Haber

Vladimir Putin, Kuzey Akım Tedarikiyle Türkiye’deki Doğal Gaz Merkezini Tartışıyor

Vladimir Putin, Kuzey Akım Tedarikiyle Türkiye’deki Doğal Gaz Merkezini Tartışıyor

Doğalgaz Tüketimi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Akım Tedarikiyle Türkiye’deki Doğal Gaz Merkezini Tartışıyor

Devlet Başkanı Vladimir Putin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın hasarlı Kuzey Akım boru hatlarına yönelik tedarikleri Türkiye’de bir Avrupa gaz merkezi oluşturmak için Karadeniz’e yönlendirebileceğini, hatta Kuzey Akım 2‘nin bozulmamış bir bölümünü Türkiye’den AB’ye tedarik etmek için kullanabileceğini söyledi.

Baltık Denizi yatağında Rus yapımı Nord Stream 1 ve Nord Stream 2 boru hatlarını geçen ay patlatan patlamalarla ilgili soruşturma sürüyor. Putin, boru hatlarını tamir etmenin mümkün olduğunu ve Rusya ile Avrupa’nın kendi kaderlerini belirlemesi gerektiğini söyledi.

“Kuzey Akımları’ndan Baltık Denizi’nin dibindeki kayıp hacimleri Karadeniz bölgesine taşıyabilir ve böylece doğal gazımız olan yakıtımızın Türkiye üzerinden Avrupa’ya tedariğinin ana hatlarını oluşturabilir, Türkiye’nin en büyük gaz merkezini oluşturabiliriz Türkiye’den Avrupa’ya” dedi. “Tabii ki ortaklarımız bununla ilgileniyorsa. Ve tabii ki ekonomik fizibilite.”

Sorun şu ki, Avrupa Birliği ülkeleri, Putin’in özel askeri operasyon dediği şeyin bir parçası olarak Ukrayna’ya asker göndermesinin ardından Rus petrol ve gazına olan bağımlılıklarını sona erdirmeye çalışıyor.

Aynı konferansta Moskova’da konuşan Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez, fikrin kendisi için yeni olduğunu ancak tartışılması gerektiğini söyledi. Dönmez, “Bunu ilk kez duyuyoruz. Dolayısıyla bir değerlendirme yapmak için erken” dedi. “Bunlar tartışılması gereken şeyler.”

Gazprom CEO’su Alexei Miller, Kuzey Akım’dan çok daha derin olduğunu belirterek Karadeniz’deki Türk Akımı boru hattına övgüde bulundu. Miller, “Merkeze gelince, Avrupa Birliği ve Türkiye sınırında bir ticaret platformu konusunu değerlendirebileceğimize şüphe yok.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Görü
Vladimir Putin

‘TOP AB MAHKEMESİNDE’

Putin ayrıca, Rus gazının hala Kuzey Akım 2 boru hattının bozulmamış bir kısmı aracılığıyla Avrupa’ya tedarik edilebileceğini, ancak bunun AB’ye bağlı olacağını söyledi.

“Baltık Denizi’nin dibinden geçen gaz boru hatlarını onarmak mümkündür, ancak bu ancak ekonomik olarak daha fazla haklı çıkarlarsa bir anlam ifade edecektir.” diyerek boru hattının güvenliğinin sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Putin, “Ve görünüşe göre Kuzey Akım 2’nin bir kolu var, hayatta kaldı” dedi. “Rusya bu tür teslimatları başlatmaya hazır. Dedikleri gibi top Avrupa Birliği’nin sahasında.”

Miller, boru hatlarının onarılabileceğini ancak AB’nin boru hatlarının onarılmasını isteyip istemediğini söylemesi ve güvenliklerini sağlaması gerektiğini söyledi.

Kuzey Akım boru hatlarından üçü hasar gördü. Böylece, yıllık 27,5 milyar metreküp kapasiteye sahip olan Nord Stream 2’nin sadece bir hattı çalışır durumda kalıyor.

Putin, “Sonbahar-kış döneminde ek hacimler sağlamaya hazırız” dedi.

Ukrayna krizinde parlama noktası haline gelen boru hatları, Danimarka ve İsveç açıklarında Baltık Denizi’ne gaz sızdırıyor. Avrupa, Moskova’nın hızla Batı’ya sabitlemeye çalıştığı bir sabotaj eyleminden şüpheleniyor ve bu da ABD’nin kazanacağını gösteriyor. Dünyanın en büyük doğal gaz ihracatçısı olmasının yanı sıra Rusya, Suudi Arabistan’dan sonra ikinci büyük petrol ihracatçısı ve geçen hafta üretimi kısma kararı alan OPEC+ üretici grubunun bir üyesi.

Putin, Rusya’nın petrol üretimini ve ihracatını 2025 yılına kadar mevcut seviyelerde tutmayı planladığını ve Batı yaptırımlarına rağmen Moskova’nın küresel enerji pazarındaki lider konumundan vazgeçmeyeceğini söyledi. Putin, “Bu kararların hem petrol üreticilerine hem de tüketicilere uygun olacağını umuyoruz” dedi. “OPEC+ ortaklarının eylemlerinin koordinasyonu, kesinlikle piyasanın istikrarını ve öngörülebilirliğini sağlamaya devam edecektir.” dedi.

Vladimir Putin, Kuzey Akım Tedarikiyle Türkiye’deki Doğal Gaz Merkezini Tartışıyor-Kaynak: reuters.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir