Turkcell Superonline Akn Uygulaması

Turkcell Superonline Akn Uygulaması yazımızda akn ve akk uygulamalarının ne zaman kaldırılacağını, Turkcell’deki gece tarifelerini, fiber optik altyapının gerekliliğini ve Türkiye’nin ortalama internet hızını yazdık.

Turkcell Superonline Akn
Superonline

Turkcell Superonline Akn Uygulaması Hakkında

Turkcell bazı paketlerinde 1 Mayıs’tan da önce geceleri akn (adil kullanım noktası) uygulamasını kaldırmıştı. 1 Mayıs itibariyle tüm internet paketlerinde bu uygulamaya geçerek geceleri akk(adil kullanım kotasını)kaldırdı. Bunun yanında 25 mbps’lık tarifelerinde hiç akk kullanmadığı sınırsız tarifeler ile internet servis sağlayıcılar arasında ki farkını ortaya koydu. Bu tarifeyi 89 tl gibi bir ücret ile müşterilerine vermektedir. Emsallerine göre oldukça uygun fiyattan vermektedir. İsteyen müşteriler cüzi paralar ile bu tarifelere abone olarak yüksek hızda internete akk olmadan ulaşabiliyor. Akk’nin tümüyle kaldırılma tarihi 1 Ocak 2019 olacaktır. Bu zamana kadar akk uygulaması gece hariç tüm operatörlerde devam edecektir. Yalnız düşürülen hız limitleri arttırılmıştır. Normalde 3 mbps’a düşürülen hız şuanda 5 mbps’a düşürülmektedir. Bu hız en düşük sınırsız internet paketinin akk uygulandıktan sonraki hızıdır.

Turkcell Superonline Akn
1000 Mbps

Türkiye’deki İnternet Hızının Artması

İnternet hızının artması fiber optik kablolara yatırımın artmasına bağlı olmaktadır. Tüm ülkede fiber optik kablolar döşendiğinde tüm kullanıcılar yüksek hızlı internete sahip olacaktır. İnsanlar şuanda merkez illerde bu tür internet hızlarına erişebiliyorlar. Daha çok fiber altyapı ile tüm ülke bu hızlara sahip olmalıdır. Belediyelerin internet servisi sağlayıcı şirketlere bu konuda yardım etmesi gerekiyor. Gerekli alt yapı hizmeti ve teknik destek verilerek fiber altyapının tüm ülkeye verilmesi gerekir

2019 itibariyle sınırsız ve akk olmayan bir internet hizmeti alacak olan bu millete fiber internet altyapının iyi yapılması gerekir. Bilgi toplumu olabilmek için fiber optik yatırımların arttırılması gerekir. Fiber optik altyapı rahatlıkla tüm ülkenin yüksek hızlarla internet kullanımını kaldırmaktadır. Fibersiz bir internet alt yapısı ve hizmeti düşünülemez. Modemlerimiz de bile 150 mbps, 300 mbps internet hızını kaldırabiliyor fakat bize 25 mbps gönderebiliyorlar. Bu internet hızı da her yerde fiberin en düşüğü olarak geliyor. Normal adsl hızı 5 mbps olarak evlere geliyor. Fiber optik internetin tam kapasite çalışmasıyla evlere 100 mbps-500 mbps rahatlıkla gelecektir.

Turkcell Superonline Akn
Fiber

Akk ve Akn Sonsuza Kadar Kaldırılıyor

Türkiye’nin ortalama geniş bant hızı 7 mbps olarak hesaplanmıştır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz mbps’lere bakacak olursak ne kadar az olduğunu görebiliriz. Mutlaka fiber optik altyapının her yerde uygulanması bu hızları istenilen seviyelere çıkaracaktır. Tek alt yapı üzerinden tüm internet servisi veren şirketlerin olması ve burayı ortak bir şekilde kullanmaları internet hızlarını çok verimli yapacaktır. Son olarak 2019 yılı itibariyle tüm akn ve akk uygulamaları yürürlükten kaldırılarak yeni paketler hizmete sunulacaktır.

Turkcell Superonline Akn Uygulaması.

Yorum yapın