Svalbard Küresel Tohum Deposu, Kıyamet günü-küresel tohum deposu gibi adlarla isimlendirilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir