Bilim ve TeknolojiHaberYaşam

Yapay Zeka Tehdit mi Yoksa Fırsat mı?

Yapay Zeka Tehdit mi Yoksa Fırsat mı? yazımızda yapay zekanın günümüzde hızla ilerlemesinin hangi iş sektörlerini daha çok etkilediğini, robotların yapay zeka ile insanları geçip geçemeyeceğini ve katil robotları yazdık.

Yapay Zekanın Etkilediği Sektörler

Yapay zeka son dönemlerde insanlar üzerinde etkisini göstermeye başladı. 30 yıl önce yapay zeka ufukta görülen bir şeyken günümüzde yapay zeka ürünleri birbir çıkartılmaktadır. Yapay zeka artık dünyada çokça konuşuluyor ve laboratuvarlarda en çok deneyi yapılan konular arasında yer alıyor. Özellikle ulaştırma sektöründe birçok deney yapılmaktadır. Ulaştırma devi şirketler yapay zekaya oldukça fazla yatırım yaparak kendileri için en avantajlısını bulmaya çalışıyorlar. Medya sektörü de olabildiğinde yapay zeka işlerine adapte etmeye çalışıyor. Önümüzdeki yıllarda özellikle ulaşım ve medyada insanların yerini yapay zeka alabilir.

Bu durum bankacılık ve finans sistemini de etkileyecektir. İngiltere’de insanlar bankacılık işlemlerini daha çok internet üzerinden halledebilir duruma geldikten sonra bankalar yavaş yavaş şubelerini kapatmaya başladı. Artık İngilizler büyük bir olay olmadıktan sonra banka şubesine uğramıyor ve tüm işlemlerini internet üzerinden hallediyor. Bu durumda insanların istihdamını azaltıyor. Ülkemizde yeni nesil daha çok internet bankacılığı kullansa da hala banka şubelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Yapay zeka birebir hayatımızı etkilemeye başladı.

Yapay Zeka Nedir

Yapay Zeka Tehdit mi? Robotlarda Hislerin Olmaması

İnsanların yapabileceği fakat robotların yapamayacağı şeyler vardır. İnsanların bazı şeyleri anlaması gibi robotlar bunları anlayamaz. Bilgisayarlar ne olursa olsun bir matematik dehasına sahip olamaz. Robotların hisleri yoktur. Hisleri ve duyguları olmadığı için insanlar ve robotların arasında aşılması büyük farklar olacaktır. Robotlar aydınlanma yaşayıp kontrolden çıkamaz. İnsanlar ve robotlar arasında beyin ve his yönünden çok ciddi farklılıklar vardır. İnsanlar yapay zeka ile robotları kendi istedikleri gibi kontrol edecektir. Yapay zekalı robotlar sayesinde insanlar kendilerine zaman kazanmaktadır. Her şeyin otomatikleştiği bir dünyada insanlar daha da tembel olabilir, insanlığı yapay zeka ile gelen bu sorunda meşgul edecektir.

Stephen Hawking'e Göre Teknoloji

Katil Robotlar

ABD, Rusya ve Çin uzun süredir katil robot kullanmaktadır. Tüm Amerikan gemilerinde çok büyük ve kapsamlı makineli tüfek sistemi bulunmaktadır. Sistem açıldığında tüm ufku tarayarak gelen tehditleri tespit edebilmektedir. Sistem kimseye sormadan tehdit olarak algıladığı şeyi yok etmek için harekete geçebilmektedir. Bu sistem ABD’de uzun yıllardır askeri alanda kullanılmaktadır. İsrail, demir kubbe adını verdiği sistemle Filistin üzerinden gelebilecek tehditleri yok etmektedir. Güney ve Kuzey Kore arasında devriye yapan benzer sistemlerde bulunmaktadır. Bu tür sistemler katil robotlar olarak görülebilir. Katil robotların kullanımına yasak getirilmelidir. Nasıl bir tehlike oluşturacakları tahmin edilememektedir.

Yapay Zeka Tehdit mi Yoksa Fırsat mı?-Yapay Zeka Profesörü Mark Bishop’un videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir