Beykoz’da Yenileme Projeleri

Beykoz’da Yenileme Projeleri yazımızda Beykoz Tokatköy Kentsel yenileme projesinin ne olduğu, projenin amacı, Zerzevatçı yenileme projesinin ne olduğu, amacı ve hedefini yazdık.

Beykoz’da Yenileme Projeleri-Tokatköy Kentsel Yenileme Projesi

Beykoz Tokatköy’de 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu kapsamında Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkileme Bölgesinde. Mülkiyeti Beykoz Belediye’sine ait olan, üzerinde mevcut yapıların bulunduğu yaklaşık 8.3 hektarlık alan, yeni yapılacak bölgede kaldığı için yenileme projesi yapılması uygun görülmüştür. Tokatköy yenileme projesinde amaç, hızlı bir şekilde kentsel refah ve yaşam kalitesini arttırıcı başarılı bir sosyal kalkınma modeli ortaya koymaktır. Tokatköy halkının doğup büyüdükleri ve aidiyet duydukları bölgeden ayrılmak zorunda kalmadan yerinde dönüşüm sağlanacaktır. Geri Görünüm ve Etkileme planları onay safhasından sonra uygulamaya geçilecektir. Bölgede bulunan vatandaşlar bağımsız bölüm kazanmış olacaktır. Tokatköy Kentsel yenileme projesi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Beykoz'da Yenileme Projeleri Zerzevatçı
Zerzevatçı Kelebek Çiftliği

Zerzevatçı Yenileme Projesi

Zerzevatçı yenileme projesi, yaklaşık 115 hektarlık alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 09.12.2013 tarih ve 19154 sayılı oluru ile 6292 sayılı kanunun 8.maddesi kapsamında proje alanı olarak ilan edilmiştir. Zerzevatçı mahallesi proje alanı çalışmasında amaç, projeden plana geçerek bölgenin yeşil ve sakin kimliğini bozmadan. Kendine has özelliklerini öne çıkartarak kentsel ihtiyaçların tespit edilmesidir. Ayrıca ulaşım, yapı yoğunluğu, hedef nüfus gibi dengeler gözetilerek imar iyileştirilmesi en efektif şekilde yapılacaktır. Projenin hedefi ise kentsel yenileme projesini hazırlayarak projeye uygun imar planlarının yapılmasını sağlamak. Ardından imar uygulamalarının yapılarak vatandaşlara müstakil tapularının verileceğidir.

Beykoz’da ayrıca Beykoz Belediyesi Meclis Binası projesi, Beykoz Belediye Hizmet Binası (Giriş ve resepsiyon) ve Soğuksu Gençlik Merkezi projeleri etüt aşamalarındadır.

Yorum yapın