Disney+ Amerika’daki Abonelik Ücretlerine Zam Yapıyor!

Disney+ Amerika’daki Abonelik Ücretlerine Zam Yapıyor!

Disney+ Amerika’daki Abonelik Ücretlerine Zam Yapıyor!

Bir devrin sonu.

Netflix‘in doğurduğu, yiyebildiğin kadar film menüleri, şovlar ve sinir bozucu reklamlar olmadan sonsuz eğlenceyi olağanüstü düşük fiyatlara salan yıkıcı akış modeli Çarşamba günü resmi olarak sona erdi.

Disney patronu Bob Iger, şirketin üç aylık kazanç raporunda, Magic Kingdom’ın bir yıldan kısa bir süre içinde Disney+ fiyatlarını bir kez daha artıracağını ve Ekim ayında reklamsız planının aylık maliyetini 3$‘dan 13.99$‘a çıkaracağını duyurdu. Disney’in çoğunluk hissesine sahip olduğu Hulu, reklamsız aboneliğinin aylık maliyetini de 3 dolardan 17,99 dolara yükseltecek.

Fiyatlardaki %20’den fazla artış, Disney+’ın artık hizmetin dört yıl önce kullanıma sunulduğundaki orijinal fiyatının iki katına mal olacağı ve Hulu’nun reklamsız katmanının artık en popüler Netflix planından daha pahalı olduğu anlamına geliyor.

Iger, 2019’da Disney+’ı başlattığında, CEO, “mümkün olduğu kadar çok kişiye ulaşmak için” hizmetin fiyatını kasıtlı olarak rakiplerinin çok altında belirlediğini söyledi.

Ancak Çarşamba günkü fiyatları önemli ölçüde artırma hamlesi, Iger tarafından medya devinin tüketicileri daha karlı olduğu kanıtlanmış reklam destekli planlara yönlendirerek akıştan daha fazla gelir elde etme niyetini kabul etti.

Iger, yatırımcılara üç aylık kazanç çağrısında “Akış için reklam pazarı toparlanıyor” dedi. “Doğrusal televizyon için reklam pazarından daha sağlıklı. Hem Disney+ hem de Hulu akış platformlarımızda reklamcılığın geleceğine inanıyoruz.”

Disney’in hamleleri, endüstri manzarasında meydana gelen daha büyük bir eğilimin parçası

Wall Street sonsuz kırmızı denizlerde yüzerken sabırsızlanırken karlarını en üst düzeye çıkarmak isteyen medya şirketleri, tüketicilere gerçek olamayacak kadar iyi, tek bedene uyan dipsiz içerik kitaplıklarını iten fiyatlandırma yapılarını hızla terk ediyor.

Paramount, Warner Bros. Discovery, NBCU ve hatta Netflix, kârlılığa yönelik bu yıl fiyatları artırdı. Ve Iger’in Çarşamba günü Disney için açıkladığı gibi, şifre paylaşım kısıtlamaları da yolda.

Duyuru, akışın popülaritesine yol açan ilk cazibenin çoğuna son veriyor. Netflix, öncü hizmetini ayda yalnızca 8 ABD dolarına ilk kez sunduğunda, şirketin geniş kataloğuna geleneksel kablo paketinin maliyetinin yalnızca bir kısmı karşılığında erişmek isteyen milyonlarca insan kaydoldu. Bu, Disney gibi eski eğlence şirketlerinin kendi doğrudan tüketici ürünlerini sürdürülemez derecede düşük maliyetlerle piyasaya sürmek için yarıştığı, akış çağının doğuşu oldu.

Şimdi hepsi bitti

Bu devasa içerik kitaplıkları, yıl geçtikçe daha pahalı hale geliyor (küçülmekten bahsetmiyorum bile). Aslında, 2023’te yalnızca birkaç flama cihazını bir araya getiren tüketiciler, nihai maliyetin temel kabloyla fiilen aynı olduğunu görecek. Bu gerçeği reklamların akışa girmesiyle birleştirin ve son ürün ürkütücü bir şekilde isteğe bağlı kabloya benzer.

Akış savaşlarının ironik bir sonu. Sözde devrim niteliğindeki akış platformlarının inşasına milyarlarca ve milyarlarca dolar akıttıktan ve sektöre onlarca yıldır istikrar sağlayan iş modellerini yok ettikten sonra, nihai ürün, şirketlerin ve tüketicilerin en başta kurtulmaya çalıştıkları şeye çok benziyor.

Kaynak: edition.cnn

Yorum yapın