Sağlık

Ayaklarınız Hep Üşüyorsa Bunun Tıbbi Bir Nedeni Olabilir, Tedavisi Nasıldır?

Ayaklarınız Hep Üşüyorsa Bunun Tıbbi Bir Nedeni Olabilir, Tedavisi Nasıldır?

Ayaklarınız Hep Üşüyorsa

Ayaklarınız Hep Üşüyorsa Bunun Tıbbi Bir Nedeni Olabilir?

Tüm rahat çorapları denediyseniz ve ayak parmaklarınızı sıcak tutmak için en iyi terlikleri giydiyseniz, ancak düzenli olarak ayaklarınız üşüyorsa, doktorunuzla konuşmanın zamanı gelmiş olabilir. Soğuk ayaklar bazen tamamen zararsız olabilir, ancak daha ciddi durumların bir belirtisi de olabilirler.

DPM’den SOLE Podiatry NYC’de kurul onaylı ayak hastalıkları uzmanı ve ayak cerrahı ve TLC’nin My Feet Are Killing Me filminin yıldızı Brad Schaeffer, ayaklarda üşüme yaşayabilir, ancak bu en yaygın olarak yüksek kolesterolü olan, çok fazla kilo taşıyan, hareketsiz, sigara içen, dengeli bir diyet izlemeyen veya başka dolaşım veya iltihaplanma sorunları olan kişilerde görülür.

Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde aile hekimi olan Barbara Bawer, soğuk ayakların genellikle kanın içinden geçtiği kan damarları olan atardamarlarınızla ilgili olduğunu söylüyor. “Bu damarlar daraldığında, ayaklarınız da dahil olmak üzere ekstremitelerinize daha az kan akışına yol açarlar” diyor.

Burada, ayaklarınızın neden hep üşüdüğünü ve nasıl tedavi edileceğini belirlemek için uzmanlarla sohbet ediyoruz.

Ayak Sağlığı

Soğuk Ayak – Üşüyen Ayak Nedenleri

1. Vasküler bir sorununuz var

Dr. Schaeffer, ayak üşümesinin en yaygın nedeninin, kanın bacaklarınıza ve ayaklarınıza verimli bir şekilde dolaşmadığı bir damar sorunu veya zayıf dolaşım olduğunu söylüyor. Dr. Bawer, yalnızca bir ayakta üşüme hissi yaşıyorsanız bunu not etmek özellikle önemlidir, çünkü bu, en kısa sürede tedavi edilmesi gereken periferik damar hastalığının bir işareti olabilir, diyor.

Not: Sigara içiyorsanız, yüksek tansiyonunuz varsa veya yüksek kolesterolünüz varsa, bunlar sizi damar hastalığı veya kan damarlarınızla ilgili diğer sorunlar için risk altına sokabilir, bu da el ve ayakların üşümesine neden olabilir, diyor yönetim kurulu sertifikalı MD Meghann Kirk MedStar Health ile dahiliye doktoru ve çocuk doktoru.

2. Bu sadece sizin normunuz

Geri düşünün ve ne sıklıkta soğuk ayaklar yaşadığınızı düşünün. Bazı insanlar için soğuk eller ve ayaklar, vücut metabolizmalarının nasıl çalıştığının bir sonucudur. Dr. Kirk, son zamanlarda önemli miktarda kilo vermediyseniz, vücudunuzun işleyişi bu olabilir, diyor.

Dr. Schaeffer, “Ayakların üşümesi bazen normal olsa da, sizi rahatsız eden tekrarlayan fizyolojik bir semptomu asla göz ardı etmemelisiniz” diyor. Ancak, zarar vermeyen sadece kalıtsal bir özellik olması tamamen mümkündür.

3. Sinir sorununuz var

Periferik nöropati bir sinir sorunu Dr. Kirk, elleriniz ve ayaklarınız gibi ekstremitelerinizde meydana gelen bu durumu açıklıyor. Semptomlar en uzak kısımda başlama eğilimindedir, bu nedenle sinir sorunları genellikle bacaklarda ve ayaklarda fark edilir. Dr. Schaeffer, soğukluk yaşıyorsanız ancak cildinizin kendisi soğuk değilse, bu nörolojik bir durumun belirtisi olabilir.

4. Çok kilo verdiniz

Dr. Kirk, son zamanlarda çok kilo verdiyseniz, bunun dolaşımınızı değiştirebileceğini ve el ve ayakların üşümesine neden olabileceğini söylüyor. Kilo kaybı, kalorileri korumak için yavaşlatarak metabolizmayı değiştirebilir ve sizi üşümenize neden olabilir. Eğer açıklanamayan kilo kaybı yaşıyorsan, daha ciddi bir sorunun belirtisi olabileceğinden doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

5. İlacınızın yan etkisi olabilir

Bazı ilaçların soğuk ekstremitelerde ortak bir yan etkisi vardır. Örneğin, Dr. Kirk, bazı tansiyon ilaçlarının dolaşımı yavaşlatarak ayaklarınızın normalden daha soğuk hissetmesine neden olabileceğini söylüyor. Dr. Bawer, bazı migren ilaçları, uyarıcılar veya amfetaminler veya kanser ilaçlarının da ayak üşümesine neden olabileceğini söylüyor.

Ek olarak, dekonjestanlar gibi bazı reçetesiz satılan ilaçlar kan damarlarını daraltabilir veya sıkıştırabilir, diye ekliyor Dr. Kirk. Doktorunuza her zaman aldığınız tüm ilaçlar hakkında bilgi verin, çünkü reçetesiz satılan bazı ilaçlar reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir, diye uyarıyor.

6. Şeker hastalığınız var

Peter Deane, MD, FACP, tıbbi direktör MVP Sağlık Hizmetleri bunu açıklıyor: diyabet durum zayıf dolaşım ile ilişkili olduğu için bazen soğuk ayaklara neden olabilir. Amerikan Diyabet Derneği’ne göre, durum nöropati adı verilen sinir hasarına yol açabilir ve bu da ayaklara zayıf kan akışına neden olabilir. Ek olarak, bu ayak ve bacaklarınızdaki kan damarlarını daraltıp sertleştirebilir, bu nedenle kan basıncını ve kolesterolü kontrol altında tutmak için önlem almanız önerilir.

7. Anemiksiniz

Çok yaygın olmasa da Dr. Kirk, diyetteki demir eksikliğinin kırmızı kan hücresi sayılarını düşürebileceğini, bunun da ayaklarınızın çok az oksijen alacağı anlamına geldiğini söylüyor.

8. Reynaud Sendromunuz var

Dr. Kirk, bu sendromun tipik olarak genç yaşlarınızda veya 20’li yaşların başında, bir sıcaklık değişikliğine maruz kaldığında parmak ve ayak parmaklarının renk değiştirmesiyle başladığını açıklıyor. Aniden kendiliğinden ortaya çıkabilir veya lupus, romatoid artrit veya tiroid bozuklukları gibi diğer otoimmün veya bağ dokusu hastalıkları ile birlikte ortaya çıkabilir. (Hopkins Tıbbı.) Ayaklarınızda sıcaklık değişikliklerinin yanı sıra renk değişiklikleri fark ederseniz doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

9. B12 vitamini eksikliğiniz var

Dr. Kirk, düşük B12 vitamini seviyelerinin sinir hasarına yol açabileceğini söylüyor. Bazı insanlar B12 vitaminini düzgün bir şekilde emme yeteneğine sahip değildir ve B12 eksikliği, diğerleri (özellikle bitki bazlı bir diyet uygulayanlar) diyetlerinde yeterli B12’ye sahip olmayabilir. B12 vitamini yüksek gıdalar somon, istiridye ve alabalık gibi deniz ürünleri, sığır karaciğeri, süt ve güçlendirilmiş tahıl içermektedir. Bunun bir sorun olabileceğinden şüpheleniyorsanız, en kısa sürede doktorunuzla konuşun. Bu, enfeksiyon, İYE, ateş veya başka bir hastalıktan dolayı hastalandığında ellerin ve ayakların üşümesine neden olabilir.

Ayaklarınız Hep Üşüyorsa Soğuk Ayak Belirtileri Nelerdir?

Dr. Kirk, iklimi değiştirmediyseniz ve soğuk ayaklarda ani bir başlangıç ​​değişikliği yaşıyorsanız, bunun muhtemelen altta yatan bir sorun olduğunda ortaya çıktığını söylüyor. Ve eğer ayakların ağrıyor veya uyuşukluk yaşarsanız, karıncalanma veya soğuk hissi ile ilişkili yanma, sağlık uzmanınıza bahsetmeniz gereken bir şeydir.

Ek olarak, sıcaklık değişimiyle birlikte ciltte veya ayakların çevresinde ortaya çıkan herhangi bir renk değişikliği de doktorunuzu görmek için kırmızı bir bayrak göndermelidir, diye ekliyor. Bu koyulaşma, mor renk ve hatta kızarıklık gibi görünebilir. Parmak uçlarınızda veya yüksek topuklu ayakkabılarınızın üzerinde duramıyorsanız (bu, ayaktaki kasların ve sinirlerin gerilmesini gerektirir), ayrıca doktorunuza başvurmanızı öneriyoruz.

Soğuk Ayaklar Nasıl Tedavi Edilir?

Soğuk ayaklar hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Dr. Schaeffer, ayaklarınızın üşümesinin birçok nedeni olabileceğinden doktorunuzun büyük olasılıkla eksiksiz bir tıbbi öykü alacağını söylüyor. “Özellikle ayak ve ayak parmakları için, ayak hastalıkları uzmanları ve ayak ve ayak bileği cerrahları, kan akışı tehlikeye girdiğinde ekstremitelerin nasıl göründüğüne ve dokunmaya nasıl tepki verdiğine çok aşinadır” diye ekliyor.

Doktorunuz daha sonra soğuk ayakların neye bağlı göründüğüne bağlı olarak sizin için en iyi tedaviyi belirleyecektir. Örneğin bu bir dolaşım sorunuysa, doktorunuz kanın akışını sağlamak için daha sık kalkmanızı ve hareket etmenizi, yağlı ve şekerli gıdaların alımını azaltmanızı, daha fazla su içmenizi, ayaklarınızı kaldırmanızı veya ayaklarınızı yüksekte tutmanızı önerebilir. Kompresyon çorapları kullanılabilir.

Ek olarak Dr. Deane, kardiyovasküler egzersizin kan akışını artırmaya yardımcı olabileceğini, altta yatan sorunu tedavi etmek için kullanılan ilaçların rahatlama sağlayabileceğini ve aşırı durumlarda, atardamarlar tıkalıysa bacaklarda baypas ameliyatının gerekli olabileceğini söylüyor.

Ayaklarınız Hep Üşüyorsa Bunun Tıbbi Bir Nedeni Olabilir, Tedavisi Nasıldır?-Kaynak: prevention.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir