Çocuk GelişimiSağlıkYaşam

Annelerin Çocuklarını Doğru Emzirmesinin Beslenmedeki Önemi

Annelerin Çocuklarını Doğru Emzirmesinin Beslenmedeki Önemi yazımızda annelerin çocuklarını emzirirken sonuna kadar emzirmesinin önemini, çocukların beslenme bozukluklarının nedenini, çocukların balık tüketmesi ve sağlıklı beslenmesi ve Türkiye sağlıklı beslenme rehberinin uygulanmasını yazdık.

Annelerin Çocuklarını Doğru Emzirmesinin Önemi

Anneler bebeklerini doğurduktan sonra ilk 6 ay sadece kendi sütlerini vermelidir. Anne sütünden sonra ek besine geçilmektedir. Eğer bebek doğru bir şekilde ek besine geçirilemez ise bebekte yeme bozuklukları oluşmaya başlar. Her yiyeceğe karşı alışamama sorunu meydana geliyor. Yumurta yemeyen, peynir yemeyen, et yemeyen ve bir sürü gıdayı yiyemeyen çocuklar bu şekilde oluşmaktadır. Bu yüzden ek besinlerde bir çok yiyeceği doğru aylarda, doğru kıvamda ve doğru miktarda vermek gerekir. Anne ve babalar çocuklarını keşfetmelidir.

Emzirme Hakkında

Anneler bebeklerini emzirirken göğüsten ilk önce şeker ve karbonhidrattan zengin süt salınımı başlamaktadır. Ortada proteinden zengin süt salınır en son ise yağ bakımından zengin sütü bebek emer. Emzirme işlemi 10-15 dakika sürmelidir. Eğer anne çocuğunu tam olarak doyurmaz ise çocuk sürekli açlıkla mücadele etmek zorunda kalacaktır. Anneler emzirirken sütünü tamamen boşaltması gerekir. Şeker ve karbonhidratlı süt verdikten sonra süt akışını kesmemelidir. Bunun nedeni daha çok bebeğin süt emmesi veya süt emmede güçlük yaşamasıdır. Anneler, anne sütünü mutlaka yeterli seviyede çocuklarına vermelidir. Doğru emzirme teknikleri ile anneler bebeklerini daha iyi bir şekilde emzirebilir. Yeterli anne sütü alamayan çocukların yaşam boyu yeme bozuklukları oluşmaktadır.

Balıkların Aylara Göre Yenişi

Çocukların Sağlıklı Besinlerle Beslenilmesi

Aileler çocuklarına sağlıklı yiyecekleri yedirecek taktikleri geliştirmelidir. Belirli bir yaşa gelmiş olan yetişkinler sağlıklı yemenin önemini biliyorken, çocuklar bu kavramlar daha gelişmemiştir. Çocukların ellerinde hazır gıdalar çokça bulunmaktadır. Bu gıdalarda yüksek yağ, tuz ve şeker bulunmaktadır. Bu tür sağlıksız gıdalar çocukların obez olmasına neden olacaktır. Obezlik ve kronik hastalıkların oluşmasına bu sağlıksız gıdalar neden olmaktadır. Çocuklarda büyüme hızını balık tüketimi ciddi oranda etkilemektedir. Haftada bir kere 150 gamlık yağlı balık tüketmek haftalık omega-3 gereksinimini karşılamaktadır. Çocuğun beyin gelişimi için gerekli olan DHA yağ asiti’de karışılanmış olur. Anneler çocuklarını nasıl besleyeceğini, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmış Türkiye Beslenme Rehberi (Tüber) PDF’sinden okuyabilir. Bu beslenme listesinde tüm kişilerin beslenme şekilleri yer almaktadır.

Annelerin Çocuklarını Doğru Emzirmesinin Beslenmedeki Önemi-Beslenme Uzmanı Selahattin Dönmez’in videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir