TV’nin Zaman Vakumlaması

TV’nin Zaman Vakumlaması yazımızda ailelerin ortak faaliyetlerinde TV’nin yeri, medyanın eğlence üzerine kurguladığı TV programlarını, medyanın kişiler üzerinden nasıl para kazandığını ve medyaya karşı yapılabilecekleri yazdık.

TV’nin Zaman Vakumlaması-Medyanın TV İzletme Başarısı

Türkiye’deki ailelerin yarısı ortak faaliyet olarak TV izlemektedir. Bu durum TV’nin aileler üzerinde kazanmış olduğu zaferdir. Medya bu başarısını gerçekleştirirken ısrarla yaptıklarından vazgeçmemektedir. Her ne kadar topluma verdiklerinden dolayı akıllı insanlar tarafından eleştirilse de, bunları hiç duymamış gibi yapmaktadır. Sürekli olarak eğlence üzerine kanalları kurgulamaktadır. Medya bu başarısını 3’lü stratejiyle gerçekleştirir.

İlki eğlencedir. Sürekli olarak eğlenceye odaklanan medya, budalalıkla suçlansa dahi bu ısrarından vazgeçmez. İkincisi 24 saat yayındır. Odaklandıkları eğlence konusundan kazandıkları zamanı korurlar. Yeni başlayan eğlence programları bittikten sonra tekrardan eğlence programları verilmeye devam eder. Üçüncüsü ise reklamlardır. Eğlence ile bloke edilen zamanları korumak için sürekli olarak vaatlerde bulunurlar. Reklamlar, gün içerisinde yapılacak olan işleri gereksiz gibi gösterir. TV sizden kazanmış olduğu zamanı korumak için etraftaki diğer tüm zamanları vakumlar. Geriye kullanabileceğiniz bir zaman bırakmadan çalışır.

Televizyon İzlememenin Size Kazandıracakları

Eğlence Programları ile Bağımlılık Oluşturmak

Medya kar-zarar sistemini kullanır. Günde 1 saat TV’nin karşısında tutabildiği kişi üzerinden yıllık 5 bin kazanıyorsa, diğer yıl 10 bin, bir sonraki yıl 20 bin kazanmanın yollarını arar. Bir kişi üzerinden 20 bin kazandığı zaman, onu ekranda tutmanın yollarını arar. Bunun için sürekli olarak eğlence programları üretmeye çalışır. Yeni geliştirmiş olduğu bu eğlence programlarının daha eğlenceli, daha komik ve daha ilginç olması için gerektiğinden fala para harcamaya çekinmez. Medyanın kazancı, insanların TV’yi ne kadar izlediğiyle alakalı olduğundan, her gün daha çok eğlece arayışı içinde olan ve zamanını TV karşısına geçiren insanların çokluğu medyayı zengin eder. Bu kazanç içinde insanların değerli zamanlarını tüketir ve onları boş ve gereksiz eğlence programlarını izlemeye yönlendirir.

TV'nin Zaman Vakumlaması Aile

Medyaya Karşı Yapılabilecekler

Medyanın hayatımızı bloke etmesine karşın, sizde her gün iyi şeylerle uğraşarak hayatınızı yönlendirebilirsiniz. Her gün verimli işlerle uğraşarak TV’ye olan bağımlılığınızdan kurtulabilirsiniz. Dikkatinizi yapmakta olduğunuz işe vermelisiniz. Kalbinizi yapmış olduğunuz işe tam vermeli ve TV’den uzak durmalısınız. Zamanınızı harcayabileceğiniz güzel bir iş bulmalısınız. TV’nin size vaat ettiği eğlencelere karşı azimli olmalısınız. İlginizi diri tutacak işlerle meşgul olmak size yardımcı olacaktır. Zaman zaman kendinize soru sorun. “Kendimi adadığım bu iş, beni mahkemeye verse, ömür takvimim de beni mahkum etmeye yetecek delil ellerinde olur mu?” Yaptığınız işinde bir kıymeti olması gerekir.

TV’nin Zaman Vakumlaması-İnsan ve Hayat Dergisinden yardım alınmıştır.

Yorum yapın