Ekonomi ve Para

Türkiye Bankalara Döviz Tutarlarını Kısıtlama Talimatı Verdi

Türkiye Bankalara Döviz Tutarlarını Kısıtlama Talimatı Verdi

Türkiye’nin bankacılık düzenleme kurumu, geçen hafta bir uyarı mektubunun ardından ticari borç verenleri ihtiyaçları için daha az döviz tutmaya zorlayan bir kuralı değiştirdi.

Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanan yeni kurala göre, net döviz pozisyonu özkaynakların %5’inden fazla olamaz. Limit daha önce %20 idi. Bazı bankalar, yeni kuralın yürürlüğe girdiği 9 Ocak’a kadar döviz fazlalarını azaltmak zorunda kalacak. Resmi verilere göre özel kredi kuruluşlarının net döviz fazlası Aralık ayı itibarıyla özkaynaklarının %7’si seviyesinde.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Borç Verenlere Erken Döviz Alımlarından Kaçınmalarını Söyledi Hareket, merkez bankası tarafından gönderilen ve bankaların işlemleri kendi bilançoları için yaptıkları ve bunun piyasa oynaklığını tetiklediği yönündeki uyarı yazısının ardından geldi. Son aylarda merkez bankası, bankaları piyasa saatleri dışında yabancı bankalarla önemli döviz işlemlerinden kaçınmaları konusunda defalarca uyardı.

Türk Lirası, bu yıl şimdiye kadar dolar karşısında yaklaşık %29 değer kaybetti ve gelişmekte olan piyasalarda Arjantin pezosunun ardından en kötü performans gösteren ülke konumunda bulunuyor.

Türkiye Bankalara Döviz Tutarlarını Kısıtlama Talimatı Verdi-Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir