İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Spot Altın, Güvercin Fed Açıklamalarıyla Rekor Yükseldi

Spot Altın, Güvercin Fed Açıklamalarıyla Rekor Yükseldi

Altın Yatırımı

Spot Altın, Güvercin Fed Açıklamalarıyla Rekor Yükseldi

Spot Altın, Güvercin Fed Açıklamalarıyla Rekor Yükseldi

Altın, ABD’de gelecek yılın başında faiz indirimine ilişkin artan beklentilerin alım telaşını artırmasıyla tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Kıymetli metal, Pazartesi günü erken işlemlerde %3’ten fazla sıçrayarak ons ​​başına 2.135,39 $ rekoruna ulaştı ve kazançlarını azaltmadan önce Ağustos 2020’de belirlediği tüm zamanların en yüksek seviyesini aştı.

Altındaki yükselişin son ayağı, Fed Başkanı Jerome Powell‘ın Cuma günü yaptığı, yatırımcıların faiz indirimlerine doğru bir zemin hazırladığını, dolarda ve Hazine getirilerinde düşüşe yol açtığı şeklinde yorumladığı yorumlarıyla hızlandı.

Ancak değerli metalin gücü, hükümetler ve merkez bankaları tarafından yapılan alım dalgasından jeopolitik belirsizliğe kadar çok çeşitli faktörler tarafından destekleniyor; dünya nüfusunun %41’i gelecek yıl sandık başına gidecek.

Tiberius Group AG’nin portföy yöneticisi Jo Harmendjian, “Altın şu anda pek çok şeyin yanıtı; devam eden enflasyon, faiz indirimleri ya da devam eden çok maliyetli savaşlarla ilgili belirsizlik.” dedi.

Altın, milenyumun başlangıcından bu yana %600’den fazla arttı, ancak enflasyona göre ayarlandığında, Ocak 1980’de ulaşılan 850 $’lık yüksek seviyenin altında kalıyor; bu, bugünkü dolarla 3.000 $’dan fazlaya eşdeğer.

Sarı metal genellikle tahvil getirileriyle ters bir ilişkiye sahiptir; artan faiz oranları, faiz ödemeyen altına göre daha cazip bir alternatif sunduğunda düşer ve düştükçe yükselir.

Hazine tahvili getirileri ve doların, ABD’de faiz indirimine ilişkin artan beklentilerin ortasında düşmesiyle Ekim ayının başından bu yana yaklaşık yüzde 14 arttı. Swap piyasaları artık Mart ayında %50’den fazla bir düşüş ihtimali görüyor ve Mayıs ayında bir indirimi fiyatlıyor.

Bazı analistler Pazartesi günkü hamlenin abartıldığını ve fiyatların Londra’da öğleden sonra 2.062 dolarla rekor seviyeye ulaştıktan sonra geri çekildiğini savundu

Oanda Asia Pacific Pte Ltd.’nin kıdemli piyasa analisti Kelvin Wong, kısa vadede bir geri çekilme riski konusunda uyarıda bulunarak, Pazartesi günü erken saatlerde yaşanan keskin hareketin “daha çok zararı durdurma emirlerinden kaynaklanmış gibi göründüğünü” söyledi.

Yine de altının yükselişe geçmesi nedeniyle pek çok yatırımcı kenarda kaldı ve bu durum, geç kalanların alım arayışına girmesiyle daha fazla yükseliş olasılığını artırdı. Metaldeki önceki boğa piyasalarının temel itici güçlerinden biri olan borsa yatırım fonları aracılığıyla altın yatırımcıları, bu yılın büyük bölümünde satıcı konumundaydı ve altın varlıkları 2020’deki en yüksek seviyeden beşte birinden fazla düşüş gösterdi.

UBS Group AG stratejistleri Wayne Gordon ve Giovanni Staunovo bir notta, “Piyasa konumlandırması, fiyatların bu seviyeleri test ettiği önceki zamanlara kıyasla hafif” dedi. “Bu yüksek tabandan daha da yüksek fiyatlar görmek için yatırım talebinin daha büyük ETF alımları şeklinde artması gerekiyor.”

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir