İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Eylül, Bitcoin İçin Kötü Bir Ay Oldu! Bu Yıl En Kötülerinden Biri Olabilir!

Eylül, Bitcoin İçin Kötü Bir Ay Oldu! Bu Yıl En Kötülerinden Biri Olabilir!

Fed, Kolay Para Dönemini Sona

Eylül, Bitcoin İçin Kötü Bir Ay Oldu! Bu Yıl En Kötülerinden Biri Olabilir!

Eylül, Bitcoin İçin Kötü Bir Ay Oldu!

Eylül ayı Bitcoin için hiçbir zaman harika bir ay olmadı ve analistlere göre bu yıl her zamankinden daha kötü olabilir.

Bitcoin, Eylül ayında 2013’ten bu yana yalnızca iki kez olumlu aylık getiri kaydetti. Kripto veri firması CoinGlass’a göre, aksi takdirde, dünyanın en popüler kripto para birimi sürekli olarak mütevazı düşüşler yaşadı. Bir yıl önce, madeni para Eylül ayında yüzde 3 düştü ve ay boyunca genellikle tek haneli düşüşler yaşarken, madeni paranın değerinin yarısını kaybettiği 2014 yılında yüzde 19’a kadar düştü.

Bu yıl, bazı analistler aylık %10’a varan bir düşüş öngörüyorlar ve bu da Çarşamba gününden itibaren Bitcoin’i 23.000 dolar aralığına yerleştirecek. En iyi kripto para, dünyaya geri dönmeden önce haziran ile ağustos ortası arasında sürekli olarak 30.000 dolar civarında işlem görüyordu. O zamandan bu yana, birkaç yükseliş dışında 25.000 ila 26.000 dolar arasında dalgalandı. Bununla birlikte, bugüne kadar hala %55 artış var ancak 2021’deki en yüksek seviyesi olan 68.000 dolardan çok uzakta.

Kripto Twitter’ında (şimdi X), takma adlı kripto analisti Rekt Capital, Salı günü attığı bir tweet’te, geçmiş verilere göre %7 ila %10’luk bir düşüş beklediklerini söyledi. Başka bir kripto analisti ve etki sahibi Benjamin Cowen, %10’un daha olası olduğunu söyledi.

Grayscale’in geçen hafta Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu karşısında kazandığı zafer, Bitcoin’i %8 kadar artırarak 28.000 dolara yükseltti, ancak sadece birkaç gün içinde bu kazanımlar silindi.

Dijital Varlıklar Finansal Profesyoneller Konseyi’nin kurucusu Ric Edelman, Grayscale kararının ardından yatırımcıların istekliliğinin yersiz olduğunu söyledi. “Bu, kararın anında Bitcoin ETF’nin satın alınabileceği bir noktaya dönüşeceğine safça inananların coşkulu bir tepkisiydi” dedi.

Her ne kadar mahkeme, SEC’in Grayscale’in spot Bitcoin ETF’si oluşturma teklifini reddetme kararını iptal etse de, ajans bu teklifi hemen onaylamak zorunda değil. Ancak bu ekim ayında gerçekleşebilir.

Grayscale kararının ardından bazı analistler, SEC’in sonunda bir Bitcoin ETF’sini onaylama ihtimalinin arttığını söyledi. Valkyrie Investments baş yatırım yetkilisi Steven McClurg, Salı günü Bloomberg News’e verdiği bir TV röportajında, firmasının başvurusunun Ekim ayında onaylanma ihtimalinin %50’den fazla olduğunu düşündüğünü söyledi. Yine de SEC, Valkyrie ve BlackRock’unkiler de dahil olmak üzere birçok spot Bitcoin ETF başvurusuna ilişkin nihai kararını Ekim ortasına kadar erteledi.

Edelman, ajansın spot Bitcoin ETF’sini onaylamayı içermeyen başka seçeneklere de sahip olduğuna dikkat çekti

“SEC bunun yerine mahkemenin kararına itiraz edebilir, Grayscale’in başvurusunu yeniden sunmasını talep edebilir, bekleyen tüm spot Bitcoin ETF başvurularının her birini 240 gün erteleyebilir veya hatta bitcoin vadeli işlem ETF’lerine ilişkin önceden verdiği onayı iptal edebilir (ki bu görünüşte itiraz eden mahkemeyi tatmin edecektir). ETF’lere farklı davranılıyor),” diye ekledi Edelman e-posta yoluyla. “Bu eylemlerden herhangi biri Bitcoin kullanıcılarını umutsuzluğa sürükler ve muhtemelen Bitcoin fiyatlarının %20 veya daha fazla düşmesine neden olur.”

Yine de, aralarında dijital varlık komisyonculuğu K33 Research’ün kıdemli analisti Vetle Lunde’nin de bulunduğu bazı analistler, şimdi satın alma zamanının geldiğine inanıyor. Salı günkü notunda Lunde, son çeyreğin BlackRock’un spot Bitcoin ETF başvurusu ve Grayscale’in mahkeme zaferi gibi birçok olumlu gelişmeyi beraberinde getirdiği göz önüne alındığında, Bitcoin’in üç ayın en düşük seviyesinde işlem görmemesi gerektiğini söyledi.

Lunde, “Son üç ay, ETF onayı olasılığını büyük ölçüde artırdı” diye yazdı, “ancak fiyatlar bunu yansıtmaktan çok uzak.” dedi.

Eylül, Bitcoin İçin Kötü Bir Ay Oldu! Bu Yıl En Kötülerinden Biri Olabilir!-Kaynak: fortune

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir