Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı Türkiye’nin Füze Tehdidini Eleştirdi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Türkiye’nin Füze Tehdidini Eleştirdi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Türkiye’nin Füze Tehdidini Eleştirdi

Yunanistan dışişleri bakanı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina’yı balistik füzelerle vurma tehdidinin ardından Türkiye’ye saldırdı.

Avrupa Birliği dışişleri toplantısı için Brüksel’e gelen Nikos Dendias Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “NATO üyesi bir müttefik ülke tarafından Yunanistan’a füze saldırısı tehdidinde bulunulması kabul edilemez ve evrensel olarak kınanabilir” dedi.

“Kuzey Kore tutumları Kuzey Atlantik İttifakına giremez ve girmemelidir” dedi.

Pazar günü geç saatlerde Türkiye’nin kuzeyindeki Samsun kentinde gençlerle bir belediye binasındaki toplantıda konuşan Erdoğan, Türkiye’nin “Yunanlıları korkuttuğunu” söylediği Tayfun adlı kendi kısa menzilli balistik füzelerini yapmaya başladığını söyledi.

(Yunanlılar) ‘Atina’yı vurabilir’ diyor Erdoğan. “Elbette olacak. Sakin olmazsanız, adaları (silahlandırmak için) ABD’den ve başka yerlerden bir şeyler almaya kalkarsanız, Türkiye gibi bir ülke … bir şeyler yapmalı.”

NATO müttefikleri ve komşuları arasındaki ilişkiler, iki tarafın Ege Denizi’ndeki toprak iddiaları ve Doğu Akdeniz’de enerji arama hakları da dahil olmak üzere bir dizi konuda bölünmüş olması nedeniyle uzun süredir gergin durumda. İkili, son yarım yüzyılda üç kez savaşın eşiğine geldi.

Ancak Türkiye, son aylarda retoriği artırıyor, Türk hükümet yetkilileri, üzerinde yerleşim bulunan Yunan adalarının egemenliğini açıkça tartışıyor ve Erdoğan, Türk birliklerinin “bir gece aniden” Yunanistan’a çıkabileceğini söylüyor. Buna rağmen, bir füze saldırısı tehdidi son derece sıra dışı.

Geçen hafta Türkiye, Yunanistan’ı Ege’de askeri tatbikat yaparak uluslararası anlaşmaları ihlal etmekle suçladı

Türkiye, kıyılarına yakın doğu Ege Yunan adalarına asker veya silah konuşlandırılmasının uluslararası hukuka göre adaların askeri olmayan statüsünü ihlal ettiği konusunda ısrar ediyor. Yunanistan, Ankara’nın Türkiye’nin batı kıyısında, adaların hemen karşısında oldukça büyük bir askeri güce sahip olduğuna dikkat çekerek, onları Türkiye’den gelebilecek olası bir saldırıya karşı savunması gerektiğini söyleyerek karşı çıkıyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen Salı günü düzenlenen askeri tatbikata ilişkin yaptığı açıklamada, “Yunanistan’ın ihlalinden vazgeçmesi gerekiyor. Ya bu konuda geri adım atar ve anlaşmaya uyar ya da gereğini yaparız.”

Şunları ekledi: “Rüzgar ekenler fırtınayı biçerler. Barış istemiyorsan gereğini yaparız. Bir gece, aniden.”

Kaynak: ap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir