Yapay Zeka Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?

Yapay Zeka Hayatımızı Nasıl Değiştirecek? yazımızda dünyada bulunan verilerin hızlıca çoğalmasıyla yapay zeka kullanımının büyük bir ihtiyaç haline gelmesi, yapay zekanın iş ortamını etkilemesi ve IBM’in süper yapay zeka bilgisayarı Watson’ı yazdık.

Yapay Zeka Hayatımızı Değiştiriyor-Büyük Veriler Yapay Zeka İle Doğru Kullanılacak

Teknoloji hızlıca gelişmektedir. Günümüz bilgisayar sistemleri belirli algoritmalar ile çalışmaktadır. Neden sonuç ilişkisi kurarak size işlem yapmaktadır. Verilerin gün geçtikçe artması ve internete bağlı olan makine sayısının her geçen güm katlanarak artması verilerin işlenmesini yönünden yapay zekanın ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Yapay zekalar, milyarlarca veriyi aldıktan sonra çok kısa sürede analiz ediyor ve buradan rahatlıkla öğreniyorlar. İnsan beyni gibi muhakeme edip sonuçlar çıkarmaktadır. Artan veriler ışığında sorunlara bilgisayar kafasıyla çözüm getirme yolu olacaktır. Yapay zekanın gücüyle birlikte mental gelişiminde en üst seviyelerde olacağı görülmektedir. İleride 1 trilyon makinenin internet bağlantısı olacağı düşünülmektedir. Bunların rahatlıkla kontrolü yapılabilecektir.

Yapay Zeka Hayatımızı Nasıl

Yapay Zekanın İş Alanlarına Etkisi

Yapay zekanın kimi bilim adamına göre çoğu insanın çalışmış olduğu sektörlere girip insanları işinden edeceği fikri üretilmiştir. Bazı bilim adamlarına göre de insan ve teknolojinin birlikte çalışmasını tamamlayıcı özelliği olacağı savunulmaktadır. Yapay zekanın girdiği sektöre, konunun uzmanı olan kişiye yardımda bulunması amaçlanmıştır. Günümüzde bazı ameliyatlar robot teknolojisi yardımıyla çok iyi yapılmaktadır. Her gelen teknolojik yenilik ve kolaylık da insanların işleri elinden gidecek diye yaygara yapılır. Teknoloji geldikten sonra ise iyi ki gelmiş denilmektedir. Yapay zeka insanlara kolaylık getirecektir ve yeni iş alanları da açacaktır. İnsanların menfaatine gelişmeler olarak tanımlayabiliriz. Robotların ve yapay zekanın bazı insanların işlerini alacağı kesindir fakat daha bir çok iş alanı açacağı da kesindir. Değişen dünyada iş çeşitleri de değişmektedir. İnsanlar kendilerini teknolojiye adapte etmeleri gerekiyor.

Yapay Zeka Hayatımızı Nasıl Değiştirecek-Süper Bilgisayar
IBM Watson

IBM Watson Süper Bilgisayar

IBM teknoloji şirketi kendi süper yapay zeka bilgisayarı Watson ile teknoloji ürünleri üretmeye devam ediyor. Watson bilgisayarın çıkışı Amerika’da ünlü bir yarışma programında dünya birincisini yendikten sonra olmuştur. Yarışmada kişilere cevap veriliyor en kısa sürede bu cevabın sorusu isteniyordu. Watson en hızlı yanıtı vererek tüm yarışmacıları geçmiştir. Yarışma gereği internete bağlı olmayan Watson, sadece kendine yüklenmiş olan Wikipedia bilgilerini kullanarak cevaba yorum getirebilmiştir. Sadece veri olması hiç bir şey ifade etmiyor asıl önemli olan o veriler ışığında sorunlara çözüm getirmektir. Yapay zekanın insanlığın daha da gelişmesi için faydalı olacağına inanmamız gerekiyor.

Yapay Zeka Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?

Yorum yapın