Yavuz Mental

Türkiye'nin mental sitesi

Uluslararası Seyahat Check-List’i Hazırlamak

Uluslararası Seyahat Check-List'i

Uluslararası Seyahat

Uluslararası Seyahat Check-List‘i Hazırlamak yazımızda yurt dışı seyahatine çıkmadan önce alacağınız bir takım önlemlerle seyahatinizi sorunsuz geçirmenizi yazdık.

Yurt Dışı Seyahatlerine Hazırlık

Gideceğiniz Ülkenin Giriş Şartlarını Araştırın

Yurt dışına seyahat yapacakların dikkat etmesi gereken bir takım şeyler bulunmaktadır. Gidilen ülkenin gereksinimleri iyi bilinmelidir. Vize harici başka bir şey istiyor mu araştırılmalıdır. Her vizesi olan bazı ülkelerin kendine özgü gereksinimleri olduğu için o ülkelere giriş yapamamaktadır. Ayrıca vize ve pasaportun geçerlilik süresinin dolmasına az bir süre kalmış olması ve vize yeterli sayfanın olmaması da ek olarak şart koşulabilir. Bazen siz bir ülkeye giriş yaptıktan sonra başka bir ülkeye gittiğinizde, pasaportunuzda o ülkenin damgasını gördüğünde sizi kendi ülkesine almayabilir. Örnek vermek gerekirse pasaportunuzda KKTC‘ye gittiğinize dair damga varsa ardından Yunanistan‘a giderseniz Yunanlılar sizi ülkeye almayacaktır.

havayoluyla-seyahat-etmek

Cep Telefonuna Dikkat Edin

Mevcut telefon hattı tarifenizin uluslararası kapsama alanı içerisinde sunduğu imkanlara seyahat etmeden önce mutlaka göz atın. Yurt dışı için ekstra paket alıp almamanız gerektiğini sorgulayın. Ek paketiniz yoksa ciddi telefon faturası gelecektir. Hattınızı yurt dışı dolaşıma açtırmayı unutmayın.

mobil-hizli-yasam

Maliyet Araştırması Yapmak

Yabancı bir ülkeye turist olarak gittiğinizde para harcarken normalden daha fazla ücret ödemeyle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden seyahat öncesi maliyet araştırmanızı iyi yapın.

odeme-sistemleri

Sağlık Sigortanızın Kapsamı

Sağlık sigortanızın neleri kapsadığını öğrenin. Özel sağlık sigortanızın yurt dışını kapsayıp kapsamadığını öğrenin. Eğer kapsıyorsa hangi ülkeleri kapsadığını öğrenin. Sigortanız yurt dışı seyahatini kapsamıyorsa, kısa süreli yurt dışı sigortalarına göz atın, aksi halde başınıza gelebilecek kazalarda ciddi paralar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

saglik-harcamalari

Elektrik İhtiyacı

Seyahat edenlerin yanında bir çok teknolojik alet bulunmaktadır. Bunlar için elektrik ihtiyacı doğacağı için gidilen ülkenin elektrik ve priz sistemini öğrenin. Yola çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin elektrik sistemini öğrenin ve ona uygun apartlar alın.

elektronik-cihaz-tasima-yasagi-2017

Kredi Kartı Güvenliği

Kredi kartınızın güvenilirliğini bankanızdan öğrenin. Bazı bankalar bazı ülkelerden alışveriş yaptığınızda uluslararası ödeme yapıldı gözüyle bakıp ciddi paralar alabilmektedir. Bu durum sizi zora sokacaktır.

Uluslararası Seyahat Check-List’i Hazırlamak.