İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Roche, Obezite İlacı Üreticisi Carmot’u 3,1 Milyar Dolara Satın Alacak

Roche, Obezite İlacı Üreticisi Carmot’u 3,1 Milyar Dolara Satın Alacak

Roche, Obezite İlacı Üreticisi Carmot

Roche, Obezite İlacı Üreticisi Carmot’u 3,1 Milyar Dolara Satın Alacak

Roche, Obezite İlacı Üreticisi Carmot’u 3,1 Milyar Dolara Satın Alacak

Roche Holding AG, ilaç endüstrisinde altın hücumunu ateşleyen yeni tip zayıflama tedavilerinin geliştiricisi Carmot Therapeutics Inc.’e 3,1 milyar dolar kadar ödeme yapmayı kabul etti.

Obezite ve diyabete yönelik üç deneysel ilaç için yapılan anlaşma, İsviçreli ilaç üreticisini, Wegovy adlı ilacı Danimarkalı ilaç sektörünün Avrupa’nın en değerli şirketi haline gelmesini sağlayan Avrupalı ​​rakibi Novo Nordisk A/S ile rekabete itebilir.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada, üretim hattını yeni ilaçlarla geliştirmesi yönünde baskı altında kalan Roche’un, yakından takip edilen Carmot için ilk etapta 2,7 milyar dolar, kilometre taşları olarak ise 400 milyon dolara kadar ödeme yapmayı kabul ettiği belirtildi.

Her ne kadar Carmot’un ilaçları hâlâ geliştirme aşamasında olsa da, anlaşma Wegovy ve Eli Lilly & Co.’nun Zepbound gibi bir rakibinin ortaya çıkmasına neden olabilir ve bu da kilo verme pazarının on yılın sonu 100 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Roche, GLP-1 sınıfında bir tedavi üzerinde çalışan ilk ilaç üreticileri arasındaydı – bu kategori şimdiye kadarki en büyük gişe rekorları kıran ilaçlardan bazılarını besleyebilirdi – ancak hastaların bir çalışmadan çekilmesinin ardından on yıldan fazla bir süre önce deneysel ilacın gelişimini durdurdu. mide bulantısı gibi yan etkiler nedeniyle.

Kalabalık Alan

Pfizer Inc.’in bir zayıflama hapı üzerinde çalışması ve AstraZeneca Plc’nin Çinli ilaç geliştiricisi Eccogene ile bir başka ilaç için lisans anlaşması imzalamasıyla saha artık daha kalabalık.

Roche, Zürih ticaretinde %2,2 kadar yükseldi. Hisse senedi bu yıl Avrupalı ​​emsalleri arasında en kötü performans gösterenlerden biri.

Eli Lilly’nin piyasa değeri, ilacıyla ilgili umutlarla artık yarım trilyon doları aşarken, Novo Nordisk de hemen arkasından geliyor. Roche’un hisseleri bu yıl %15’ten fazla düşüş göstererek yaklaşık 228 milyar dolarlık bir değere ulaştı.

Carmot’un öncü deneysel ilacı, klinik testlerin üç aşamasından ikincisine girmeye hazır haftalık bir enjeksiyondur; bu, hastalara ulaşmasının hâlâ birkaç yıl uzakta olduğu anlamına gelir. Ancak Roche’a göre mevcut veriler “farklı bir etkinlikle kilo kaybını sağlamak ve sürdürmek için sınıfının en iyisi bir potansiyele işaret ediyor”.

Kas kütlesi

Diğer iki tedaviden biri haptır; ilaç üreticileri bunu, alınması daha kolay olacağı için obezite tedavilerinde bir sonraki sınır olarak görüyorlar. Varlıklar, kas kütlesini koruyan başka bir deneysel Roche ilacıyla birleşerek mevcut tedavilerin yan etkilerinden birini çözebilir. Roche, üçlünün kalp hastalığı gibi diğer endikasyonlarda da potansiyele sahip olabileceğini söyledi.

Konuyla ilgili bilgisi olan kişilerin Eylül ayında söylediğine göre, Carmot ilk halka arzı araştırıyordu.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Carmot’un mali destekçileri arasında Hong Kong’un en zengin kişisi olan iş adamı Li Ka-shing’in özel yatırım kolu olan Horizons Ventures da yer alıyor. Firma, sağlık sektörü risk sermayesi fonu Column Group ile 2018 yılında Carmot için 15 milyon dolarlık bir finansman turuna öncülük etti.

Pandemi sırasında tedavi ve test ekipmanlarının beklenmedik bir şekilde sona ermesi nedeniyle Roche, boru hattını desteklemeye çalışıyor. Anlaşma, Roche’un, inflamatuar barsak hastalığı için umut verici bir tedavi geliştiren Telavant Holdings Inc.’e 7,1 milyar dolar ödeme anlaşmasının ardından geldi.

Kapanış sonrasında Roche, Berkeley, California merkezli Carmot’un klinik ve klinik öncesi varlıklarının tamamını alacak. İşlemin şu anda 2024 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir