Yatırım Aracı Altın

Yatırım Aracı Altın yazımızda altın neye göre artar ve azalır, neden bu kadar yükseldi ve yatırım yapabileceğimiz güvenli bir kaynak olma özelliğini koruyor mu gibi soruların cevaplarını yazdık.

Yatırım Aracı Altın Değeri

Dünden bugüne büyüklerimizin en çok yatırım yaptığı kaynak altın olmuştur. Tarihsel bir özelliği de bulunmaktadır. Takı takarken çoğunlukla çeyrek, yarım, veya tam altın takılır. Bunları da evli çift bozdurup kullanır ve ya ileri ki yıllara saklayarak değer kazanmasını ve zor günlerin kurtarıcısı olarak saklar. Güven veren bir yatırım aracıdır. 2017 ocak ayına bakacak olursak dövizin yanında altında tarihi zirvesindedir.

24 ayar olarak baz aldığımız altında; Gram altın şuan da 145 tl’dir. Çeyrek altının fiyatı 236 tl’dir. Yarım altının fiyatı 474 tl’dir. Tam altının fiyatı 944 tl’dir. Beşli altının fiyatı 4.709 tl’dir. Altın fiyatlarının değişmesi bazı etkenlere göre değişir.Bunlar; yurt dışı piyasaların etkisi, finansal etkiye sahip olayların yaşanması, piyasa beklentilerinin olması, arz talep dengelerinin değişmesi gibi bir çok faktöre göre değişir. Bunları etkisiyle altının değeri azalır veya çoğalır.

Yatırım Aracı olarak Altın

Dövizin Altına Olumsuz Etkisi

Şuan da altının değerini artmasının nedeni yurt dışı kaynaklıdır. Çünkü altını dışarıdan ithal ettiğimiz için dolar ve euro yükselme yönünde olduğu için altının ham maddesini pahalıya almaktayız. Bu da iç piyasadaki doların para farkını karşılamak için yüksek den işlem görmesine neden olur. Dışarıda ki diğer gelişmeler Amerika başkanının konuşması ve Fitch‘in Türkiye’nin kredi notunu açıklayacak olması gibi etkenlerde altının değerinin değişmesine neden olmaktadır. Bu değerler günlük değiştiğinden her oluşan önemli gelişmelerin altının piyasa değerine etkisi vardır.

Genel de para piyasalarında öngörülen beklentiler ile işlem yapılır ve gerçekleşen işlemler satılıp para kazanılır. Tahmin üzeriden kazanç sağlanır. Yıl ilk çeyreğinde Türkiye’ye döviz girdisi az olmaktadır. Artı olarak yaşanan politik ve siyasi dalgalanmalar ile dolar ve euro artmıştır. Bu da bizim alım gücümüzü düşürmüştür. Fakat ülkenin durulması ve ülkeye giren döviz girdisinin artmasıyla TL’nin Dolar ve Euro’ya karşı kendine gelmesi kaçınılmazdır. Halkımızın yeniden alım gücünün artması gerçekleşecektir.

Tüm Dünyada doların değerinin artması bizi de etkilemiştir. Bu durumun altının artmasına doğrudan katkısı vardır. Döviz ihtiyacı olan ve kaynak ihtiyacı olan gelişmekte olan ülkeleri doların bu yükselişi etkilemiştir. Ülkemiz de olan anayasa görüşmeleri seçim olabilme ihtimali de dövizin yükselmesine neden olur. Bu oranda da altın yükselir. Dediğimiz gibi altını ithal ettiğimiz için parasal gücümüzün iyi olması gerekir.

Yatırım Aracı Altın.

Yorum yapın