Ütü, Koltuk ve Ayna Temizliği

Ütü, Koltuk ve Ayna Temizliği yazımızda ütülerin nasıl temizlenmesi gerektiği, koltuk temizlerken nelere dikkat edilmesi gerektiği, yıkılan binalardan uzak durulması ve ayna temizlemenin yolunu yazdık.

Ütü Nasıl Temizlenir?

Ütünün iç ve dış temizliği yapılmaktadır. İç temizliğinde ütüler, su ısıtıcılar ve demliklerde aynı sorun yaşanmaktadır. Hepsinde de su kullanıldığı için belirli bir zaman sonra kireçlenme problemi yaşanmaktadır. Ütüde kireçlenmeye bağlı olarak alt tarafta bulunan delikler tıkanır. Demlikler ve su ısıtıcıları da kireçlenme yaparlar. Doğal sirke ve limon tuzu kireçlenmeye karşı en etkili çözümdür. Ütünün su haznesine doğal sirke ve limon tozunu koyarak çalıştırırsanız bir süre sonra kireçlenme sorunu çözülecektir ve ütü eski heline dönecektir.

Koltuk Temizliği

Koltuk Temizliği

Koltuklar evin en çok kullanılan mobilyasıdır. Televizyonun karşısında genellikle koltuğun üzerinde yemek yenilmektedir. Bu sırada koltuğa bir çok gıda dökülür. Çay döküldüğünde hemen koltuğa limon sıkın. Herhangi bir yere çay döküldüğünde limon sıkarsanız çay lekesini alacaktır. Daha önceki yazılarımızda doğal yapmış olduğumuz sabunu bir bakır kaba boşaltın. Bir temizleme bezi ile doğal sıvı sabunu koltuğa uygulayın. Hazır temizlik ürünlerinden uzak durun. Ağır kimyasal içeren temizleyiciler kullanmadan evinizin her yerini bu doğal sabun ve deterjan ile temizleyebilirsiniz. İnsanoğlunun geçmişten bugüne temizlik için kullandığı doğal sabun hala temizlik için en iyi çözümdür.

Koltukların tozlarını almak için bir çarşafı ıslatın. Temizleyeceğiniz koltuğa serin ve elleriniz ile güzelce vurun. Koltuktan çıkan tozlar ıslak çarşafa yapışacaktır. Evin tozlanması da böylece engellenmiş olacaktır. Ardından da sabunlu suyla silin. En son sirkeli su ile koltukları durulayın. Bu işlemler ile koltukta kötü koku kalmaz. Mikrop ve bakteriler artık koltukta yaşamaz. Ayrıca koltuğun üzerinde kimyasallar olmaz. Halıya da dövme işlemi yapmadan aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Hacı sabunu kullanarak temizlik yapmanız önerilir. Ailesinde solunum yolları rahatsızlığı olanların evinde halı yerine kilim kullanması tavsiye edilir.

Ülkemizde Kentsel Dönüşümün Gerekliliği Hakkında

Şehirlerde Yaşayanlar, Yıkık Binalardan Uzak Durmalı

Evlerinize mutlaka sinek teli taktırın. Sinek ve tozun evinize girmesini engelleyecektir. Pencerelerin önüne koyulacak çiçekler, dışarıdan gelen tozları %30’a kadar tutmaktadır. Özellikle yıkılan inşaatlardan gelen tozlar evlerin içini sürekli tozlu bırakmaktadır. Çocukların yıkılan binaların etrafında oynamaması gerekir. Yıkılan binaların yapımında kullanılan malzemelerin içerisinde çeşitli zehirler bulunmaktadır. Bu zehirler hava ile solunum yollarına karışır.

Ayna Temizliği-Çocuk

Ayna Temizliği

Evinizde bulunan tüm camları ve pencereleri doğal sirke ve su karışımı ile temizleyebilirsiniz. Su lekesi de suyun içerisinde bulunan kireçten kaynaklanmaktadır. Kireci de sirkeli su ile rahatça çıkarabilirsiniz. Aynalarda rahatlıkla bu karışım ile temizlenmektedir. Ayna temizliğini de mutlaka doğal sirke ile yapın. Daha sonra gazete kağıdı ile kurulamasını yapabilirsiniz. Bulaşık makinenizde ve çamaşır makinenizde parlatıcı ve yumuşatıcı yerine doğal sirkeyi kullanabilirsiniz.

Ütü, Koltuk ve Ayna Temizliği-Ekolojik Yaşam Uzmanı Erkan Şamcı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın