İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Elektrikte Tasarruf Yöntemleri

Elektrikte Tasarruf Yöntemleri

Elektrik Faturalarının Son Durumu-Elektrik akımı

Elektrikte Tasarruf Yöntemleri yazımızda kış aylarının yaklaşması ve havaların soğumasıyla birlikte evlerde kullanılacak elektrikli eşyaların neden olduğu faturaları en aza indirmek için birkaç tasarruf yöntemini yazdık.

Elektrikte Tasarruf Etmenin Yolları

Bu yıl dövizlerin artmasıyla birlikte her şeye zam geldi ve bu zamlardan elektrik ve doğalgaz da nasibini aldı. Öyle ki indirimli elektrik dağıtan şirketler abonelikleri iptal ederek, indirimli elektrik sağlayamayacaklarını belirttiler. Kurların ve petrolün yükselmeye devam ettiği şu günlerde elektriğe yeni zamların yapılması beklenmektedir. Dolayısıyla soğukların başladığı bu zamanlarda tasarrufu düşünmek mantıklı karar olacaktır.

Buzdolabınızda Olmaması Gerekenler

Öncelik Mutfakta Tasarruf Olmalı

Tasarruf için öncelikle mutfaktan başlanılması gerekir. Elektriğin en çok gittiği yer mutfaktır. Ortalama 4 kişilik bir ailenin 230 kw/saatlik bir tüketim yaptığı belirlenmiştir. Bu tüketim oranı da aylık faturada 126 TL‘lik bir rakam oluşmasına neden oluyor. Elektrik faturasında en kabarık tüketimi oluşturan eşya buzdolabıdır. Buzdolabı günün 24 saati çalıştığı için harcadığı elektrik miktarı da çok fazladır. Buzdolabını evin ihtiyacına göre seçmek gerekir. Boyutu ne kadar büyük olursa o kadar çok elektrik harcayacaktır. Evde kaç kişi yaşıyorsa o büyüklükte buzdolabı seçilmelidir. Buzdolaplarında verimliliği en yüksek olan model seçilmelidir. A+++, A++, A+, A modelleri uygun olacaktır. Buzdolabı kapısını çok fazla açmamak ve ihtiyaç dışında açık bırakmamak gerekir. Sıcak yemekleri koymamaya ve içeceklerin kapaklarının kapalı olmasına dikkat edilmelidir. Buzdolabının yanında ısı kaynağı olmamalıdır.

Elektrikte Tasarruf-Aydınlatma

Ev Aydınlatmasında Led Ampulleri Tercih Edin

Buzdolabından sonra en fazla tüketim ev aydınlatmasından kaynaklıdır. Aydınlatma aracı olarak günümüzde led ampuller tercih edilmelidir. Led ampuller enerji sarfiyatı en düşük aydınlatma aracıdır. Başlangıçta led ampuller diğerlerine göre pahalı olmakla birlikte uzun kullanımda çok tasarruf sağlamaktadır. Odalardan çıkarken mutlaka ışıkları kapatmalısınız. Hareket sensörlü ışıklar banyo ve tuvalette tercih edilebilir.

Daha sonra fırın ve ütü elektriği harcamaktadır. Çamaşırlar nemli bir şekilde toplandığında daha kısa sürede ütülenmektedir. Kullanılan ütülerin enerji verimliliği yüksek olanları tercih edilmelidir. Elektrikli ısıtıcılarda ise tasarruf modlu olanları tercih edilmelidir. Yapacağınız tasarruflar faturanızda 30-40 lira arasında azalma sağlayabilir. Zamların gelmesiyle birlikte alacağınız önlemlerle faturanız artmayabilir.

Türkiye'de Girişimcilik-Güneş enerjisi çatı
Güneş Enerjisi

Elektrik üretiminde güneş enerjisi çok önemli bir kaynaktır. Evlerde güneş enerjisi sistemi kullanılması, elektrik faturasından kurtulmanıza ve daha az fatura ödemenize olanak sağlayacaktır.

Elektrikte Tasarruf Yöntemleri-İzmir Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir