İçeriğe geç
Anasayfa » Seyahat » Uluslararası Seyahat Check-List’i Hazırlamak

Uluslararası Seyahat Check-List’i Hazırlamak

Uluslararası Seyahat Check-List

Uluslararası Seyahat Check-List’i Hazırlamak yazımızda yurt dışı seyahatine çıkmadan önce alacağınız bir takım önlemlerle seyahatinizi sorunsuz geçirmenizi yazdık.

Uluslararası Seyahat Hazırlık Check-List

Gideceğiniz Ülkenin Giriş Şartlarını Araştırın

Yurt dışına seyahat edeceklerin dikkat etmesi gereken bir takım şeyler bulunmaktadır. Gidilen ülkenin gereksinimleri iyi bilinmelidir. Vize harici başka bir şey istiyor mu araştırılmalıdır. Her vizesi olan bazı ülkelerin kendine özgü gereksinimleri olduğu için o ülkelere giriş yapamamaktadır. Ayrıca vize ve pasaportun geçerlilik süresinin dolmasına az bir süre kalmış olması ve vize yeterli sayfanın olmaması da ek olarak şart koşulabilir. Bazen siz bir ülkeye giriş yaptıktan sonra başka bir ülkeye gittiğinizde, pasaportunuzda o ülkenin damgasını gördüğünde sizi kendi ülkesine almayabilir. Örnek vermek gerekirse pasaportunuzda KKTC‘ye gittiğinize dair damga varsa ardından Yunanistan‘a giderseniz Yunanlılar sizi ülkeye almayacaktır.

Havayoluyla Seyahat Eden Yolcular

Cep Telefonuna Dikkat Edin

Mevcut telefon hattı tarifenizin uluslararası kapsama alanı içerisinde sunduğu imkanlara seyahat etmeden önce mutlaka göz atın. Yurt dışı için ekstra paket alıp almamanız gerektiğini sorgulayın. Ek paketiniz yoksa ciddi telefon faturası gelecektir. Hattınızı yurt dışı dolaşıma açtırmayı unutmayın.

Yeni Neslin Telefon Sevgisi

Maliyet Araştırması Yapın

Yabancı bir ülkeye turist olarak gittiğinizde para harcarken normalden daha fazla ücret ödemeyle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden seyahat öncesi maliyet araştırmanızı iyi yapın.

Sağlık Sigortanızın Kapsamını Öğrenin

Sağlık sigortanızın neleri kapsadığını öğrenin. Özel sağlık sigortanızın yurt dışını kapsayıp kapsamadığını öğrenin. Eğer kapsıyorsa hangi ülkeleri kapsadığını öğrenin. Sigortanız yurt dışı seyahatini kapsamıyorsa, kısa süreli yurt dışı sigortalarına göz atın, aksi halde başınıza gelebilecek kazalarda ciddi paralar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Elektrik İhtiyacı

Seyahat edenlerin yanında birçok teknolojik alet bulunmaktadır. Bunlar için elektrik ihtiyacı doğacağı için gidilen ülkenin elektrik ve priz sistemini öğrenin. Yola çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin elektrik sistemini öğrenin ve ona uygun apartlar alın.

Kredi Kartı Güvenliği

Kredi kartınızın güvenilirliğini bankanızdan öğrenin. Bazı bankalar, siz başka ülkelerden alışveriş yaptığınızda uluslararası ödeme yapıldı gözüyle bakıp ciddi paralar alabilmektedir. Bu durum sizi zora sokacağından kart durumunuzu gözden geçirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir