You are currently viewing Beslenme Uzmanlarına Göre Sağlığınız İçin En İyi 8 Meyve
Meyve

Beslenme Uzmanlarına Göre Sağlığınız İçin En İyi 8 Meyve

Beslenme Uzmanlarına Göre Sağlığınız İçin En İyi 8 Meyve

Meyve Yemenin Faydaları

Beslenme Uzmanlarına Göre Sağlığınız İçin En İyi 8 Meyve ve Yararları

Yaban mersini, elma ve mango… Beslenmenize daha fazla meyve ekleme sürecindeyseniz, beslenme uzmanları sağlığı desteklemek için en iyi meyveleri değerlendiriyor. Antioksidanlarla dolu bu süperstarları atıştırmalık olarak, smoothie ile karıştırılmış olarak veya dengeli, sağlıklı bir kahvaltı veya öğle yemeğinin bir parçası olarak almayı düşünün. Hemen hemen her öğünde çalışmak gerçekten çok kolay. Ve göreceğiniz gibi, bunu yapmak çok akıllıca bir hareket. Bir sonraki kase gevrek veya yulaf ezmesine küçük ama güçlü yaban mersini ekleyin. New York City merkezli “Bağışıklık Sisteminizi Optimize Edin: Bir Mutfak Eczanesi ile Sağlık ve Dayanıklılık Yaratın” kitabının yazarı Marie Ruggles, bu meyveleri en sevdiği meyve olarak adlandırdı.

Bu araştırmaya atıfta bulunarak, “Böğürtlenlerdeki bileşiklerin hücre davranışını düzenlediği ve kanser, diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok korkunç hastalığın önlenmesi ve tedavisi üzerinde koruyucu bir etkiye yol açtığı gösterilmiştir” dedi.

Ruggles, “Meyveler genel olarak herhangi bir diyete çok sağlıklı bir katkı sağlar. Dondurulmuş meyveler, taze seçeneklerin daha sınırlı olduğu yılın o zamanları için harika bir seçenektir,” diye ekledi.

Yaban Mersini

Hawaii’de kayıtlı bir diyetisyen ve beslenme profesörü olan Jinan Banna, yaban mersininin sağlığı geliştirici özelliklerinin gözden geçirilmesinin, yaban mersini tüketimi ve hastalıkların önlenmesi hakkında bazı kanıtlara ışık tuttuğunu ekledi. “İnceleme, bu meyvenin antioksidan içeriğinin sağlığı geliştirmede anahtar olduğunu belirtiyor” dedi.

Elma

Şu deyişi bilirsiniz… (“Günde bir elma…”). Bu besleyici yoğun meyveyi diyetinize dahil etmenin tam zamanı olabilir. Banna, “Elmalar, lif ve önemli mikro besinler sağladıkları için harika bir seçimdir” dedi. Belirli bir bilimsel makaleye dikkat çekerek, “Kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesi açısından faydaları da vurgulanmıştır” dedi. “Yazarlar, sağlığı iyileştirme ve hastalık riskini azaltma potansiyeline sahip zengin fitokimyasal içeriğinden bahsediyorlar.”

Zihin Açıcı Mango

Uzmanlara Göre Mango Tropikal Meyvesi Yemeklerinize Eklemeye Değer – Beslenme Uzmanlarına Göre Sağlığınız İçin En İyi Meyveler

Mango

Banna, “Mango, diğer işlevlerin yanı sıra tok kalmanıza ve sağlıklı sindirime sahip olmanıza yardımcı olmak için önemli olan iyi bir lif kaynağıdır” dedi. “Bir meyve olarak mango, paketlenmiş gıdalarda bulacağınız ilave şeker içermez, ancak doğal olarak şeker içerir.” “Mango ayrıca vücudun işleyişi için gerekli olan birçok vitamin ve mineral içerir” diyerek mangonun iyi bir C vitamini, A vitamini, bakır, folat ve diğerleri kaynağı olduğunu da sözlerine ekledi. Aynı zamanda çok sayıda antioksidan içerir. Böyle iki antioksidan? Bunlar beta-karoten ve zeaksantin olacaktır, ikincisi yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskini azaltabilir.

Kansas merkezli kayıtlı diyetisyen Cheryl Mussatto, “Bunu zararlı mavi ışık ışınlarını filtreleyerek ve göz sağlığını koruyarak yapıyor” dedi. Pürüzsüz bir cilt ve parlak saçlar istiyorsanız, Mussatto insanları mangoya ulaşmaya da teşvik ediyor. “Bu meyvede cilt ve saç da dahil olmak üzere tüm vücut dokularının büyümesi için gerekli olan A vitamini bol miktarda bulunur” dedi. Yağ bezlerinden salgılanan yağlı, mumsu bir madde olan sebum üretimi A vitamini olmadan mümkün değildir. “Sebum su geçirmezliğe yardımcı olur ve cildimizi ve saçımızı yağlar.”

Diz Ağrıları Oluşumu

Lezzetli meyve aynı zamanda sağlığınız için bir nimettir

Muz

Banna, “Muz, iyi bir potasyum kaynağının yanı sıra manganez, magnezyum, C vitamini ve B6 vitaminidir” dedi. “Ayrıca hastalıkların önlenmesinde rol oynayan biyoaktif bileşikler içerirler” dedi.

Armut

Mussatto, “Mütevazı, değeri bilinmeyen armut, bir dizi sağlık yararına sahiptir” dedi. “Tahmin edemezsin, ama armut, orta boy bir meyvede bulunan etkileyici altı gramla, etrafındaki en yüksek lifli meyvelerden biridir.” “Her gün 25-30 gram life ihtiyacımız var – ve armut yemek bu hedefe ulaşmak için mükemmel. Çözünür lif, armutlarda, özellikle pektinde bulunan baskın liftir.” Ayrıca, “Pektin, sindirimi iyileştirmeye, kolesterol seviyelerini düşürmeye, kan şekerini stabilize etmeye ve muhtemelen bazı kanserleri önlemeye yardımcı olabilir ” dedi. Armut yemenin başka bir bonusu mu? Mussatto, “Vücudumuzun kalsiyumu güçlü tutan kemikleri tutmasına yardımcı olan mineral bor da bu meyvede bulunur” diye ekledi. Çoğu insanın hipoalerjenik olarak kabul edildiği için armutları güvenle yiyebileceğini, yani gıda hassasiyeti olanların hiçbir yan etkisi olmadan armut yiyebilmeleri gerektiğini söyledi.

Tropikal Meyvelerin Ülkemize Gelişi Kivi

Bu tatlı tart meyvesini alışveriş sepetinize ekleyin.

Kivi

Mussatto, “Belki kivi, parlak renkli biberler veya yakut kırmızı elmalar gibi gözünüze çarpmıyor, ama hata yapmayın, bu küçük ama güçlü meyve bir beslenme kazananıdır” dedi. “Kivi meyvesinin olağanüstü bir C vitamini kaynağı olduğu gerçeğiyle başlayalım. Kivi, portakal veya limonun sağladığından daha fazla günlük önerilen C vitamini miktarına sahiptir.” “C vitamini, vücutta iltihaplanmaya neden olabilecek serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır” diye ekledi. “Ayrıca, vücudumuzun mineral demiri daha verimli bir şekilde emmesine yardımcı olmanın yanı sıra, zararlı patojenlere karşı bağışıklığı artırmaya da yardımcı olur.”

Mussatto, “Kivi aynı zamanda iyi bir folat kaynağı, bir B vitaminidir” dedi. “Folat, nöral tüpün gelişmekte olan bir bebeğin beynine ve omuriliğine doğru şekilde gelişmesine yardımcı olarak çok önemlidir ve bebeğin spina bifida gibi bir nöral tüp defekti ile doğma riskini azaltır.”

Sağlık, beslenme, egzersiz ve takviyeler hakkında bilgi edinmek isteyenler için bir biyo-hack kaynağı olan Muscle and Brawn için kayıtlı bir diyetisyen olan Michelle Hawksworth, bu narenciye meyvesinin büyük bir hayranı gibi görünüyor.

“Portakal, harika bir C vitamini kaynağı olmasıyla ünlüdür ” dedi.

Portakal

“Ayrıca yüksek miktarda potasyum, B1 Vitamini ve lif içerirler. Sonuç olarak, portakallar vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve hücreleri hasardan korumaya yardımcı olacak çok sayıda besin ve antioksidan içerir.” “Araştırma ayrıca portakal yemenin inflamasyonu ve kan basıncını düşürmeye, kolesterolü düşürmeye ve şeker seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.” Portakalın bir diğer faydası da beta-karoten içeriğidir.

Cheerful Choices’ta kayıtlı bir diyetisyen beslenme uzmanı ve reçete geliştiricisi olan Mackenzie Burgess, “Portakallar, vücutta A vitaminine dönüştürülen Beta-karoten adı verilen bir pigment türü ile doludur” dedi. Denver, Colo’da yaşıyor. “A vitamini, bağışıklık sistemimizi güçlü tutmanın yanı sıra görme için de önemlidir.” “Beta-karoten aynı zamanda bir antioksidandır, yani vücuttaki oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olur ve beyin fonksiyonu üzerinde faydalı bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur” diye ekledi. “Portakallar tek başına ya da salatanın üzerine dilimlenmiş olarak harikadır.”

Evet, teknik olarak bir meyve.

Avokado

Burgess, en sevdiği yiyeceklerden birinin vücut için neden bu kadar iyi olduğunu açıkladı. “Sağlıklı yağlar, lif, antioksidanlar ve diğer önemli besinler için harika bir kaynaktır” dedi. “Araştırma, avokadonun güçlü bir bağışıklık sistemini, kalp sağlığını ve kilo yönetimini desteklemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.” Burgess, “Kremalı avokadoları tahıl kaselerinin yanına, tost üzerine veya koyu çikolatalı trüflerin içine püre haline getirmeyi deneyin” dedi.

Beslenme Uzmanlarına Göre Sağlığınız İçin En İyi 8 Meyve-Kaynak: foxnews.com

Bir yanıt yazın