Trüf Çikolata

Trüf Çikolata yazımızda yapması biraz zahmetli olan bitter çikolata, beyaz çikolata ve ahududu içeren tadı inanılmaz lezzetli Trüf Çikolata Yapımı yazdık.

Trüf Çikolata Tarifi

Malzemeler

  • 300 gram erimiş bitter çikolata
  • 100 gram ahududu
  • 3 yemek kaşığı krema
  • 200 gram beyaz çikolata
  • 1 çay bardağı badem unu
  • 1 yemek kaşığı tereyağı

Yapımı

Bir tencerenin içine 2-3 parmak yüksekliğinde su koyun ve üzerine bir kapta 200 gram bitter çikolata koyarak benmari usulü eritin. 100 gram bitter çikolatayı bir kapta bekletin. Daha sonra eriyen çikolataları ayrı bir kaba dökün. Kabın içine ayırdığınız çikolataları dökün. Karıştırarak çikolataları eritin.

Bir tavayı ocağa koyun ve altını yakın. İçine 100 gram ahududu koyun. Üzerine 3 yemek kaşığı krema dökün. 1 taşım kadar kaynatın. Kaşıkla ahududuları ezin. Hafiften kaynamaya başlayınca tavayı kenara alın. Karışım biraz ılıdıktan sonra içine 200 gram beyaz çikolata ekleyin. Malzemeleri karıştırarak beyaz çikolatayı eritin. 1 yemek kaşığı soğuk tereyağı ilave edin. Tekrardan karıştırın. Malzemeleri hızlı bir şekilde karıştırın. Tereyağı da eridikten sonra içine 1 çay bardağı badem unu ekleyin. Tekrardan karıştırın. Buzdolabında biraz bekletin. Soğuduktan sonra bir kaşık ile elinize aldığınız trüfü yuvarlayarak top haline getirin ve servis tabağına koyun. İşlemi diğerleri içinde uygulayın. Top trüfleri çikolataya bulayın. Soğuması için buzdolabında 10 dakika bekletin.

Ödüllü Milli Şef Emrah Fandaklı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın