Bilim ve TeknolojiEkonomi ve ParaHaber

Snapchat Uygulamasının Piyasa Değeri 25 Milyar Dolar

Snapchat uygulamasının piyasa değeri 25 milyar dolar yazımızda halka arz edilen snapchat uygulamasını ve nasıl geliştirildiğini yazdık.

Snapchat Uygulaması
Snapchat

Snapchat Uygulamasının Piyasa Değeri

Sosyal medya uygulamaları arasında hızlı yükselişiyle göz dolduran Snapchat, halka arz yapmak için çalışmalara başladı. Instagram‘a ve birçok sosyal medya uygulamalarına örnek olan Snapchat, borsaya giriyor. 1 yıl gibi kısa bir zamanda sosyal medya devi olan Snapchat’in piyasa değeri ise tam 25 milyar dolar’a kadar yükselmiş gözüküyor. Aşağıda bazı uygulamaların piyasa değerlerini gösteriyoruz.

Snapchat Uygulamasının Piyasa Değeri
Evan Spiegel

Snapchat Uygulamasının Piyasa Değeri-2017 YILININ MART AYINDA BORSAYA AÇILMAYI PLANLIYOR

2017 yılının Mart ayında borsaya açılmayı planlayan şirketin, Türk lirası karşılığı değeri tam 76 milyar 250 milyon TL. Sosyal medya şirketi bu piyasa değeriyle Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşunun 2 katından fazla bir değere sahip. İşte bu kadar önemli bir piyasa yazılım sektörü ve bizimde bu alanda önemli yatırımlar yapmamız gerekiyor. SAHİBİ DÜNYANIN EN GENÇ MİLYARDERİ. Snapchat’in 26 yaşındaki patronu Evan Spiegel de 2,1 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en genç milyarderi.

Snapchat Uygulamasının Piyasa Değeri
Uygulamalar

ABD’DE 58,6 MİLYON KİŞİ SNAPCHAT KULLANIYOR

ABD’deki sosyal medya kullanıcılarının yüzde 32’si yani 58,6 milyon kişi Snapchat kullanmaktadır. Dünya çapında 2014 yılını baz alırsak, Snapchat 100 milyondan fazla aylık kullanıcıya kadar büyümüştü ve son zamanlarda Twitter kullanıcı sayısını bile geçmeyi başarmıştı. 150 milyon günlük kullanıcı ile yükselişini sürdürüyor.

SNAPCHAT WHATSAPP’A DA ÖRNEK OLDU

Popüler mesajlaşma uygulaması platforma getirdiği yeni özelliği ile bir kez daha gündemde kalmayı başarmıştır. Tabi ki esinlenmesi Snapchat olmuştur. Facebook‘un bünyesinde bulunan WhatsApp, sosyal medyanın popüler uygulamalarından biri olan rakibi Snapchat benzeri bir özelliği kullanıma sundu. Yeni özellik ile WhatsApp’taki fotoğraflar üzerine yazı yazma yada resim çizme özelliği geldi.

FACEBOOK SATIN ALMAK İSTEMİŞTİ

2014’te Snapchat’i bünyesine katmak için 3 milyar doların üzerinde bir teklif yapan ve teklifi kabul edilmeyen Facebook, sektördeki en etkin rakiplerinden olan  Snapchat’i taklit etmiştir. Yoksa rekabet etme gücünü elde edemeyecekti. Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg : “Satın alamıyorsan kopyala” sözünü uygulayarak yeni özelliği araklamıştır. Bu yeni özellik ilk etapta Android işletim sistemi ile WhatsApp’ı kullananların beğenisine sunuldu.

Snapchat Kuruluşu ve Uygulama Açıklaması

Snapchat uygulaması; Evan Spiegel, Bobby Murphy ve Reggie Brown tarafından akıllı telefonlar için geliştirilmiş, platformlar arası çalışma özelliğine sahip bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Kullanıcıların birbirlerine yazılı metin, fotoğraf , ses veya video göndermesini sağlar. Kişiye özel gönderilen dosyalar, gönderen kişinin daha önceden belirlediği süre boyunca (1 veya 10 saniye arası) 2 defa görüntülenebilir. Hikayeye eklenen fotoğraf ve videolar ise gönderen kişinin daha önceden belirlediği süre boyunca (1 veya 10 saniye arası) istenildiği kadar görüntülenebilir. Uygulamanın ilk sürümü Eylül 2011 tarihinde yayınlanmıştır. Snapchat Kullananların %70’ini kadınların oluşturuyor. Bu uygulama en çok ABD ve İngiltere’de tercih edilmektedir. Fakat hızlı bir büyümeye sahip olduğundan dünya genelinde popülerliğini hızlı bir şekilde artırmaktadır. Uygulama storelarda ücretsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir