PsikolojiSağlıkYaşam

Uçuş Korkusu Fobisi

Uçuş Korkusu Fobisi yazımızda uçuşlara karşı korkusu ve ölmeye karşı korkusu olanların endişelerini, hava yollarının ne kadar güvenilir olduğunu ve uçuş sırasında fenalaşan yolcuya ne yapılması gerektiğini yazdık.

Uçuş Korkusu Olanlar Ne Yapmalı?

Uğur Cebeci‘ye göre; uçuş korkusu olanlar birçok sebep bulmaktadır. Uçuş korkusundan kurtulmanın en önemli yolu teknolojiye olan sevginin arttırılmasıdır. Uçakların güvenli bir şekilde uçtuğunu bilmeleri ve kaza yapmasının çok düşük olduğunu bilmeleri gerekir. Türbülansa giren uçakların düşüşü günümüzde kalmamıştır. Gelişen teknoloji ile yapılan modern uçaklar rahatlıkla türbülanslarla başa çıkmaktadır. Uçağın sistemine yüklenen yazılımlarla kendi başına bu tür durumlardan çıkmaktadır. Bu durumların artık korkulan bir şey olmadığı korkusu olan kişilere anlatılması gerekir.

Uçuş korkusu yaşayan insanlara örnek vermek gerekirse; para kazanmaya başlayan insanlar daha parayı yiyemeden uçağın düşüp kendisinin ölmesi korkusunu yaşamaktadır. Ailesi olan erkeklerin ölüm halinde geride kalacak ailesini bakacak kişileri düşünme ve hallerini düşünme korkusu oluşmaktadır. Yakınlarını düşünme ve kendisi eğer ölürse olacaklara odaklanma sorunları uçuş korkusunu tetiklemektedir. Bunun gibi bir sürü neden uçuş korkusunu ve ölüm korkusunu getirmektedir.

Beş Yıldızlı Otel Görünümlü Uçak-Rüya Jet

En Az Ölüm Havada Yaşanıyor

Uçuş korkusunu yenmenin en önemli yolu da uçuşlarda yaşanan ölümlerin ve kazaların diğer ulaşım araçlarına olan oranıdır. En güvenilir ulaşım yolu havacılıktır. Tüm yolcu ulaşım ağında yaşanılan ölümlerin en az yaşandığı yer olan havacılığın güvenilir olduğunu kişiye bir şekilde anlatmak gerekir. Evde geçirebileceğiniz bir kaza ile ölme oranınız uçak ile geçireceğiniz kaza ile ölmenizden daha fazladır. Uçağın en güvenli ulaşım aracını olduğunu bilerek seyahat etmeniz sizi sakinleştirecektir. Filmlerinde uçuşlara olumsuz anlam taşımaları uçuş korkusuna yol açmıştır. Uçak kazalarının filmlerde çokça yer alması uçakların çok düştüğünü ve ölümlerin çok olduğunu yansıtmıştır. Fakat bu gerçeği yansıtmaktan uzaktır ve en güvenilir yolculuk uçak seyahatidir.

Deer Jet-Dreamliner

Uçuş Sırasında Fenalaşan Yolcuya Yapılan İşlemler

Uçuş sırasında yüksek kaygılılık ve endişe halinde hostesler ve hostlar kişiye yardım etmek için görev alırlar. Hostesler ve hostlar uçak ve uçuş korkusu nedeniyle anksiyete yaşayan yolcuları sakinleştirmek için periyodik olarak eğitim almaktadır. Yolcuya derin nefes almasını ve oksijenin beynine daha fazla gitmesinin gerektiğini söylerler. Oksijenin daha fazla beyne gitmesi sakinleşmeyi ve daha iyi düşünebilmeyi sağlayarak yolcunun olumsuz durumdan çıkmasını sağlamaktadır. Hostesler uçuş hakkında detaylı bilgiyi yolcuya anlatarak tam anlamıyla rahatlamasını sağlar. Herhangi bir ihtiyaç halinde kendilerinin orada bulunduğunu anlatarak kendilerine güvenmelerini sağlarlar. Bu durum kişiyi güvenilir bir uçuş yaptığına dair ikna eder. Güven eksikliğinin giderilmesi çözüm için gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir