İçeriğe geç
Anasayfa » Seyahat » Yeni Zelanda’da Bulunan Sahil Yolu, Dünyanın En Güzel Sahil Sürüşlerinden Biri

Yeni Zelanda’da Bulunan Sahil Yolu, Dünyanın En Güzel Sahil Sürüşlerinden Biri

Yeni Zelanda'da Bulunan Motukiekie Plajı

Yeni Zelanda‘da Bulunan Sahil Yolu, Dünyanın En Güzel Sahil Sürüşlerinden Biri

Yeni Zelanda'da Bulunan Motukiekie Plajı
Motukiekie Plajı

Yeni Zelanda’da Bulunan Sahil Yolu 90 Dakika Boyunca Sizlere Güzellik Sunuyor

Açık yola çıkmanın cazibesi hiç bu kadar belirgin olmamıştı. Biraz ilhama mı ihtiyacınız var? Ülkenin doğal ihtişamının en iyi araba ile keşfedildiği Yeni Zelanda‘ya bakmanızı öneririz. Yeni Zelanda’da görülecek çok güzel manzaralar var, ancak destansı bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız, Great Coast Road, yolculuğa değer bir maceradır.

Great Coast Road sadece isim olarak harika değil. Lonely Planet’e göre dünyanın en iyi 10 sahil sürüşü arasına girmeyi başardı ve çarpıcı manzarasıyla saygı gören, tercih edilen bir turistik yerdir. Big Sur’u düşünün, ancak Güney Pasifik’te, sağa sola çarpan vahşi dalgalar ve solda yemyeşil yağmur ormanları.

State Highway 6’nın bu doğal uzantısı her iki yönde de keşfedilebilir, ancak popüler bir seçenek Westport’tan başlamak ve sahil boyunca güneye, yolun çevreye sorunsuz bir şekilde karıştığı Greymouth’a gitmektir.

Yol boyunca, durup manzarayı seyretmek ve temiz okyanus havası almak için mükemmel yerler olan çok sayıda tuzlu manzara vardır.

Travel + Leisure’a konuşan Yeni Zelanda Turizmi Amerika ve Avrupa’nın genel müdürü Sarah Handley, “Tipik olarak, yolculuk yaklaşık 90 dakika sürer, ancak bizim tavsiyemiz, yavaşlayıp yolculuğun keyfini çıkarmanız olacaktır,” dedi . “Bütün günü geçirmek isteyebileceğiniz o kadar çok kumsal, kuytu ve kuytu köşe var.”

Yeni Zelanda'da Bulunan Fox River plajı
Fox River plajı

Great Coast Road Gezi Rotası

Bazı yolcular fok kolonilerini görmek ve Nine Mile Plajı’nda sörf molası vermek için Cape Foulwind’e doğru yola çıkarken, diğerleri Charleston’ın tarihi altın sahalarını ilk uğradıkları liman olarak belirler.

Sürücünün en popüler duraklarından biri, Paparoa Milli Parkı, Westport’un güneyinde 35 millik kısa bir sürüş mesafesinde. Park, Yeni Zelanda’nın Büyük Yürüyüşlerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Paparoa Parkuru, çok günlük, loca tabanlı bir yürüyüş yapabileceğiniz yer.

Ama günü birlik bir gezi yapıyorsanız, yola çıkın. Truman Track, Tasman Denizi’ne giden muhteşem bir subtropikal yağmur ormanında 30 dakikalık bir gidiş-dönüş yürüyüş. Şelaleler, panoramik kıyı manzaraları ve ulusal eğrelti otu, nikau palmiyeleri ve rimu dahil olmak üzere ender yerli bitki yaşamı vardır.

Arabayla beş dakika daha güneye gidin, West Coast bölgesinde en çok ziyaret edilen doğal cazibe ile karşılaşacaksınız: gözleme kayaları, Punakaiki yakınlarındaki Dolomit Noktasında yer almaktadır. Bu antik kireçtaşı kayaları (30 milyon yıl önce oluşmuş), okyanusa doğru uzanan gerçek bir krep yığını gibi görünen bir jeolojik harikadır. Ayrıca deniz spreyini gökyüzüne fırlatırken çarpıcı Putai Hava Deliği’ne bir göz atabilirsiniz.

Yeni Zelanda'da Bulunan Punakaiki
Punakaiki

Punakaiki’de yolunuzu bulduktan sonra, pitoresk plajlardan birinde yüzmek için kenara çekebileceğiniz sahil boyunca devam edin. Ve tüm bu sürüşler iştahınızı kabarttıysa, Greymouth’un 37 mil güneyinde bulunan hareketli yemek cenneti Hokitika’ya gidin.

Toplayıcı Tam Gıda ve Bar Meksika’dan etkilenen çeşitli bitki bazlı yemekler ile harika bir seçenektir. Mart ayında orada olursanız, ünlüler var. Yabani Gıda Festivali Pukeko ve huhu grubları da dahil olmak üzere maceracı yerel mutfağı deneyebileceğiniz yer.

Yeni Zelanda’yı ziyaret edebilir ve diğerlerinden farklı olarak canlandırıcı bir yolculuğa çıkmak için mükemmel bir zaman yaşayabilirsiniz.

Yeni Zelanda’da Bulunan Sahil Yolu, Dünyanın En Güzel Sahil Sürüşlerinden Biri-Kaynak: travelandleisure.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir