Kurum İçi Girişimcilik

Kurum İçi Girişimcilik yazımızda kurumsal dünyanın girişimciliği ve inovasyonu nasıl kullandığı, girişimcilerin girişimlerini geliştirmesinde ne gibi katkıları olduğu ve inovasyon ihtiyacının günümüzde daha da önemli hale geldiğini yazdık.

Kurum İçi Girişimcilik

Kurum içi girişimcilik, kurumlar içerisinde özel girişimcilik bölümleri açılarak yapılmaktadır. Çalışanların içerisinde yeni girişim yapabilecek kişilerde bu bölümlerden çıkmaktadır. Kurum içi girişimcilerin üretmiş olduğu yeni girişimler, şirket tarafından desteklenerek ileriye doğru yönelmesi sağlanmaktadır. Girişimcilik dünyasının mükemmel oluşu, kurumsal firmalarda çalışanları da kendisine çekmektedir. Bazı girişimciler kurumsal bir firmada çalışırken kendi girişimini hayata geçirip büyüttükten sonra işi bırakıp kendi işini kurmaktadır.

Vizyon sahibi kurumsal firmalarda bu tür çalışanlarına yönelik kurum içi girişimcilik yardımı yaparak kendi bünyesinde büyümesini sağlamaktadır. Eğer girişimciye Start-up’ını kurum içinde büyütme desteği sağlanmazsa en kısa zamanda kurumdan ayrılıp kendi start-up’ını kurarak büyüyecektir ve başarılı olacaktır. Girişimciler ve girişimcilik hakkında Startup Türkiye yazısı ile daha detaylı bilgi öğrenebilirsiniz.

Yavuz Mental Hakkımızda

Kurumsal Firmaların Girişimciliğe Önem Vermesi

Kurumların da büyümek için inovasyon yapması gerekir. Satın almalar olduğunda da büyümesi ve şirketin devamlılığı için yeniliklerin olması gerekir. Şirketlerin başarı hikayelerine baktığınızda hep arkada girişimleri başarılı olmuş kişilerin olduğunu görürsünüz. Kurumsal firmaların girişimciliğe önem vermesinin en önemli sebebi büyümeyi sürdürmeleridir. Yapılan araştırmaya göre; gençlerin kariyer hedefleri arasında girişimciliklerini kullanabilecekleri işler ilk sıralarda gelmektedir. Şirketler bu imkanları çalışanlarına vermez ise girişimci ruhuna sahip insanları kaybedeceklerdir. Şirketler hayatta kalabilmek için girişimcilik kişiliğine sahip çalışanları bünyesine katmaya çalışmaktadır.

Yavuz Mental

Şirketlerin İnovasyon İhtiyacı

Girişimcilikte günümüzde yazılım her sektöre uyum sağlamaktadır. Yazılım ürünleri girişimcilikte başı çekmektedir. Yazılımlar bütün makinelerin içine girmektedir. Aklınızın alabileceği tüm yenilikçi şeylerin bünyesinde yazılım bulunmaktadır. Bu yüzdende yazılım kullanarak girişim oluşturmak daha çok tercih edilmektedir. Şirketler hayatta kalmak için inovasyon çalışmalarına ağırlık vermektedir. Yazılım ve inovasyonu yeterli olmayanlar batmak durumunda kalacaktır. Şirketlerin hayatta kalma süresi ilerleyen yıllara göre kısalmaktadır. Şirketlerin büyümesi ve hayatta kalması için inovasyona ihtiyaç duymaktadır. Büyük şirketler kendi bünyesi altında topladıkları girişimcilere de katkı sağlayarak büyümelerini sağlamaktadır.

Yorum yapın