You are currently viewing Yeni Torba Yasanın İçerdiği Önemli Vergi Artışları
Meclis

Yeni Torba Yasanın İçerdiği Önemli Vergi Artışları

Yeni Torba Yasanın İçerdiği Önemli Vergi Artışları yazımızda MTV vergisi dışında, herkesi ilgilendiren gelir vergisi tarifesinde yaşanan artışı, ekstra stopaj ödemesini, bankaların vergi oranını artırmasını yazdık.

Yeni Torba Yasanın İçerdiği Vergiler-Gelir Vergisi Tarifesinde Artış

Yeni torba yasa ile MTV vergisi de dahil yeni vergi düzenlemeleri meclis de görüşülmektedir. 2018 Torba yasanın içinde yine bir sürü düzenleme bulunmaktadır. Uzun süre gündemi meşgul eden motorlu taşıtlar vergisinin %40’lardan aşağıya çekileceği tahmin edilmektedir. Bunun dışında diğer vergi düzenlemeleri ise arka tarafta kalmıştır. Bunların en önemlisi gelir vergisi tarifesinde meydana gelen artıştır. Daha önce %27 olan gelir vergisi tarifesi, torba yasa ile %30’a çıkarılacaktır. En yüksek gelir kazanan kesimin verdiği %27’lik vergi kesintisi, yeni düzenleme ile %30’a çıkartılmış olacaktır. Yıllık geliri 30.000 TL‘nin üzerinde olan kişilerden kesilen gelir vergisi, eskiye göre %3 daha fazla kesilecektir. Ortalama olarak aylık 2.500 TL üzerinde kazanan kişileri ilgilendirmektedir.

Maaşını brüt olarak alan kişiler bu vergi dilimini ödemek zorunda kalacaktır. Asgari ücret alan kişilerin bu ücret altında maaş alması engellenmiş oldu. Asgari ücretten yüksek maaş alan çoğu kişiyi bu gelir vergisi artışı etkileyecektir.

Vergi Rekortmenleri Listesi

Ekstra Stopaj Ödemesi Torba Yasa İçinde Geliyor

Herhangi bir şirket kar elde ettiği zaman bunu 2 ay içinde sermayesine eklemez ise yada dağıtmaz ise bu kar üzerinden %1 oranında stopaj kesilecektir. Bu durum bütün şirketleri etkileyecektir. Sermaye ekleme ve karı dağıtma yoluna gitmeyen şirketler ekstra %1 stopaj ödeyecektir. 2018 içinde verilecek beyannameler için geçerli olacaktır.

Bankaların Vergisi Artıyor

Finansal şirketler ve bankalara yönelik kurumlar vergisi oranı %20’den %22’ye çıkartılarak %2 artış yapılmıştır.

Özel İletişim Vergisi

Cep telefonları üzerinden alınan hizmetler farklılaşmaya başladığı için alınan vergilerin oranında da ayarlamalar yapıldı. Cep telefonları için %25, sabit hatlar için %15 ve internet için %5 oranında özel iletişim vergisi alınmaktaydı. Torba yasa yasalaştıktan sonra bu vergi oranlarının hepsi %7,5 olacaktır.

Kira Gelirlerinde Götürü-Gider Oranı

Kira gelirlerinde beyannamelerde %25 oranında götürü-gider uygulaması bulunmakta, bu oran %15’e düşürülecektir. Götürü- gider oranı düşürülecektir.

Şans Oyunları Vergisi

Şans oyunlarında veraset ve intikal vergisi %10’dan %20’ye çıkarılacaktır.

Yeni Torba Yasanın İçerdiği Önemli Vergi Artışları.

Bir yanıt yazın