Anasayfa » Ekonomi ve Para » Reuters: Türk Enflasyonu Yükselmeye Devam Edecek!

Reuters: Türk Enflasyonu Yükselmeye Devam Edecek!

Enflasyon Sepeti

Reuters: Türk Enflasyonu Yükselmeye Devam Edecek!

Reuters: Türk Enflasyonu Yükselmeye Devam Edecek!

Ekonomistler fiyatların Ağustos’ta %8,5’e kadar artmasını beklerken, Türkler bu yaz yükselen hayat pahalılığından çok az kurtulacak.

Liradaki düşüş ve vergi artışlarıyla sürdürülen enflasyonist baskı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni maliye bakanı ve merkez bankası başkanının iç talebi yavaşlatması beklenen faiz artırımlarını da içeren bir politika U dönüşü düzenlemesiyle ortaya çıkıyor.

Yıllarca süren agresif faiz indirimlerinin ardından parasal sıkılaştırma, enflasyonu 2024 ortasına kadar soğutmayı amaçlıyor. Ancak bu arada U dönüşü para birimini vurdu ve yetkililerin zaten zor durumda olan hanelerden sabır istemesine neden oldu.

Temmuz ayında tüketici fiyatları, vergi artışları ve liradaki düşüş nedeniyle art arda yaklaşık %10 arttı. Bu ay, beş iktisatçının tahminleri, Temmuz ortasındaki vergi artışlarının yansımalarının Ağustos’a kadar gecikmesiyle, bunların %5,5 ile %8,5 arasında arttığını gösteriyor.

Ekonomistler Reuters’e, Şubat ayındaki depremler ve Mayıs seçimlerinin harcamaları artırmasının ardından bütçede 1,12 trilyon liralık (42,2 milyar dolar) artışı finanse etmeye yardımcı olması amaçlanan 16 Temmuz’daki akaryakıt vergisi zammı nedeniyle gıda fiyatlarının bu ay yükseleceğini söylediler.

Vergi artışı benzin fiyatlarını yüzde 45 artırarak litresini 36 liraya çıkardı. Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’da bu hafta ayrı ayrı, toplu taşıma ve taksi ücretlerine yüzde 51, kısa mesafe taksi ücretlerine ise yüzde 75 zam yapıldı.

Erdoğan’ın önceki faiz oranlarını düşürme hamlesi, yıllık enflasyonu geçen yıl %85’in üzerine çıkarak 25 yılın en yüksek seviyesine çıkardı ve lirayı ağır bir şekilde devlet yönetimine bıraktı.

Yine de Mayıs ayında yeniden seçildikten sonra, istikrarsız bir ekonomi ve tükenen rezervlerle karşı karşıya kalan Erdoğan, politikayı tersine çevirmek için yeni bir kabine atadı. Yeni Başkan Hafize Gaye Erkan yönetimindeki merkez bankası, o zamandan beri faiz oranlarını 900 baz puan artırdı ve dalgalanması daha serbest olan lira, %26 düştü.

ERDOĞAN’IN DESTEĞİ

Erdoğan’ın geçmişte yüksek faiz oranlarına açık sözlü muhalefetine rağmen, Erkan kademeli faiz artırımına devam etme sözü verdi.

Yine de kısmen para biriminin değer kaybetmesinden dolayı, merkez bankası yıllık enflasyonun 2024’ün ikinci çeyreğine kadar artmasını ve %60’ın üzerine çıkarak Türkler için daha fazla yaşam maliyeti baskısı anlamına gelmesini bekliyor.

Erdoğan enflasyonu tek haneli rakamlara indirme hedefini alenen destekliyor, ancak Pazartesi günü hükümetin aynı zamanda istihdam ve ekonomik büyümeden “asla taviz vermeyeceğini” söyledi.

Bazı analistler, özellikle Mart ayında ülke çapında yapılacak yerel seçimler göz önüne alındığında, Erdoğan’ın oranların yükselmesine ve büyümenin yavaşlamasına ne kadar izin vereceğini sorgulaması, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Erdoğan’ın tam desteğine sahip olduğunu vurgulamasına neden oldu.

Konuya aşina bir Türk yetkili, kademeli sıkılaştırmanın büyümeyi korumayı ve istihdam ve ekonomiye yönelik şoklardan kaçınmayı amaçladığını söyledi.

Moody’s, ortodoksiye geçişin sürdürülmesi halinde Türkiye’nin kredi notunu yükseltebileceğini söyledi. Yine de büyümeyi yavaşlatacağı için, “temel zorluk, kararlı eylem ihtiyacını … devam eden güçlü ekonomik büyüme için siyasi zorunlulukla dengelemektir” dedi.

DAHA İYİ VERİ

Ekonomistler, Şimşek ve Erkan’ın iki ay önce dizginleri eline almasından bu yana Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) daha kaliteli fiyat ölçümleri içeren veriler yayınladığını söylüyor.

Duyarlılık nedeniyle adının açıklanmasını istemeyen bir ekonomist, Temmuz ayındaki %9,5’lik aylık enflasyon okumasının “vergi ve yakıt değişikliklerini tam olarak yansıttığını ve Haziran ve Temmuz okumalarının kalitesi arasında yılın başındakilere kıyasla net bir fark olduğunu gösteriyor” dedi. sorunun

2018’den bu yana bazı ekonomistler ve muhalif siyasetçiler, TÜİK’in verilerini sokak fiyatlarıyla eşleşmediği gerekçesiyle eleştirdiler.

Piyasa beklentileriyle yıllarca süren ayrışmanın ardından merkez bankası, 2023 sonu yıllık enflasyon tahminini önceki %22,3’ten %58,0’e yükselttiği geçen aykileri yakaladı.

Reuters: Türk Enflasyonu Yükselmeye Devam Edecek!-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir