Bitcoin Para Birimi

ABD Hükümetinin 5,5 Milyar Dolar Değerinde Bitcoin’i Var!

Bilim ve Teknoloji Ekonomi ve Para

ABD Hükümetinin 5,5 Milyar Dolar Değerinde Bitcoin‘i Var!

ABD Hükümetinin 5,5 Milyar Dolar Değerinde Bitcoin’i Var!

  • Analistlere göre ABD hükümeti 2020’den bu yana en az 5,5 milyar dolar değerinde Bitcoin ele geçirdi.
  • Hisseleri onu dünyanın en büyük kripto “balinalarından” biri yapıyor.
  • Bitcoin zulasını elinde tutması veya satması, tokenın fiyatı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

ABD hükümeti milyarlarca dolar değerinde Bitcoin’e sahip ve elinde tutmaya ya da satmaya karar vermesi, kripto para biriminin fiyatı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Kripto firması 21.co’ya göre, kamuya açık dosyalar Washington’un 2020’den bu yana siber suçlulardan 200.000’den fazla token ele geçirdiğini gösteriyor.

Analistler, varlıklarının toplamda 5,5 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor; bu da ABD’yi dünyanın en büyük bitcoin “balinalarından” biri haline getiriyor; bu terim, dijital varlık meraklılarının büyük miktarlarda kriptoya sahip olan bireyleri veya grupları ifade etmek için kullandıkları bir terim.

21.co’nun verilerine göre, çevrimiçi karaborsa Silk Road’dan, kurucusu James Zhong’dan ve 2016 yılında Bitfinex borsasını hackleyen suçlulardan ele geçirilen tokenler , hükümetin bitcoin zulasının büyük bir kısmını oluşturuyor.

Geçmişte hükümet, ilgili yasal işlemler tamamlandıktan sonra hisselerini açık artırma yoluyla satma ve ardından parayı mağdurlara tazminat ödemek için kullanma eğilimindeydi.

Örneğin, Wall Street Journal’a göre Washington Mart ayında Coinbase aracılığıyla önceden ele geçirilen 9.861 Bitcoin’i sattı ve Temmuz ayında Bitfinex’e 300.000 dolar değerinde tazminat verdi.

Hükümetin satışları, dijital varlık ticaret hacimlerinin geçtiğimiz yıl durma noktasına gelmesiyle birlikte, toplam piyasa değeri açısından dünyanın en büyük tokeninin fiyatını muhtemelen etkileyebilir.

2022’de, Federal Rezerv’in agresif faiz artırımları ve FTX gibi yüksek profilli şirketlerin çöküşü yatırımcıların sektöre olan coşkusunu baskılarken kripto fiyatları daraldı.

Bitcoin 20.000 doların altına düştü ve bu yıl riskli varlıklardaki yükselişe rağmen zar zor toparlandı; token Mart ortasından bu yana 26.000 ila 31.000 dolar arasında dar bir aralıkta işlem görüyor.

Daha düşük volatilite, balinaların büyük dalgalanmaları kendi başlarına gerçekleştirebileceği anlamına geliyor; dolayısıyla hükümetin 5,5 milyar dolarlık zulasıyla yapmaya karar vermesi, Bitcoin’in fiyatı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir