İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Yükselen Altın Fiyatları 2024 Yılında Ekonomi Hakkında Bize Neler Söyleyebilir?

Yükselen Altın Fiyatları 2024 Yılında Ekonomi Hakkında Bize Neler Söyleyebilir?

Altın Yatırımı

Yükselen Altın Fiyatları 2024 Yılında Ekonomi Hakkında Bize Neler Söyleyebilir?

Yükselen Altın Fiyatları 2024 Yılında Ekonomi Hakkında Bize Neler Söyleyebilir?

Değerli metalin dünya çapında artan istikrarsızlığın işaretlerini yansıtmasıyla altın fiyatı bu ay tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Financial Times’ın haberine göre, “güvenli liman varlığı” yüzde 3’e kadar yükselerek ons ​​başına 2.135 dolar rekor seviyesinde işlem gördü ve ertesi gün yüzde 2 düştü. Emtia muhabiri Harry Dempsey, Ukrayna’daki çatışmalara ilişkin yatırımcıların endişeleri nedeniyle ABD dolarının diğer para birimleri karşısında Kasım ayının başından bu yana yaşadığı düşüşten kaynaklanan kazanımların, geçen yıl başlayan “güçlü yükselişin son ayağı” olduğunu söyledi. Genel olarak fiyat 2019 yılına göre %40 daha yüksek.

Ancak CNBC , İsrail-Hamas çatışmasının varlığa yönelik “talebi artırmasıyla” bu eğilimin son iki ayda hızlandığını söyledi. Analistler, küresel gerilimler, muhtemelen zayıflayan dolar ve faiz oranlarında daha fazla indirim beklentisi nedeniyle değerin gelecek yıl 2.000 doların üzerinde kalabileceğine inanıyor.

Haber sitesi, “Altın, ekonomik ve jeopolitik belirsizlik dönemlerinde iyi performans gösterme eğiliminde” dedi, “güvenilir bir değer deposu olma statüsü nedeniyle.”

Altın fiyatı neden artıyor?

Intelligencer’da finans ve iş dünyası yazarı Kevin T. Dugan, Kasım ayının Wall Street için harika bir ay olduğunu söyledi. Dow Jones Endüstri Ortalaması %11’den fazla artışla “hırçın bir ralli” yaşarken, tahvil piyasaları “enflasyon hakkındaki kötümserliklerinin büyük bir kısmından vazgeçip eğlenmeye başladı”.

Beklenti, Federal Rezerv’in yeniden faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı ve “çok geç olmadan elde edilebilecek hemen hemen her şeyi satın almanın, satın almanın, satın almanın” daha iyi olacağı yönündeydi. Ancak Aralık ayının başında yükselişin “başka bir yere hareket edecek kadar sönmediğini” ifade eden Dugan, “Bitcoin ve altına” dedi.

4 Aralık’ta 10 yıllık ABD hazine tahvilinin getirisi, 16 yılın en yüksek seviyesi olan %5’ten %4,3’e düştü. Hisse senetleri de değer kaybetti ve piyasa dikkatini altına çevirdi.

The Wall Street Journal “Altın hiçbir gelir getirmiyor” dedi. Tahvil getirilerinden farklı olarak altının fiyatı arz ve talebe göre belirlenir. Metale yönelik spekülatif talep “enflasyona göre ayarlama yapıldıktan sonra tahvil getirileri arttığında azalma eğilimi gösteriyor”. Tersine, “bu sözde gerçek getiriler düştüğünde güçlenir”.

Faiz oranları düştükçe altının fiyatı da artma eğiliminde. Altın ABD doları cinsinden fiyatlanıyor ve düşük faiz oranları doları zayıflatıyor. CNBC, “Doların yumuşamasının” altını uluslararası alıcılar için daha ucuz hale getirdiğini söyledi. Dolar Kasım ayında %3 oranında düşerek son bir yılın en büyük aylık düşüşünü yaşadı.

Ancak Financial Post’tan Naimul Karim, yükselen faiz oranlarının desteklediği güçlü ABD dolarına rağmen bu yıl altın fiyatının beklentilerin altına düşmediğini belirtti . Bu yıl altının ortalama fiyatı “2022 yılına göre en az 150 dolar daha yüksek”. Dolayısıyla işin içinde başka faktörler de var: Jeopolitik belirsizlik.

CNN’deki küresel piyasalar yazarı Anna Cooban , Ukrayna ve Orta Doğu’daki savaşların ve ABD ile Çin arasındaki gerilimlerin “parçalanmış, ateşli bir dünya” yarattığını söyledi . Stres zamanlarında altın parlar. “Somuttur”, sonludur ve değerini koruma eğilimindedir.

Bu ne anlama gelir?

Analistler, Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başlamasıyla birlikte gelecek yıl ABD dolarının düşüşünü bekliyor. Ancak TD Securities’in küresel döviz ve gelişmekte olan piyasalar stratejisi başkanı Mark McCormick’in Cooban’a söylediği gibi : “Doların zayıflaması, tüm tekneleri ayağa kaldıran yükselen bir dalgadır.”

Doların zayıflaması ekonomide daha fazla para anlamına geliyor, bu da altın teknesinin her zamankinden daha yükseğe çıkabileceği anlamına geliyor. MKS PAMP metal stratejisi başkanı Nicky Shiels, CNBC’ye “Aslında ons başına 2.200 dolar ufukta görünüyor” dedi.

Dünya Altın Konseyi’nin mayıs ayında yaptığı araştırmaya göre merkez bankalarının neredeyse dörtte biri, Çin, Türkiye ve Rusya’nın da altın rezervlerini artırmasıyla gelecek yıl altın rezervlerini artırmayı planlıyor. Merkez bankaları halihazırda insanlık tarihinde çıkarılan altının beşte birine sahip.

Dünyadaki altın madenciliği şirketlerinin yarısına ev sahipliği yapan Kanada için belki de iyi haber. Ancak altının daha yüksek fiyatı, mutlaka daha fazla kâr anlamına gelmiyor. Bir madencilik şirketi yöneticisi Financial Post’a, altın fiyatı ile madencilik şirketinin özsermaye değerlemesi arasında “büyük bir kopukluk” olduğunu söyledi.

Ekonomist David Rosenberg haber sitesine, gelecek yıl tüm zamanların en yüksek fiyatıyla “flört ediyor olabileceğimizi” söyledi. Ancak talepten çok daha önemli olan bir şey var. Sonuçta şöyle dedi: “Altın tamamen korkuyla ilgilidir, açgözlülükle değil.”

Yükselen Altın Fiyatları 2024 Yılında Ekonomi Hakkında Bize Neler Söyleyebilir?-Kaynak: theweek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir