Kişisel Gelişim

Beyni Açmanın ve Parlatmanın 6 Yolu

Beyni Açmanın ve Parlatmanın 6 Yolu yazımızda eskiden telefon numaraları gibi şeyleri beynimize kaydederek çalışmasını sağladığımız günler teknolojik aletlerin gelmesiyle geride kaldı, beyninizin paslanmaması için uygulayacağınız yöntemleri yazdık. Bu basit uygulamalar ile beyninizi hazırda tutabileceksiniz. Beyin kullandıkça açılacaktır.

Beyni Açmanın ve Parlatmanın Yolları

İlim, insanın yitiğidir nerede bulsa onu alır ama aldıklarının tamamını hard disklere doldurup arşivlemez. İnsan bu bilgileri zihnine kaydeder. Hafızayı diri tutmak önemlidir. Zayıflayan zihinler için her gün uygulayacağınız pratik uygulamalar şu şekilde:

  • Küçük sayıları toplama pratiği yapın. Bir kağıda en az 30 tane tek haneli rakam yazın. Sonra saniye tutarak bunları toplamaya çalışın. Bir haftanın sonunda ne kadar hızlandığını kontrol edin. Kendinizi geliştirdiğiniz zaman çıkama ve çarpma işlemlerini yapın.
  • Her gün birkaç dakika yüksek sesle kitap okuyun.
  • Günde en az 5 sayfa Kuran-ı Kerim’i tertil üzere okuyun.
  • Yüksek sesle sayı sayın. Bazen ikişerli, üçerli, altışarlı şeklinde sayın.
  • Çocukların oynadığı zeka oyunları ve akıl oyunlarını oynayın. Çocukları olanlar onlarla oynayabilir. Beyninizi zorlayacak oyunlar parlamasını sağlayacaktır. Beyniniz gelişmeye açık bir organdır.
  • Günlük olarak yazı yazmaya önem verin. Günlük tutma alışkanlığı edinebilir veya hoşunuza giden bir yazıyı okuduktan sonra aklınızda kalanları özet olarak yazabilirsiniz. Her defasında çıkarttığınız özetlerin uzadığını göreceksiniz. Okul yıllarında okunulan yazının özetini çıkarmak gibi.

Beyni Açmanın ve Parlatmanın 6 Yolu-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir